Doğru Kullanımları İle Doğal Yağlar | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Doğru Kullanımları İle Doğal Yağlar

doğal yağlar giriş

Saç bakımı konusunda faydalı tavsiyelerimizi sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Doğanın gücünden faydalanarak hazırladığımız bakım maskeleri bizim en etkili silahımız. Ancak çoğu zaman bu bakım reçetelerinin etkilerini tam olarak bilmeden uyguluyoruz. Oysa buradaki önemli nokta saç tipimize, saçımızın ihtiyaçlarına uygun olan bakımı seçmek ve uygulamaktır. Bu sebeple size doğal yağların saça nasıl etki ettiği ve doğru kullanımları hakkında bilgi vermek istiyoruz. Unutmayın, önemli olan saçınızın gereksinimlerine yönelik doğru bakımı düzenli bir şekilde uygulamaktır. İşte doğal yağlar ve doğru kullanımları;

1. Zeytinyağı

Zeytinyağı hemen hemen her güzellik iksirine eklenen mucize bir yağdır. Hem besin olarak tüketmeniz hem de hazırladığınız maskelere eklemeniz saçlarınıza parlaklık katacaktır. Zeytinyağının bakım maskelerindeki en önemli etkisi saça yumuşaklık ve nem katmasıdır. Aşırı kuru saç derisini tekrar hayata döndüren zeytinyağı, saç foliküllerini besler ve güçlendirir. Ayrıca kırık saç uçlarının onarılmasını sağlar. Saçları iyi bir şekilde nemlendirdiğinden kepeklenme sorunuyla başa çıkmanıza da yardımcı olur. Zeytinyağını hem tek başına hem de başka doğal yağlarla karıştırarak kullanabilirsiniz. Tek başına uygulayacaksanız saf zeytinyağını saç köklerinize masaj yaparak uygulayın. Saç diplerinize masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırır ve saçlarınızın nefes almasını sağlar. 10 dakikalık bir masajdan sonra zeytinyağını saç uçlarına yedirin ve bu şekilde 1 saat kadar bekleyin. Sonrasında saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Zeytinyağı bakımını haftada 1 kez, saçlarınız çok kuruysa 2 kez uygulayabilirsiniz.

2. Badem Yağı

Zengin E vitamini ve magnezyum içeriği ile saçları kökten uca besleyen badem yağını seçerken saf tatlı badem yağı olmasına dikkat etmelisiniz. Besleyici özelliği ile badem yağı da tıpkı zeytinyağı gibi saçlarınızı güçlendirir. Badem yağı saç bakımının yanı sıra kaş ve kirpiklerin güçlendirilmesi için de kullanılmaktadır. Saçların sağlıkla uzamasını sağlayan badem yağı, saçı düzleştirici, maşa, boya gibi işlemlerin neden olduğu yıpratıcı etkilerden arındırır. Saçlarınızın daha güzel kokması için badem yağını vanilya özü ile karıştırabilirsiniz. Çok küçük bir miktar vanilya özü bile etkili olmaktadır. Badem yağını temiz saçlarınızın köklerine ya da sadece uçlarına masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Onarıcı badem yağını saçınızda 2 saat bekletmelisiniz. Haftada 1 kez uygulamanız yeterlidir.

3. Argan Yağı

E vitaminince zengin bir başka doğal mucize de argan yağıdır. Özellikle son yıllarda ülkemizde popülaritesi gittikçe artan argan yağı çok eski zamanlardan beri güzellik iksirlerinde yer almaktadır. Antioksidan özelliği bulunan argan yağı cildi yumuşatmak için de kullanılmaktadır. Argan yağının saç üzerindeki etkileri oldukça kısa bir zamanda kendini gösterir. Yıpranmış saçlarınızı yeniden hayata mı döndürmek istiyorsunuz? O zaman çözüm argan yağı. Hem saçınıza maske gibi uygulayabilir hem de duştan sonra saç uçlarınıza yedirebilirsiniz. Yumuşatıcı ve parlatıcı etkisinin yanı sıra saçları yıkadıktan sonra uçlarına argan yağı sürmek nemi saça hapsederek kırık kısımları onarır. Aktarlardan argan yağı alırken saf olmasına özen göstermelisiniz. Argan yağını saçlarınızı yıkamadan önce uygulayabilirsiniz. Isıtılmış bir havlu ile saçlarınızı sarıp 1 saat beklerseniz, yağ saça etkisini maksimum seviyede gösterecektir. Temiz ve hafif nemli saçlarınıza parlaklık katması için de uygulayabilirsiniz. Haftada birkaç kez argan yağı kullanarak saçlarınızda harikalar yaratabilirsiniz.

4. Jojoba Yağı

Joboba yağının etkileri argan yağı ile benzerlik gösterir. Ancak joboba yağı o kadar da akışkan bir yapıya sahip değildir. Diğer bakım yağlarına göre daha yoğun bir kıvamda olan joboba yağını biraz ısıtarak uygularsanız daha iyi sonuçlar elde edersiniz. ‘Sıcak yağ’ uygulamalarından biri olan joboba yağının bozulmaması için ışık almayan kuru bir yerde saklanması gerekir. Etkili bir nemlendirme sağlayan joboba yağı saçlarınızı güçlendirir, kırılmaları engeller. Joboba yağını saç diplerinden başlayarak uçlarına kadar iyice yedirmelisiniz. Bu bakımı uyguladıktan sonra saçlarınızı kapatarak 1 saat bekleyin. Bu bakımı haftada 1 kez uygulamanız yeterli olacaktır. Dilerseniz kullanmakta olduğunuz saç kreminin içine de birkaç damla joboba yağı ekleyerek saçlarınız için etkili bir nemlendirme sağlayabilirsiniz.

5. Hindistancevizi Yağı

İsim benzerliğinden dolayı zaman zaman Hint yağı ile karıştırılan Hindistancevizi yağı doğal yağlar arasında oldukça etkili bir yağdır. Besleyici, güçlendirici ve çok faydalı bir nemlendiricidir. Hindistancevizi yağı yapı olarak anne sütünde de bulunan laurik asit içerir, polifenollarca zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bununla birlikte gösterdiği antibakteriyel etkilerle saça uygulandığında saçı iyi bir şekilde arındırarak saç derisindeki mikropları ortadan kaldırır. Bu yüzden saç bakımı için oldukça yararlıdır. Saf Hindistancevizi yağı oda sıcaklığında katı halde bulunur. Bu yüzden uygulamadan önce biraz ısıtabilirsiniz. Tamamen sıvı formda olanlarını da yine aktardan temin edebilirsiniz. Hindistancevizi yağının saça uygulanmasına gelince; yıkayıp toz, yağ ve şekillendirici kalıntılarından arındırdığınız saçlarınızı hafif nemli haldeyken 1 yemek kaşığı Hindistancevizi yağını yine önce saç diplerine masaj yaparak sonra da saç uçlarınıza eşit şekilde dağıtarak uygulayın. Saçlarınızı streç filme sararak 1 saat bekleyin. Sonrasında tekrar ılık suyla yıkayın. Haftada 1 kez uygulayacağınız Hindistancevizi yağı bakımı sayesinde yaklaşık 1 ayın sonunda istediğiniz yumuşak, parlak ve güçlü saçlara kavuşacaksınız. Eğer saçlarınız aşırı yıpranmış durumdaysa bu bakımı haftada 2 kez uygulamanızda bir sakınca yoktur.

6. Lavanta Yağı

Lavanta yağı da bitkisi gibi saç dökülme problemleri için etkili bir çözümdür. Esansiyel bir yağ olan lavanta oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Alerjiye neden olmaması için zeytinyağı veya bademyağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırılarak inceltilmelidir. Böylece saç dökülmelerini durdurup saçlarınıza parlak ve canlı bir görüntü katarken saç derinizin tahriş olmasını da engellemiş olursunuz. Lavanta yağının saç dökülmelerini durduğu gibi, yeni saç oluşumuna yardımcı olduğu da yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Saçlarınıza lavanta yağı ile bakım yapmak isterseniz; cam bir kaba 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı badem yağı ve 5 damla lavanta yağı ekleyip karıştırın. Bu karışımı saç dibinden ucuna kadar uygulayın. Saç köklerine masaj yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Sonrasında saçlarınızı streç filmle sararak 2 saat bekleyin. Bu etkili bakımı 5 hafta boyunca haftada 1 kez uygulayın. 5 haftanın sonunda saçınızın durumuna göre 2 haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

7. Aspir Yağı

Aspir yağının kilo vermeye katkısı olduğu söylenmektedir. Ancak aspir yağı esas mucizevi etkisini saçlar üzerinde gösterir. İçeriğindeki oleik asit sayesinde kimyasal işlemlerden zarar görüp zayıf düşmüş saç tellerini kalınlaştırır ve saçları güçlendirir. Özellikle deniz ve havuz suyu sebebiyle yıpranmış saçları iyileştirici bir etkisi vardır. Aynı zamanda saç köklerinin nefes almasını sağlar. Aspir yağı ile bakım yapılan saçlar daha hızlı uzayacaktır. Aspir yağı mat ve kırılgan saçları hayata döndürür. Bu bakım yağının etkisini arttırmak için az miktarda ısıtarak uygulayabilirsiniz. Saçınızın uzunluğuna göre 3-4 yemek kaşığı aspir yağı yeterli olacaktır. Saç kökünden ucuna masaj yaparak tamamen uygulayın ve saçlarınızı sararak 30 dakika bekleyin. Sonrasında saçlarınızı ılık su ile yıkayın. Aspir yağı bakımını haftada 1 kez uygulamanız yeterlidir.

8. Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağının içeriğindeki omega 3 asitleri onu güzellik iksirlerinin aranan ismi yapmıştır. Çünkü gençleştirici ve yenileyici etkisiyle uygulandığında saça hacim katar, besleyip güçlendirir. Aynı zamanda saça parlaklık veren keten tohumu yağı bakımını uygulamaya başlandıktan 3 hafta sonra gözle görülür sonuçlar elde edersiniz. Temiz ve nemli saçlarınıza 3-4 yemek kaşığı keten tohumu yağı uygulayın. Özellikle saç derisine iyice yedirdiğinizden emin olun. Saçlarınızı streç filmle sararak 1 saat bekleyin. Sonrasında ılık su ile yıkayın. Keten tohumu yağı bakımını haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

9. Kenevir Yağı

Omega 3 ve omega 6 asitleri ile B, C, D ve E vitaminlerince zengin içeriği sebebiyle kenevir yağı tam bir sağlık kaynağıdır. Bu yüzden saç ve cilt güzelliği için geniş bir kullanım alanına sahiptir. Saçlarınızı onarıp parlaklık katan kenevir yağı cilt tarafından hızlıca absorbe edilir. Aynı zamanda saç uzama hızını da arttırır. Oldukça faydalı kenevir yağını da yine zeytinyağı ile karıştırabilir veya tek başına kullanabilirsiniz. 2 yemek kaşığı kenevir yağı ile 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırarak tüm saçlarınıza uygulayın. Bütün bakım yağlarını uygularken yaptığınız gibi masaj yaparak yağın hızlıca emilmesine yardımcı olun. Saçlarınızı sararak 2 saat bekleyin. Sonrasında ılık suyla saçlarınızı yıkayın. Kenevir yağı bakımını haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz.

10. Avokado Yağı

Daha önceki yazılarımızda da sıkça değindiğimiz avokado yağı E vitaminince oldukça zengindir. Bu yüzden saç ve yüz bakım maskelerinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Tek başına veya başka yağlarla karıştırılarak kullanılabilir. Bizim önerimiz ise şu şekilde; 1 yemek kaşığı avokado yağı, 2 yemek kaşığı badem yağı ve 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı az miktarda ısıtın ve tüm saçınıza uygulayın. Bir havlu yardımıyla saçlarınızı sararak 30 dakika bekleyin. Sonrasında saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Saçlarınızın uzunluğuna göre doğal yağların karışımdaki miktarını arttırabilirsiniz. Bu bakımı haftada 1 kez uygulayın. Çok kısa bir sürede etkisini göreceğiniz avokado yağı saçlarınıza ışıltı katarken yumuşacık olmasını sağlayacak ve saç dökülmesini azaltacaktır.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Saç İçin Zeytinyağı Kullanımı
  • Saç Ekimi Sonrası Sizi Bekleyen 8 Durum

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »