ISIRGAN TOHUMU YAĞININ SAÇA FAYDALARI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

ISIRGAN TOHUMU YAĞININ SAÇA FAYDALARI

ISIRGAN TOHUMU YAĞININ SAÇA FAYDALARI

Isırganın hem yemeklerde, hem ilaç olarak hem de güzellik iksirleri için kullanıldığını duymuşsunuzdur. Ancak bu yazımızda sizlere ısırgan tohumu yağının etkilerinden ve saça olan faydalarından bahsedeceğiz. Isırgan tohumu yağı bilimsel adı Urtica dioica olan ısırgan bitkisinin yaprakları yerine tohumlarından soğuk presle elde edilen bir yağdır. Çok zor elde edildiğinden oldukça değerlidir. Dokunulduğunda kaşındırıcı bir etki yaptığından bu bitki eldivenle toplanır. Isırganın taşıdığı emergenz tüyler formik asit içerir. Bu bitkiye dokununca histaminle formik asit açığa çıkar ve kaşındırıcı bir etki gösterir. Isırgan bitkisinin faydalı bütün etkileri yine ısırgan tohumu yağı için de geçerlidir. Isırgan tohumu yağının öncelikli olarak kullanılma amacı bağışıklık sistemini güçlendirmek ve sağlıklı saçlara sahip olmaktır. Gelin ısırgan tohumu yağının saça faydalarına birlikte göz atalım.

Gençlik Pınarı

Antiaging içeriğiyle adeta bir gençlik pınarı olan ısırgan tohumu yağı hücrelerin yenilenmesini sağlar. Saç köklerini canlandıran bu yağ sayesinde foliküller nefes alır. Hızlıca saç kökleri tarafından emilen ısırgan tohumu yağı kısa sürede etkisini gösterir. Oluşturduğu yumuşak ve taze doku saç gelişimini destekler.

Kepeklenme Karşıtı

Özellikle kepeklenmeye karşı kalıcı bir çözüm getiren ısırgan tohumu yağı ‘antiegzemic’ içeriği sayesinde saç derisindeki problemlere karşı etkili bir bakım sağlar. Saç derisindeki egzama sorunu ‘Seboreik Dermatit’e karşı en faydalı bakım yağı olan ısırgan tohumu yağını özellikle kepeklenme probleminiz varsa mutlaka denemelisiniz.

Saç Dökülmesine Birebir

Isırgan tohumu yağı saçın hammaddesi olan keratini güçlendirerek saç tellerini besler. Böylece kalınlaşan saç telleri kuvvetle foliküllere tutunur. Saç dökülmesi düzenli kullanım sonunda azalır ve durur. Birçok besleyici bakım yağı gibi ısırgan da saç dökülme sorunu olanların hizmetinde.

Yıpranan Saçlara Çare

Uçları kırılmış ve yanmış bir görüntüsü olan yıpranmış saçlara çare yine ısırgan tohumu yağıdır. Bu bakım sayesinde saçlar kökten uca beslenerek yeniden güçlenecektir.

Derinlemesine Temizlik

Isırgan tohumu yağı antibakteriyel ve antiviral etkisiyle saça uygulandığında etkili bir temizlik sağlar. Mikropları öldürerek saç derisi foliküllerini açan ısırgan tohumu yağı derinlemesine temizlik sağladığından yeni saç oluşumunu destekler.

Bağışıklık Sistemi Kalkanı

Isırgan tohumu yağı masajla saç derisine uygulandığında rahatlatıcı bir etki yapar. Bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu mucizevi yağı yalnızca saç derisine değil, bütün vücudunuza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Yine aynı ferahlatıcı etkiyi gösterecektir.

Isırgan Tohumu Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Tüm bu mucizevi etkilere sahip ısırgan tohumu yağı ile bakım yaparken bir taraftan da ısırgan otu içeren şampuanlar kullanabilirsiniz. Bu bakımı saçlarınız temiz ve nemliyken uygulamalısınız. Isırgan tohumu yağı etkili ve kuvvetli bir yağ olduğundan haftada 1 kez parmak uçlarınızla saç köklerine masaj yaparak uygulamanız yeterli olacaktır. Streç filmle sardığınız saçlarınızla 1 saat kadar bekleyip sonrasında ılık suyla durulayın. Isırgan tohumu yağı yerine direkt taze ısırgan otu kullanmak isterseniz, bir tutam ısırgan otunu 5 dakika kaynatıp soğumasını bekleyin. Sonrasında süzerek saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Isırgan otu bakımını da saçlarınızda 20 dakika kadar bekletmeniz yeterlidir. Bu bakımı da haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç dökülmesi
  • saçlarınızı hızla uzatmanın 9 yolu,saç uzatmak için 9 formül, hızlı saç uzatmak için 9 öneri, saçlarını hızla uzatmak isteyenlere 9 tavsiye
  • YAĞLI SAÇLAR İÇİN YAĞLANMA KARŞITI TÜYOLAR

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »