SAÇ DÖKÜLMESİ KADIN | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ

saç dökülmesi

Bu yazımızda siz değerli bayanların güzelliğinin en önemli kısmı sayılan saçları konusunda saç dökülmesi sorunun neden ortaya çıktığını ve ne gibi çözümler ile bu sorunun ortadan kaldırılabileceği üzerine bilgiler vereceğiz. Kadınlarda saç dökülmesi denildiğinde birçok etken akıllara gelmektedir. Özellikle stres ve hormonlar kadınların saç dökülmesi konusunda karşınıza çıkan en önemli etkinlerdir. Tıpkı vücudumuz gibi saçlarımızda bizim psikolojimizden, sosyal yaşamımızdan kolayca etkileniyor. Saçlarımızın da bir ruhu olduğunu ve bu ruhun beslenmesi gerektiğini siz değerli bayanların unutmaması gerekiyor. Peki kadınlar saç dökülmesinin nedenleri neler şimdi yazımızın kalan kısmında bunlara değineceğiz. Unutmayın ki saç dökülmesi sorununu ortadan kaldırmak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli adım sorunun neden kaynaklandığını bulmak ve bu etkenleri ortadan kaldırmak olacaktır.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenleri fiziksel ve psikolojik olarak iki kısımda incelemek mümkündür. Psikolojik nedenlerin en önemli olanı ise depresyon ve doğum sorunu kadınlarda görülen kendine güven eksikliği gibi olumsuz durumlardır. Şimdi bu etkenleri sırası ile sizler ile paylaşacağız.

Kadınlarda Saç Dökülmesinde Fiziksel Nedenler Nelerdir ?

Kadınlarda saç dökülmesinin fiziksel nedenleri adı altında birçok madde sayabiliriz. Bu nedenlerin belkide en önemlisi ise saçların zamanla size küsüp mevcut yapısını korumayıp, zayıflaması, cılızlaşması ve zamanla dökülmeye başlaması diyebiliriz. Saçlarımızı sürekli ısıl ve kimyasal işlemlere maruz bırakmak gibi etkenler saçlarımızın dökülmesine sebep oluyor. Market şampuanı olarak adlandırdığımız bol kimyasal içerikli şampuanlar saçlarımızın diplerini zayıflatarak dökülmelerine yol açıyor. Özellikle saç boyalarında bulunan açıcı maddeler de saçlarımızın dökülmesine neden olan birçok kimyasalı bünyesinde barındırıyor. Eğer sizlerde saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kaldıysanız bu saydığımız işlemlerden saçlarınızı uzak tutmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Ayrıca saçlarımızın ısı ile arasının hiç iyi olmadığını saç şekillendirici aletlerin saçımızın mevcut güç dengesini bozduğunu da sizlerle tekrar hatırlatmak isteriz. Şimdi bu saydıklarımız dışında siz değerli bayanlarımızın bünyesinde yer alan bazı rahatsızlıklardan dolayı saç dökülmesi sorunun da ortaya çıkabileceğine değinmek isteriz. Peki bu rahatsızlıklar nelermiş gelin beraber bir göz atalım. !

Tiroit Hastalığı

Bazı hastalıkların kadınlarda saç dökülmesi sorununu ortaya çıkardığından bahsettik. Bu rahatsızlıklardan en önemlisi olan tiroit ise metabolizma dengesizliği yaratarak saçlarımızı etkiliyor. Tıpta hiper ve hipotiroidi olarak geçen tiroid bezinin çok fazla ya da gereğinden az çalışmasıyla ilgili yaşanan hormon bozukluğu tedavisi sırasında da saç dökülmesi görülebiliyor.

Dengesiz Beslenme ve Stres

Doktor kontrolü dışında yapılan diyetlerde ve tek yönlü beslenmelerde saç, yaşam döngüsü için gerekli olan vitamin, mineral ve yapısındaki keratinin yapı taşı olan proteini yeterli düzeyde alamaz. Bu yetersiz beslenme sonucunda ise  saçta zayıflama ve dökülme problemi başlamış olur diyebiliriz. Özellikle kuru yemiş gibi besinlerde hem vücut sağlığımız hem de saç sağlığımız yeterli şekilde vitamin mineral bulabilirsiniz.

Alopesi Areata (Saç Kıran)

Kadınlarda saç dökülmesine neden olan bu hastalık ise saçlarınızın deri kısımında düzgün yüzeyli bozuk para büyüklüğünde geniş ve yuvarlak şekilde dökülmelere neden olur. Bu rahatsızlık ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta ise bu dökülmelerin zamanla durduğu ve saçların yeniden çıkacağıdır. Saçkıranın siz değerli bayanların moralini bozmasına izin vermeyiniz ve doktorunuz ile irtibatta kalınız.

Saç Dökülmesinde Psikolojik Etkenler Nelerdir ?

Saçlarımızın bir ruhu olduğunu, onların sağlıklı bir yaşam döngüsü içinde devam etmeleri için bakım ve gıdadan çok moral ve ilginin gerektiğinden zaten bahsetmiştik. Yazımızın bu kısmında ise sizlere psikolojinizin saçlarınızın üzerindeki etkilerinden bahsedeceğiz. Özellikle genç yaşlarda başlayan psikolojik bir rahatsızlık olan saç koparma hastalığı saçlarınızda ciddi manada bir dökülme sorunudur. Sizin kendi yaptığınız bu koparmalar ne yazık ki saç köklerinizin zayıflayıp güçsüz kalmasına neden olacaktır. Bu gibi sorunlarınızı saçınıza yansıtmamanız sizin ve saç sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Bir diğer dikkat çekmek istediğimiz nokta ise, doğum yapan bayanların doğum sonrası sürekli hormon değişimi içerisinde olduklarından bir süre saç dökülmesi gibi bir sorunlarının olabileceğidir. Bu konuda yapmanız gereken moraliniz yüksek seviyede tutmak ve saçlarınızı küstürmemenizdir.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Dünyaca Ünlü Saç Bakım Markaları
  • Saç Onarıcı Maske
  • saç maskeleri
  • E VİTAMİNİNİN SAÇA FAYDALARI

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »