Erken Yaşta Saç Dökülmesine Çözümler | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Erken Yaşta Saç Dökülmesine Çözümler

erken yaşta saç dökülmesi giriş

Saç dökülmesi her yaştan insanın yaşadığı bir problem. Genellikle 30’lu yaşlardan sonra başlayan saç dökülmesi problemi günümüzde 20’li yaşlara kadar düştü. Bunun birçok nedeni olsa da en etkili sebebi stres olarak kabul ediliyor. Yetersiz beslenme, erken yaşta kimyasal bakım ürünlerine maruz kalan saçlar genetik sebeplerle de birleşince saç dökülmesi kaçınılmaz oluyor. Mevsim geçişleri alkol ve sigara kullanımı, şok diyetler, gebelik, başka hastalıklar ya da tedavi amaçlı kullanılan bazı ilaçlar da erken yaşta saç dökülmesinin nedenleri arasında. Özellikle genç yaşta özgüveni derinden etkileyen saç dökülmesi için önlem almak, ilerleyen yaşlar için büyük önem taşıyor. Şakaklardan başlayan ve tepeye doğru ilerleyen saç dökülmesi daha ciddi saç kayıplarının bir göstergesi olabilir. Saç nakline gerek kalmadan dökülen saçların yerine yenilerinin gelmesini sağlamak için alınacak bazı önlemler mevcut. Bu yazımızda sizlerle erken yaşta saç dökülmesine karşı alabileceğiniz önlemleri paylaşacağız.

1. Beslenmenize Özen Gösterin

Saç dökülmelerinin en temel nedenlerinden biri yetersiz ve dengesiz beslenmektir. Özellikle genç yaşta uygulanan şok diyetler, abur cubur denilen işlenmiş gıdaların tüketilmesi saç dökülmelerini ciddi oranda tetikler. Bu yüzden beslenmenize özen göstermeli, vitamin ve mineralce zengin doğal besinleri tercih etmelisiniz.

2. Vitamin Takviyelerinden Faydalanın

Doğal besinlerden karşılanan çinko, demir, fosfor mineralleri, B ve C vitaminleri saç gelişimi ve sağlığı için gereklidir. Ancak kimi zaman ne kadar dengeli beslensek de vitaminlerin vücut tarafından alımı yeterli olmamaktadır. Bu durumda doktor tavsiyesi ile vitamin takviyesi almak faydalı olacaktır. Vitaminler sadece saç gelişimini hızlandırmakla kalmayıp aynı zamanda kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak.

3. A Vitamini Alımını Sınırlandırın

Vitamin takviyeleri her zaman saç gelişimi için istenen faydayı sağlayamayabilir. Yüksek miktarda A vitamini saç dökülmesini tetikler. Bu yüzden vitamin alımı daima doktor gözetiminde kontrollü olarak sağlanmalıdır.

4. Strese Dikkat Edin

Saç dökülmesinden başka her türlü hastalığın tetikleyicisi strese bilhassa genç yaşlarda dikkat etmek gerekiyor. Stres sebebiyle dökülen saçlar yine strese neden olduğundan bu kısır döngüye hapsolmamak için stresten uzak durmak gerekiyor. Sürekli saçlarınızın döküldüğünü düşünüp durmak size daha çok stresten başka bir şey getirmez. Bu yüzden doğal bakımlara ağırlık vermelisiniz. Stresten uzaklaşmak için egzersiz yapabilir, küçük doğa gezintilerine çıkabilirsiniz.

5. Kimyasal İşlemlerden Uzak Durun

Özellikle genç yaşta uygulanan saç boyaları saçların zayıf düşmesine sebep olarak dökülmeyi başlatır. Aynı zamanda erken yaşta saç beyazlamasının nedenlerinden bir olan kimyasallardan uzak durun. Bu yüzden saç boyamaya mümkün olduğunca geç başlamakta fayda var. Çünkü saç bir kez boyandıktan sonra en az ayda 1 kez yenilenmesi gerekiyor. Bununla birlikte saça uygulanan şekillendiricilerin kalıntıları saçtan iyice arındırılmazsa folikülleri tıkayarak saçların dökülmesine neden olur. Dökülme problemi yaşayanlar için saçların her türlü kimyasaldan uzak kalmasında fayda var.

6. Alkol ve Sigara Dostunuz Olmasın

Sık sık alkol ve sigaranın zararları ile ilgili paylaşımlar gördüğünüzü biliyoruz. Bunlar genellikle sigara ve alkolün organlar üzerindeki hasarlarıdır. Oysa sigara dumanı bile saçlar için oldukça zararlıdır. Toz ve kirle birleşerek foliküllerin kolayca tıkanmasına neden olan sigaradan ve bağışıklık sistemini zayıf düşüren alkolden uzak durun.

7. İlaç Etkileşimlerini Bilin

İlaçların yan etkileri ve kullanılan başka ilaçlarla olan etkileşimleri erken yaşta saç dökülmesinin nedenlerinden biridir. Bu yüzden yeni bir ilaca başlamadan önce mutlaka etkileşimlerini bilmeli bunun için de doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

8. Hormon Testi Yaptırın

Hormon seviyelerinde meydana gelen ani değişiklikler saç dökülmelerini büyük ölçüde etkiler. Bu sebeple saç dökülme sorunu yaşıyorsanız mutlaka hormon testi yaptırmalısınız.

9. Mezoterapi Desteğini Düşünün

Saçların kökten uca beslenmesi kimi zaman sadece yiyeceklerle ya da vitamin takviyeleriyle sağlanamamaktadır. Bu durumda mezoterapi yöntemi sizin için etkili bir çözüm olabilir. Saç derisinin altına uygun iğnelerle enjekte edilen özel bileşimler saçları güçlendirerek yeni saç gelişimini destekler. Saç mezoterapisi saç ekim işlemine gerek kalmadan bu sorunu çözmeye yeterli olabilir. Ancak bu noktada geç kalmadan yapılan müdahale önemlidir. Yoğun miktarda saç dökülmesi yaşıyorsanız mutlaka bir dermatoloğa muayene olun.

10. Doğal Bakımlar Uygulayın

Doğal bakımlar düzenli olarak uygulandığında saç dökülmelerine karşı etkili sonuçlar verir. Doğanın mucizesi doğal yağlar saçları besleyerek hem uzamasını hem de güçlenmesini sağlar. Saç dökülmesi erken yaşta başladığında bu bakımların uygulanması daha faydalı olacaktır. Çünkü genç hücreler yenilenmeye açıktır. Bu yüzden düzenli saç bakımı uygulamayı ihmal etmeyin.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Dünyaca Ünlü Saç Bakım Markaları
  • saç
  • Saç Onarıcı Maske
  • saç
  • Saç Ekimi Sonrası Sizi Bekleyen 8 Durum
  • KAKAO YAĞININ SAÇA 7 FAYDASI
  • saç

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »