DÖKÜLEN SAÇLAR İÇİN SAÇ BAKIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

DÖKÜLEN SAÇLAR İÇİN SAÇ BAKIMI

saç

Saç dökülmesi her erkek ve kadının en önemli saç sorunlarından biri olarak biliniyor. Çoğu zaman kimyasal  ürünler ile saç bakımı yapılarak saç dökülmesi sorunun önüne geçilmeye çalışılsa da en önemli çözüm bitkisel bakım ile saç dökülmesinin önüne geçilmesidir. Dökülen saçlar için saç bakımı ile saç dökülmesi sorununun büyük ölçüde önüne geçiliyor. Saç dökülmesi belli ölçüde normal olarak karşılanabilir. Yani uzmanlara göre günlük 50-60 tel saç dökülmesi normal olarak görülüyor fakat bunun yanında bu sınırdan fazla dökülen saç ise dökülme sorunu ile karşı karşıya olduğunuzun sinyali diyebiliriz. Peki bu sorun ile karşı karşıya kaldığımızda ne yapmamız gerekir şimdi sizlere detaylı bir şekilde anlatalım.

Dökülen Saçlar İçin Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazımın bu başlığı altında sizlere dökülen saçlarınız için saç bakımı nasıl yapılır hangi kür ve maskeler uygulanır detaylı bir şekilde anlatacağız. Yazımıza başlamadan önce sizlere saç dökülmesi hakkında bazı bilgiler vereceğiz. İlk olarak saç dökülmesinin nedenlerine gelelim. Saç dökülmesi genetik ya da dış etkenlerden dolayı olur. Genetik olarak olan dökülme olduğunda bir doktora başvurmak gerekir. Bitkisel saç bakımı genel olarak saçlarınıza dış etkenler dolayı saç köklerin zayıflaması ve bu nedenden dolayı sorun yaşayan saçlar için büyük ölçüde etkili olmaktadır. Saç kökleri sürekli işlem görmüş ve zayıflamış saçlarda inceip yorgun düşer bu durumda saçlarınıza gücünü geri kazandırmanız gerekmektedir. Bu gücü yazımızın bu kısmında yer alan maske ve kürler ile saçlarınıza kolay bir şekilde geri kazandırabilirsiniz.

Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Maskeler

Karanfil Maskesi

Saç dökülmesi söz konusu olunca karanfil devreye giren önemli bir güçlendirici görevini görüyor. Karanfil ile yapacağınız saç bakım maskeleri ile saçlarınıza eski gücünü ve sağlamlığı kazandırabilirsiniz. Ayrıca bu maske ile koparak dökülme sorunu da rafa kalkmış olur.

Kullanımı

Bu maske için aktardan bir miktar karanfil kurusu temin ediniz. Daha sonra 1 kg suyu hazırlayınız. Aktardan almış olduğunuz bir avuç dolusu karanfili su ile kaynatın. Kaynama işlemi sona erdikten sonra bu karışımı ılımaya bırakın. Ilık bir karışım olduktan sonra bu karışımı süzüp saçlarınıza bu suyu dökünüz. Saçlarınızı bu su ile yıkadıktan sonra 6 saat kadar bekletin ve durulayın. Bu işlemi haftada bir kez muhakkak uygulayın saç telleriniz kalınlaştığını ve dökülme sorununuzun azaldığına göreceksiniz.

Sarımsak Maskesi

Sarımsağın saç ve kaş çıkarıcı özelliklerinin olduğu halk arasında da yeteri kadar bilinir zaten. Bu bahsettiğimiz karışım ile dökülen saçlarınızın çıkmaya başlayacak ve saç dipleriniz beslenip güçlenecektir. Ayrıca karışımda kullanacağınız zeytinyağı da saçlarınızı parlak ve görünüme kavuşturacaktır.

Kullanımı

3 diş sarımsağı bir havanda iyice hatta suyu çıkana dek dövünüz. Daha sonra yarım bardak zeytinyağı ile bu sarımsağı karıştırınız. Hazırladığınız bu karışımı iyice saç diplerinize sürünüz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken ise her banyo öncesinde bu karışımı saç diplerinize yedirmenizdir. Başlarda kokusu sizleri biraz rahatsız edebilir. Ancak karışımın saçlarınızda yarattığı etkiyi gördükten sonra karışımı haftada bir tekrarlayacaksınız.

Lavanta Maskesi

Saç dökülmesi konusunda lavantanın etkisi de diğer bitkisel ürünler kadar önemlidir. Vereceğimiz bu karışımı haftada bir ya da iki kez uygulamanız takdirinde saç kökleriniz eskisinden daha güçlü ve gür olacaktır.

Kullanımı

Bu maske için ihtiyacınız olan 2 kapak lavanta yağı ve aynı miktarda badem yağıdır. Bu yağları iyice karıştıktan sonra saç diplerine yedirerek sürünüz. Saçınızı kapalı bir şekilde yaklaşık 3 saat kadar beklettikten sonra saçlarınızı yıkayınız. Lavanta ve badem saçı hem yumuşatır hem de gereken gücü ve sağlamlığı saçınıza geri kazandırır.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Zayıf ve hacimsiz saçlar için
  • saç dökülmesi giriş
  • Saç Bakımında Yapılan 10 Yanlış
  • saç uzaması
  • Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi
  • doğal yağlar giriş

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »