E VİTAMİNİNİN SAÇA FAYDALARI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

E VİTAMİNİNİN SAÇA FAYDALARI

E VİTAMİNİNİN SAÇA FAYDALARI

E vitamini yağda çözülebilen antioksidan özellikte kimyasal bir bileşiktir. Diğer tüm antioksidanlar gibi vücut hücrelerine girip zarar veren toksik maddeleri yok etmekle görevlidir. E vitamini özellikle kanser ve kardiyovasküler hastalıklar gibi kronik rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır. Bu sebeple insan sağılığı açısından oldukça önemlidir. E vitaminin vücuda alımı besinlerden veya kapsül-ampul desteğinden sağlanmaktadır. Antioksidan özellikteki bütün bileşiklerin sağlığımız açısından ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Yazımızın devamında E vitaminin saça olan faydalarına değineceğiz. Ancak öncelikle E vitamininin bilinçli kullanımı hakkında bilgi vermekte fayda görüyoruz. Çünkü faydalı olduğunu bildiğimiz maddeleri kullanırken gerekli dozu aştığımızda yararın aksine zarar görmemiz söz konusu. Bilim adamı Paracelsus’un ‘‘Zehir ile ilacı ayıran, dozdur.’’ sözünü hatırlayıp E vitaminini yakından tanımaya devam edelim.

E Vitamininin Vücuttaki Faydaları Nelerdir?

E vitamini kuvvetli bir antioksidan olduğundan yararları oldukça fazla. Kalp hastalıkları ve damar tıkanıklığını önleyen bir vitamin olması, en başta sözü edilen yararlarından olsa da bağışıklık sistemini güçlendirerek ciltte ve saçta yarattığı mucize, gözle görülebilen etkilerindendir. Yaşlanmayı yavaşlatan E vitamini, vücudunuzu ağır metaller gibi toksinlerden arındırır ve canlanmasını sağlar.

E Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vitaminler vücutta birbirleriyle ve minerallerle birlikte etkileşime girerek kullanıldıklarından bir belirtiyi direkt E vitamini eksikliğine bağlamak doğru olmayabilir. Ancak yapılan kan testi sonucunda hangi vitamine ne kadar ihtiyaç duyulduğu tespit edilebilir. E vitamini eksikliğinden şüphelenilen durumlarda görülen bazı belirtiler şunlardır; belirgin şekilde saç dökülmesi, kardiyovasküler rahatsızlıklar, kansızlık, karaciğer ve böbrek fonksiyonları bozukluğu, gözle ilgili rahatsızlıklar, uyuşukluk, sinir sistemi bozuklukları ve dengesiz yürüme. Aynı zamanda tiroid bezlerini etkileyen E vitamini eksikliği düşük tiroid hormonu seviyesi ile ilintili olabilir. Eğer siz de vücudunuzda bu belirtileri görüyorsanız E vitamini eksikliğiniz olabilir.

E Vitamininin Fazla Kullanımı Zararlı Mı?

Aşırı kullanımın fayda sağlamak yerine zararlı olacağından yazımızın başında bahsetmiştik. Evet, E vitamini yüksek miktarda kullanılırsa ciddi sonuçlar doğurabilir. Öncelikle mide ve bağırsak problemleri baş gösterir. Fakat bundan daha güçlü yan etkileri vardır. Özellikle kardiyovasküler rahatsızlıkları ve alzheimer sebebiyle ilaç kullanan hastalarda ve antidepresan alan kişilerde durmayan kanama, tehlikeli durumlar yaratabilir. E vitamini kanı incelttiğinden kalp ve damar tıkanıklığı ile ilgili olarak kullanılan ilaçlarla birlikte etkisi artar. Bunun yanında diyabet hastalarında insülin ihtiyacını azaltabileceği gibi bazı diyabet hastalarında da şekerin daha fazla yükselmesine neden olabilir. Ayrıca K vitamini eksikliği olanlar E vitamini almamalıdır. E vitaminin demir desteğiyle aynı anda kullanılması da sorun yaratabilir. Bazı kişiler saça ve cilde uygulanan E vitaminine karşı hassas olabilirler. Bu da egzama ya da dermatite yol açar. Tüm bu sebeplerle özellikle kronik rahatsızlığı olanlar E vitamini desteğini kesinlikle doktor kontrolü altında almalıdırlar.

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

E vitaminini almanın en doğal ve etkili yolu hiç şüphesiz ki sağlıklı besinlerdir. Ancak bu besinlerin fazla tüketilmesi kilo almanıza neden olabilir. Bu sebeple beslenme düzeninde gerekli ve yeterli miktarda E vitamini içeren besine yer verilmelidir. Yetişkin bir insanın günlük E vitamini ihtiyacı yaklaşık 15 mg’dır. Ancak hamile ve emzirenlerde bu ihtiyaç 18 mg’a kadar çıkabilir. Bir avuç badem yediğimizde günlük E vitamini ihtiyacımızın yarısını karşılamış oluruz. Şimdi gelelim bu E vitamini deposu besinlere: Ayçekirdeği, acı toz biber, badem, çamfıstığı, yerfıstığı E vitamini bakımından en zengin besinlerdir. Bunların dışında; kuru kayısı, ıspanak, buğday tohumu, keten tohumu, fındık, domates, brokoli, soya fasulyesi yağı da E vitamini içeren besin gruplarından bazılarıdır.

E vitamini ile ilgili bilmemiz gerekenlerden söz ettiğimize göre esas konumuza gelebiliriz. Gerek günlük beslenme düzeninde yer vererek tükettiğimiz besinlerden, gerekse tablet, kapsül ve çoğunlukla ampul formundaki destek ürünlerle vücudumuza aldığımız, saç sağlığı için bulunmaz nimet olan E vitamininin faydalarına.

E Vitaminin Saça Faydaları Nelerdir?

Bitkisel kökenli besinlerde bulunan E vitamini saç ve ciltte yoğun bir nemlendirici etki gösterir. E vitaminini sevmemizin belki de en önemli nedeni saç dökülmesini durdurması ve yeni saç oluşumunu uyarmasıdır. Kan dolaşımını hızlandıran E vitamini saç için tüm gerekli maddeleri kökten uca kadar taşıyarak sebum (yağ bezleri salgısı) üretimini arttırır. Bu durum folikülleri destekleyerek yeni saç oluşumunu başlatır. Beslenen kırık saç telleri onarılır ve böylece hem güç hem de parlaklık kazanır. Özellikle menopoz döneminde daha çok ihtiyaç duyulan E vitamini hücre yenilenmesini sağladığından, eksikliğinde saç dökülmesi kaçınılmaz olacaktır. Saç üzerindeki yenileyici ve onarıcı etkisi cilde olan faydasıyla benzer şekilde gözlemlenir. Bunun yanı sıra serbest radikallerin saç köküne vereceği zararı önlediğinden E vitaminine doyan saç derisi temizlenir ve nemlenir. Tüm bu şartlar mükemmel saç oluşumu için en ideal ortamdır. Beslenen saç dilediğiniz gibi sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzayacaktır.

E Vitamini Saça Nasıl Uygulanır?

E vitamini içeren şampuan ve bakım kremleri ya da maskelerden faydalanmak sizi tatmin etmiyorsa yazının sonunda yer vermeden geçemeyeceğimiz bakım kürü tarifini deneyebilirsiniz. Hemen belirtelim ki E vitamini ampuller genellikle A, C vitamini ampulleriyle ve doğal yağlarla karıştırılıp uygulanıyor. Bu bakım kürlerini uygulamaya geçmeden önce dikkat etmeniz gereken nokta saçlarınızın yeni yıkanmış ve nemli olmasıdır. Saç kökleri toz ve kalıntılardan ne kadar arındırılmışsa açılmış durumdaki foliküller bakım kürünü o kadar iyi absorbe edecek ve hızlı sonuç verecektir. Bu ampulleri şampuana karıştırıp kullananlar da var tabi. Ancak bunun ne kadar fayda edeceği konusunda şüphelerimiz mevcut. Çünkü saç bakımında önemli olan karışımın saçta beklemesi ve saç köklerinin bunu yeterince alabileceği zamanın geçmesidir. Saçınızı sarıp beklemek size zahmetli gelse de sonuçların sizi memnun edeceğine odaklanarak üşenmeyi bir kenara bırakın.

E Vitaminli Saç Bakım Maskesi

Biz de maskeyi daha etkili olması için birkaç vitamini karıştırarak hazırlayacağız. Malzemelerimiz:

  • Bemix ampul (B1-B2-B6-B12 içeriyor)
  • Bepanthene ampul (kompleks B vitaminleri içeriyor)
  • Evigen veya Evicap ampul (E vitamini içeriyor)
  • İhtiyacınız kadar badem yağı ve güzel koku için dilerseniz biraz da lavanta yağı

Ampullerden birer adet kırarak badem yağıyla karıştırın. Vitaminler genellikle ağır bir kokuya sahip olduğundan lavanta yağı eklemenizi de şiddetle tavsiye ederiz. Bu karışımı temiz saçlarınıza köklerden başlayarak sürün. Saç dibine parmak uçlarınızla nazikçe masaj yapmalısınız. Karışımı diplere iyice yedirdikten sonra saç uçlarına sürmeyi de ihmal etmeyin. Daha sonra streç filmle sararak en az 3-4 saat bekleyin. Dilerseniz gece yatmadan önce bu karışımı uygulayıp uyuyabilirsiniz. Uyandığınızda ılık suyla yıkayıp nemlendirmeniz yeterli olacaktır. Bu bakımı 5 hafta boyunca haftada 1 kez düzenli olarak uygulayın. Tüm saç bakım kürlerinde olduğu gibi istikrarlı ve düzenli uygulama sonucunda harika sonuçlar elde edeceksiniz. 5 haftanın sonunda uygulama sıklığını 2 haftada 1 şeklinde ayarlayabilirsiniz. Bu bakım kürü sayesinde saç dökülmeniz duracak, yeni çıkan saçlarınızla birlikte hacimli ve parlak bir görüntüye kavuşacaksınız. Ayrıca eğer hali hazırda uyguladığınız bir doğal bakım kürü varsa bunlara eczane ve dermokozmetiklerde rahatlıkla bulabileceğiniz E vitamini ampullerden 2 adet ekleyerek daha etkili bir karışım elde edebilirsiniz.

Son olarak, yalnızca vitamin ve doğal bakım kürlerinin istediğiniz sonuçları tam anlamıyla elde edebilmeniz için yeterli olmayacağını hatırlatalım. Bu yüzden E vitamini içeren besinleri öğünlerinizden eksik etmeyin. E vitamininin doğal yollarla vücuda alımını bu bakımlarla desteklediğiniz takdirde hayalini kurduğunuz dolgun ve parlak saçlara kavuşabilirsiniz.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • En Faydalı Saç Yağları
  • saç
  • saçlarınızı hızla uzatmanın 9 yolu,saç uzatmak için 9 formül, hızlı saç uzatmak için 9 öneri, saçlarını hızla uzatmak isteyenlere 9 tavsiye

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »