Erken Yaşta Saç Beyazlamasına Çözümler | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Erken Yaşta Saç Beyazlamasına Çözümler

Erken Yaşta Saç Beyazlamasına Çözümler

Günün birinde saçlarımızın beyazlayacağı, bir yaşlanma belirtisi olarak hepimiz için kaçınılmaz bir gerçek. Ancak saç beyazlaması genç yaşta gerçekleşince kendinizi rahatsız hissetmeniz normal. Saçların erken yaşta beyazlaması 20’li yaşlarda başlayan beyazlamayı işaret eder. Bunun dışında son yıllarda yükselişe geçen beyaz saç trendini bir kenara bırakırsak erken yaşta saç beyazlamasının önüne geçmek için dikkat edilen bazı önlemler mevcut. Bugünkü yazımızda erken saç beyazlamasına karşı geliştirilen çözümleri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ancak öncesinde saç yapısı ve beyazlamaya dair önemli bazı bilgilere göz atalım.

Saç Beyazlamasının Nedenleri

Özellikle genetik sebeplere dayanan saç beyazlaması bir tek kalıtsal faktörlere bağlanmamalıdır. Çünkü ebeveynlerimizden saç beyazlama genlerini almasak da hamilelik sürecinde maruz kalınan bir etki bile erken yaşta saç beyazlamasına neden olabilmektedir. Saç kökünde yer alan ve saça rengini veren maddeye ‘melanosit’ denilmektedir. Tene de rengini veren ‘melanin’ ise melanosit pigmentlerinin birleşmesiyle oluşur. Bu oluşumlar foliküllere farklı şekilde dizilir. Bu sebeple beyazlama saçın farklı bölgelerinde farklı oranlarda meydana gelir. Anne karnında başlayan melanosit üretimi devam ettikçe saç, rengini korur. 30’lu yaşlardan sonra yavaşlayan melanosit üretimi saçların renginin açılmasına ve zamanla beyazlaşmasına neden olur. Kısacası saçın beyazlaması bir pigment kaybı olayıdır. Ayrıca diyabet ya da tiroid hastalıkları gibi metabolik hastalıklar ve kansızlık da saçın beyazlama sebepleri arasındadır.

Erken Yaşlarda Saç Beyazlamasının Nedenleri

Erken yaşta beyazlayan saçlar daha yüksek oranda genetik özelliklere bağlıdır. Bununla birlikte demir, çinko, biyotin, B12 gibi vitamin ve minerallerin aşırı olarak eksikliği erken yaşta saç beyazlamasının nedenlerindendir. Ayrıca ‘vitiligo’ gibi cilt hastalıkları saçın beyazlamasına neden olur. Vitiligo sebebiyle görülen beyazlamalar genellikle bölgeseldir. Tüm bunların yanında aşırı stres hali kortizon hormonu üretimini arttırır ki bu da saçların erken yaşta beyazlamaya başlamasına neden olur. Tiroid bezi ile ilgili hastalıklar cildin kurumasına neden olurken, erken yaşta saç beyazlamasını da tetikler. Metabolizmanın yavaşlamasına neden olan tüm metabolik hastalıklar saçın beyazlama sürecini hızlandırır.

Saçın Beyazlama Süreci

30’lu yaşlardan sonra melanin sentezinin yavaşlamasıyla beyazlamaya başlayan saçlar aslında yaşlanmaya başladığımızın da bir işareti. Normal saç beyazlama sürecinde gri saçlar 50’li yaşlarda yerini tamamen beyaz saçlara bırakır. Saç beyazlama hızı ırklara göre de değişkenlik gösterir. Örneğin Afrika kökenli insanların saçları daha geç beyazlamaya başlar.

Saç Boyaları ve Beyazlama Arasındaki İlişki

Erken yaşta saç boyamanın beyazlamayı arttırdığı ve hızlandırdığını duymuşsunuzdur. Bunun maalesef doğru olduğunu söylemek durumundayız. Uzmanlar ailenizde genetik olarak erken saç beyazlama problemi varsa saç boyama işlemini 30’lu yaşlardan sonraya ertelemeniz gerektiği konusunda uyarıyor. Saç boyalarındaki kimyasallar melanin sentezlenme miktarını etkilendiğinden çok genç yaşlarda saç boyamak saçların erken beyazlamasına neden olabilir.

Saç Beyazlamasını Geciktiren Faktörler

Saçın beyazlama sürecini tüketilen besinlerle bir miktar yavaşlatmak mümkün. Düzenli ve yeterli B vitamini alımı saç beyazlamasını yavaşlatmaktadır. Özellikle pigment sentezinde görev alan bakır, çinko gibi vitaminler saçın beyazlamasını geciktirebilir. Besin yoluyla alınamayan vitaminler dışarıdan ilaç desteği olarak sağlandığında saçın beyazlamasını önlemese de beyazlama sürecini yavaşlatır. Suda çözünen vitaminler yani B ve C grubu vitaminler düzenli olarak kullanıldığında vücut direnci ve saç beyazlamasının geciktirilmesi hususunda fayda sağlar.

Yapılan bir bilimsel çalışmada yüksek miktarda B vitamini alan bir deneğin saçlarındaki griler 3 ay sonra normal rengine dönmüştür. Bu dozlar çalışma amacıyla denenmiş olup, yüksek doz B vitamini alımı başka sağlık problemlerine yol açacağından saç beyazlamasına karşı bir tedavi olarak uygulanmamaktadır. Ayrıca B vitamini desteği kesildiği anda saçların tekrar beyazlamaya başladığı kaydedilmiştir. Genetik sebeplerle erken yaşta saç beyazlaması söz konusuysa alınan vitaminler bu noktada etkisiz kalacaktır. Genetik nedenlere dayanan saç beyazlaması, ancak buna neden olan gen izole edilerek ortadan kaldırılabilir. Saç ise çok faktörlü bir gen olduğundan günümüzde pratik olarak bu işlemin yapılması mümkün değildir. Saç köklerinin daha dinamik bir yapıda olması ve saç kaybının durdurulması için uygulanan ‘saç mezoterapisi’ yöntemi melanosit sentezine de destek olabilir.

Saç Beyazlamasını Geciktiren Ürünler

Bazı kozmetik ürünler saçı dıştan bir tabaka gibi saran ‘şaft’ denilen yapıyı koruyucu özellik gösterir. Bu ürünler ancak saça dışarıdan yapılan müdahalelerde etkinlik gösterebilir. Öyle ki, saçın beyazlaması foliküllerde bulunan melanositin yeterince sentezlenememesinden kaynaklanır. Dolayısıyla bu kozmetik ürünler saç beyazlamasını geciktiremez. Bununla birlikte, güneşin kanserojen ultraviyole ışınları saça temas ettiğinde saçın zayıflamasına ve bunun sonucunda kırılmalara neden olur. Kırık saçlar pigment kaybına daha yatkın hale gelir. Özellikle ince telli saçlar için ultraviyole ışınları filtreleyen koruyucu şampuan ve saç kremi kullanmak büyük önem taşıyor. Böylece saçların kırılmasını önlerken kırılan noktalardaki melanin kaybının da önüne geçmiş olursunuz.

Saç Beyazlamasına Karşı Doğal Çözüm

Çok eski zamanlardan beri saç beyazlamasına karşı uygulanan ceviz kürü hakkında bilgilendirelim sizleri. Bu bakım kürü için 5-6 adet yeşil cevizi ve yapraklarını, havanda dövdüğünüz 1 tutam defneyaprağıyla karıştırın. Bu karışımı 2 katına çıkacak ölçüde su ekleyerek 15 dakika kaynatın. Daha sonra karışımı süzerek ılımasını bekleyin. Bunu temiz saçlarınıza diplerden başlayarak uygulayın ve saçlarınızı sararak 2 saat bekleyin. Bu bakım sayesinde saç beyazlamasını geciktirebilir, beyazlayan saçların tekrar eski rengine dönmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu zaman alan bir işlemdir. Haftada 1 kez uygulayacağınız bu küre en az birkaç ay devam etmeniz önerilir. Sonuçlarını kendiniz de fark edince uygulamaya devam edeceğinizden eminiz. Saç beyazlamasına karşı birçok doğal formül mevcut. Ancak sizlerle en etkili olanını paylaşmak istedik. Erken yaşta beyazlamaya başlayan saçlarınız için bu reçeteyle önlem alabilirsiniz.

Son olarak; beyaz saçları koparmanın daha fazla beyaz saç çıkmasına neden olacağı ya da kopardıktan sonra yerine eski renginde saç geleceği gibi bilimselliğe dayanmayan inançları bir kenara bırakmanız gerektiğini hatırlatalım. Çünkü saçı kökünden koparmak tekrar eski renginde saçlarınızın çıkacağını garanti etmez. Aksine saçın kökten çekilmesi tahribe neden olup saç kökünü küstürebilir. Bu yüzden beyazlayan saçların koparılması sağlıklı değildir. Unutmayın ki beyazlasalar da saçlarımız bize ait bir parça. Renkleri değişiyor diye onlara haksızlık yapmayın.  Zaman geçtikçe kendinizi beyazlayan saçlarınızla da seveceksiniz!

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç
  • YAĞLI SAÇLAR İÇİN YAĞLANMA KARŞITI TÜYOLAR
  • Saç Ekimi Sonrası Karşılaşabileceğiniz Sorunlar

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »