EVDE SAÇ BAKIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

EVDE SAÇ BAKIMI

Saç bakımı hava kirliliği, stres, kozmetik ürünler ve bakımsızlık gibi nedenlerden yıpranan saçların tekrar sağlıklı görünümlerine kavuşması için saçlara doğal ve bitkisel karışımların uygulanmasıdır. Bu bakımlar evde yapılabildiği gibi saç bakım merkezlerinde de yapılabilmektedir. Evde saç bakımı ile yıpranan saçlar tamamen kendi hazırladığınız karışımlarla eskisi kadar sağlıklı, parlak ve hoş görünümüne kavuşabilir. Size bu yazımızda evde saç bakımı için çeşitli maskeler ve saç bakım önerileri sunacağız.

Zeytinyağlı Saç Maskesi

Saçların çok daha doğal ve hacimli görünmesi için zeytinyağlı saç maskesi tam size göre! Zeytinyağlı saç maskesini evde çok rahat hazırlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

 • 2 yumurta
 • 5 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Bone

2 yumurta ile 5 yemek kaşığı zeytinyağı bir kaba konularak karıştırılır. Ardından derisine ve saça masaj yapılarak iyice yedirilir. Saç bone ile sarılır. 15 dakika saçlar maskeyle bekletildikten sonra saçlar normalde kullanılan şampuanla yıkanır. Bu karışım eğer haftada 1 kez yapılırsa saçlar oldukça parlak ve hacimli görünür.

Ballı ve Zeytinyağlı Saç Maskesi

Gerekli Malzemeler :

 • 2 yemek kaşığı bal
 • 3 yemek kaşığı zeytin yağı
 • Bone

3 yemek kaşığı zeytin yağı ve 2 yemek kaşığı bal bir kaba konarak 5 dakika çırpılır. Elde edilen karışım saça iyice sürüldükten sonra saç bone ile sarılır. Saç 15 dakika karşımla bekletildikten sonra normalde kullanılan şampuanla temizlenir. Saç yıkanırken suyun ılık ya da soğuk olmasına özen gösterilmelidir. Saçlar sıcak suyla yıkanmamalıdır. Bu maskenin haftada bir kez yapılması yeterli olacaktır.

Kepekli Saçlar İçin Saç Maskesi

Çok dökülen, kırılgan ve kepekli saçlar için çemen tohumu kullanılıyor. Bu tohumları önceden çektirmiş olmak ve kullanmadan önce suda bir gece bekletmek gerekiyor. Bu bekleme sonrasında tohum macuna dönüşüyor. Bu macın iyice saça sürülüp 10-15 dakika bekletilir. Ardından şampuanla saç temizlenir.

Kuru Saçlar İçin Saç Maskesi :

 • Isırgan Otu
 • Mürver çiçekleri
 • Papatya
 • Kara Kafes Otu Kökü

Malzemeler kaynayan suya atılır. 30 dakika bekletildikten sonra içerisine elma sirkesi atılır. Ardından karışım saça uygulanır.

Yağlı Saçlar İçin Saç Maskesi

 • Nane
 • Limon otu
 • Limon kabukları

Malzemeler kaynayan suyun içine atılır. 30 dakika sonra elma sirkesi ilave edilir. Ardından saçlar bu karışımla yıkanır.

Normal Saçlar İçin Saç Maskesi

 • Dulavrat otu kökü
 • Mürver çiçekleri
 • Biberiye yaprakları
 • Isırgan otu

Otlar kaynayan suyun içine atılır ve 30 dakika sonra bu karışıma elma sirkesi katılır. Ardından bu karışım saça uygulanır.

Yıpranmış Saçlar İçin Bakım

Yıpranmış saçlara bakım yapmak için kullanılan malzemeler badem yağı ve muzdur. Badem yağı ve muz karıştırıldıktan sonra saça uygulanır. 15 dakika beklendikten sonra maden suyu ile saçlar durulanır. Ardından da su ve şampuanla yıkanır.

Kuru Saçlar İçin Saç Bakım Maskesi

Yarım fincan tam yağlı süt ile 1 yemek kaşığı bal karıştırılır. Bu karışım saçlara iyice yedirilir. Yaklaşık 15 dakika beklendikten sonra saçlar şampuanla yıkanır.

Limon ve Hindistan Cevizi Maskesi

 • 1/4 çay bardağı misket limon suyu
 • 1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı

Bu maske kırılan saçlarınızın onarımı içindir. Yukarıdaki malzemeler karıştırılır. Karışım saça sürülüp 15-20 dakika beklendikten sonra saç yıkanır. Bu karışım haftada 1 kez uygulanmalıdır. Eğer maske saçları elektriklendiriyorsa durulama suyunda 1 yemek kaşığı bal ve 1 litre su karıştırılır ve kullanılır.

Protein Bakımı

Yumurta ile yapılan protein bakımı hemen her saç için uygundur. İki adet yumurta çırpılır ve içine 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı gliserin, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ilave edilir. Saçlar bir kez şampuanlandıktan sonra bu karışım saçlara sürülüp 15-20 dakika bekletilir. Ardından saçlar iyice durulanır. Bu işlemden sonra saçlarınızın gözle görülür derecede canlandığını göreceksiniz.

Kakao Yağı İle Bakım

İçinde su kaynayan, oldukça geniş bir tencerenin içine hacimce daha küçük olan başka bir kap konur. 1 çorba kaşığı kakao yağı, yarım çay fincanı ay çiçek yağı, 1 çorba kaşığı susuz lanolin küçük kabın içinde eritilir. Yağ karışımları iyice eridikten sonra kap suyun içinden alınır ve karışım iyice çırpılır. Bu karışımdan 1 çorba kaşığı alınır ve içine 1 çorba kaşığı su katılır. İyice karıştırılır. Bu sıvı saça masaj yapılarak iyice sürülür. Yaklaşık 15-30 dakika bekletilir. Ardından saçlar şampuanla yıkanır ve durulanır. Bu yöntem koyu renk saçlara parlaklık kazandırır.

Besleyici Saç Maskesi

1 çay bardağı demlenmiş çay, 1 çorba kaşığı badem yağı, 1 yumurtanın sarısı ve 2 damla limon suyu bir kaba konulup karıştırılır. Karışım saç diplerine masaj yapılarak iyice sürülür. Karışım 10-15 dakika saçta bekletilmelidir. Bekleme süresi dolduktan sonra saçlar ılık su ile yıkanıp durulanır.

Erkekler Evde Nasıl Saç Bakımı Yapabilirler?

Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için saçlar 10 ya da 12 haftalık süre içerisinde uçlarından kestirilmelidir. Jojoba yağı ile 4 damla kekik esansını karıştırıp duştan önce saçlara sürmek saçlardaki kırıklar için oldukça etkilidir. Ayrıca kepekli saçlar için 300 gram kökleriyle birlikte taze ısırgan otunu 3 litre su içinde 15 dakika kaynatın. Ardından saçınıza uygulayın ve durulayın.

Saçların çabuk uzaması için bir dilim taze zencefil blenderdan geçirilir ve kaynatılır. Suyu ile saç diplerine masaj yapılır. Yaklaşık 15 dakika saçta bekletilir ve ardından saçlar sabunlanıp durulanır. Durulama suyuna 1 kaşık limon suyu ve sirke eklerseniz saçlarınızın parlamasına yardımcı olur.

Saç bakım maskeleri saç tellerini onararak saçların derinlemesine bakımına yardımcı olur. Evde saç bakımı oldukça kolaydır. Evdeki malzemelerle saç bakımınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Saç bakım maskesi saç tipinize uygun olmalıdır. Saç bakım maskenizi saçınızın yapısına göre seçin. Saç maskeleri, etkili bir bakım için, haftada 1 kez uygulanmalıdır. Saçlarınızda boya, perma gibi işlemler uygulandıysa saç bakım maskesini haftada 2-3 uygulamanız yararınıza olacaktır. Böylece saçlarınız çok daha çabuk toparlanabilir.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

 • saç
 • saç zayıflaması
 • Saç Boyasının Saça Faydaları
 • Mevsimsel Saç Dökülmesine Karşı Çözümler

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »