En Faydalı Saç Yağları | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

En Faydalı Saç Yağları

En Faydalı Saç Yağları

Doğa mucizesi bakım yağları saçlarınız ister kuru olsun, ister yağlı; kepeklenme probleminden kırılmış saç uçlarına kadar, hemen her saç sorununa karşı hizmetinizde. Saç bakım yağlarının faydalarına birçok yazımızda, maske tariflerinde yer aldıkça değiniyoruz. Bu yazımızda en faydalı saç bakım yağlarına ve detaylarına yer vermek istiyoruz. İşte en faydalı saç bakım yağları:

1.Çam Terebentin Yağı

Çam terebentin yağının faydalarına değinmeden önce çam terebentin yağı ile çam terebentin esansı arasındaki farkı açıklayalım. Çam terebentin yağı çam ağacının gövdesindeki açıklıklardan süzülen bal benzeri reçineden elde edilir. Çam terebentin esansı ise çam ibrelerinden elde edilir. Çam terebentin yağı içeriğinde kokofan, piren ve reçine asidi bulunur. Saçlara parlaklık ve yumuşaklık katan çam terebentini hızlı saç uzatma yöntemleri arasında en çok bilinen doğal yağlardan biridir. Antiseptik özellik gösterdiğinden çam terebentini gönül rahatlığıyla her daim kullanabileceğiniz doğal bir yağdır. Çam terebentin yağını saçlarınıza direkt uygulayabileceğiniz gibi şampuanınıza da karıştırabilirsiniz. Genellikle bu şekilde kullanılan çam terebentin yağını 200 ml’lik şampuan şişesine 20-25 damla kadar eklemek yeterli olacaktır. Saçlarınızı günlük olarak bu şampuanla yıkayabilirsiniz.

2.Hint Yağı

Bilimsel adı Ricinus communis olan hint bitkisinden elde edilen hint yağı özellikle saç dökülmesini durdurmak, saç uzatmak ve dökülen saçların yerine yenilerinin gelmesini sağlamak amacıyla kullanılır. Yoğun bir yapısı olduğundan hint yağı ile zeytinyağı ya da tatlı badem yağını karıştırmak hem uygulamayı kolaylaştıracak hem de yağın etkisini arttıracaktır. Özellikle kuru saç derisine sahipseniz hint yağı saçlarınızı nemlendirecek ve kepek sorununun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda saç köklerini güçlendiren kaş ve kirpik bakımı için de yoğun olarak kullanılan hint yağının kullanım miktarına dikkat edilmelidir. Ancak gebelik durumunda ya da herhangi bir sağlık problemi olanlarda hint yağı doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Aşırı miktarda hint yağı bulantı, kusma ya da karın ağrısına neden olabilir.

3.Menekşe Yağı

Menekşe yağı yoğun bir doğal bakım yağı olduğundan genellikle şampuana ya da başka doğal yağlarla karıştırılarak kullanılır. Menekşe yağı güzel kokusuyla kuru saçları nemlendirerek saça canlılık katar. Saç dökülmesine iyi gelen menekşe yağı, yıpranmış saçları onararak kırılmasını engeller. Menekşe yağı kullanarak uygulayabileceğiniz zahmetsiz bir maske tarifini de paylaşmak istiyoruz. Haftada 2 kez uygulayabileceğiniz bu maske sayesinde saç dökülmesi probleminin önüne geçebilirsiniz. Bunun için; 2 yemek kaşığı menekşe yağı, 1 yemek kaşığı susam yağı ve 1 adet yumurtanın sarısını karıştırın. Bu karışımı tüm saçınıza masaj yaparak uyguladıktan sonra 1 saat bekleyin. Sonrasında saçlarınızı durulayın. Bunun haricinde yaz boyu güneş, plaj, havuz suyuna maruz kalan saçları koruma altına almak için menekşe yağını hafifçe nemlendirdiğiniz saç uçlarına uygulayın. Bu şekilde 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz. Saça parlaklık katan menekşe yağını çok seveceksiniz.

4.Ceviz Yağı

Ceviz içeriğindeki yüksek E ve B vitaminleri sayesinde onarıcı ve güçlendirici bir etkiye sahiptir. Ceviz yağı da içerdiği gümüş iyonuyla en az ceviz kadar etkilidir. Ceviz yağı saçları kökten uca besleyerek saçtaki kırıkları giderir. Mat saçları canlandıran ceviz yağı saçların sağlıkla ve hızla uzamasını sağlar. Ceviz yağı saç beyazlamasına karşı kullanılan ender bakım yağlarından biridir. Saç derisinde egzama sorunu yaşayanlar için de ceviz yağı birebirdir.

5.Çörek Otu Yağı

Çörek otu içeriğindeki yağ asitleri nedeniyle oldukça zengin, besleyici bir yapıdadır. Çörek otu yağını salatalarınıza ekleyebileceğiniz gibi saçlarınıza direkt olarak da uygulayabilirsiniz. Çörek otu yağıyla saç derisine masaj yapmak hem saç dökülmelerini durdurur hem de kopmak üzere olan zayıf saçları onarır. Çörek otu yağını dilediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz.

6.Defne Yağı

Yağlı saç problemi olanların imdadına yetişen defne yağı etkili saç bakım yağlarından biridir. Aşırı sebum üretimini baskılayarak saçtaki yağlanmayı engeller. Bununla birlikte saçları besleyen defne yağı, kepeklenme sorununun önüne geçmenize yardımcı olur. Genellikle kuru saç derisinin problemi olan kepeklenme, yağlı saçlarda defne yağı ile çözüme ulaşır. Saçların hızla uzamasını sağlayan defne yağı koparak kırılmaları engeller. Defne yağı uçucu bir yağ olduğundan hint yağı, badem yağı ya da zeytinyağı ile karıştırılarak uygulandığında daha etkili sonuçlar verir. Bu yağ karışımını saçlarınıza uygulayıp 8-10 dakika kadar masaj yapın. Bu şekilde 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Defne yağı ile haftada 2 kez bakım yapabilirsiniz.

7.Argan Yağı

Fas’a özgü bir ağaç olan argan ağacından elde edilen argan yağı ‘Fas yağı’ olarak da bilinmektedir. Saçtaki elektriklenmeyi azaltan argan yağı her saç tipi için uygundur. Argan yağı hem saç diplerine direkt olarak uygulanabilir hem de temiz haldeki nemli saçların uçlarına sürülebilir. Özellikle güneşin zararlı UV ışınlarından korunmak için ideal olan argan yağının saf olmasına özen göstermelisiniz. Saça parlaklık katan argan yağı zayıf saç uçlarının nemlendirilmesinde oldukça etkilidir.

8.Yılan Yağı

Yılan yağı güçsüz ve bakımsız saçların onarılmasında kullanılan çok etkili doğal bir yağdır. Saçlarının hızla uzamasını isteyenler için yılan yağı oldukça faydalıdır. Özellikle genetik sebeplerden erken dökülen saçların yerine yenilerinin gelmesinde etkili olan yılan yağını saçlarınızın seyrekleşen kısımlarına en az haftada 2 kez, 1 ay boyunca düzenli olarak uygulayın. Yılan yağını saçlarınıza sürdükten sonra 2 saat bekleyin. Daha sonra durulayın.

9.Hindistan Cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı kuru saç derisinin ilacıdır. Saçları nemlendirmek için haftada en az 1 kez uygulayacağınız bakım kepeklenme sorunuzu da ortadan kaldıracaktır. Hindistan cevizi yağı içeriğindeki potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir saçları güçlendirir. Yıpranmış saçları onaran hindistan cevizi yağı saçlara yumuşaklık ve parlaklık katacaktır.

10.Zeytinyağı

Çok eski zamanlardan beri neredeyse bütün güzellik maskelerinin aranan ismi zeytinyağı saf olduğu sürece hem saça hem cilde çok iyi gelir. Taşıyıcı bir özellik gösterdiğinden zeytinyağı esansiyel yağlara karıştırılarak kullanıldığında etkisini arttırır. Bu yüzden aromaterapistler; ‘‘Besleyici zeytinyağı bir yana, diğer tüm bakım yağları bir yana.’’ diyor. Zeytinyağını da saçlarınıza dilediğiniz sıklıkta uygulayabilirsiniz.

Doğa mucizesi bakım yağlarının saça olan faydalarından bahsettik. Son olarak bütün doğal yağların ancak düzenli kullanım sonucunda etkili bir fayda göstereceğinin altını çizmek istiyoruz. Siz de doğal bakım yağlarıyla yıpranmış saçlarınızı onarabilir, daha kısa süre içinde saçlarınızın sağlıkla uzamasını sağlayabilirsiniz.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç dökülmesi
  • saç temizliği
  • saç dökülmesi

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »