KAKAO YAĞININ SAÇA 7 FAYDASI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

KAKAO YAĞININ SAÇA 7 FAYDASI

KAKAO YAĞININ SAÇA 7 FAYDASI

Bilimsel adı Theobroma cacao olan kakao ağacının meyve tohumlarından kavrularak elde edilen kakao yağı eski zamanlardan beri özellikle saç ve cilt bakımında yoğun olarak kullanılıyor. Gebelik çatlaklarının giderilmesinde ve selülit tedavisinde çok etkili olan, Yunan dilinde ‘Tanrıların gıdası’ anlamına gelen kakaonun faydaları saymakla bitmiyor. Sağlıklı ve hızlı bronzlaşmak isteyenler de yine kakao yağına başvuruyor. Bu yazımızda lezzetli çikolataların vazgeçilmezi olan kakao yağının saça olan faydalarından bahsedeceğiz. Oda sıcaklığında katı halde bulunan kakao yağı açık sarımsı rengiyle tereyağına benzer. Bozulmadan uzun süre kullanabileceğiniz kakao yağı tam bir E vitamini deposudur. Bu yüzden kozmetik sektöründe oldukça değerlidir. İşte kakao yağının saça 7 faydası;

1. Doğal Nemlendirici

Yoğun nemlendirici özelliğe sahip olan kakao yağı kuru saç tipine sahip olanların imdadına yetişiyor. Saç diplerini nemlendiren ve uzun süre nemli kalmasını sağlayan kakao yağı aynı zamanda yıllardır boya gibi kimyasal işlemlere maruz kalan ve bu yüzden kuruyup kırılan saçların da hizmetinde. Çok güçlü bir nemlendirici olduğundan eğer yağlı saç ya da cilt tipine sahipseniz kakao yağından uzak durmanızda fayda var. Aksi halde gözenekleri tıkayarak sivilce problemine neden olabilir.

2. Antioksidan Kaynağı

Güçlü bir antioksidan olan kakao yağı tıpkı tozu gibi etkili bir arındırıcıdır. Saçlarınıza kakao yağı ile bakım yaptığınızda hem iyi bir şekilde temizlenmesini sağlar hem de yaşlanma karşıtı kakao yağının ölü derileri arındırıcı etkisinden faydalanmış olursunuz.

3. E vitamini Deposu

Kakao yağı yüksek oranda içerdiği besleyici E vitamini sayesinde saç köklerini besleyerek dökülmeye yatkın saç tellerini güçlendirir. Aynı zamanda yeni çıkacak saçlar için folikülleri uyararak yeni saç oluşumu sürecini hızlandırır. E vitaminin saça ve cilde olan faydalarını anlatmakla bitiremiyoruz. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için ‘‘E Vitamininin Saça Faydaları’’ başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

4. Sağlıklı Saç Derisi

 

Yenileyici etkisinden dolayı kakao yağının cilt hastalıkları ile ilgili kullanımı oldukça yaygındır. Özellikle egzama tedavisini desteklemek için kullanılır. Saçlı deri egzaması ‘Seboreik dermatit’e karşı kullanabileceğiniz doğal bir tedavi yöntemi olan kakao yağını kullanırken dikkat etmeniz gereken husus, miktarıdır. Bununla birlikte stresten uzak kalmaya çalışmak da yine oldukça önemli bir konu. Haftada 1 kez kakao yağı veya kakao yağı içeren bir karışım ile bakım uygulamanız sağlıklı saç derisi için etkili bir yöntemdir.

5. Hızla Uzayan Saçlar

 

Kakao yağı sayesinde E vitamini ihtiyacını karşılayıp nemlenen saçlarınız hızlı bir uzama sürecine girecektir. Kakao yağı sayesinde saçın sağlıkla uzaması için gereken ortam sağlandığından hızlı bir uzama meydana gelecektir. Kakao yağı ile bakım yaptığınız da saçlarınızın belirgin şekilde daha hızlı uzadığını fark edeceksiniz.

6. Göz Alıcı Parlaklık

Kakao yağını benmari usulü eritip saçınıza sürdükten sonra streç filmle sardığınızda, derinin ısı etkisiyle yağın içeriğindeki besleyici moleküller harekete geçecektir. Beslenen saçlar sağlıklı olduğunu parlaklığıyla kanıtlar. Siz de kakao yağı bakımı sayesinde ışıl ışıl saçlara kavuşabilirsiniz.

7. Dolgun ve Hacimli Saçlar

Kakao yağının saydığımız tüm etkileri sizi hacimli ve dolgun saçlara ulaştıracaktır. Beslenen, dökülmesi yavaşlayan saçlarınız hızla uzayıp dolgunlaşacak, bununla birlikte etkili bir şekilde nemlenen saçlar hem yumuşak hem de daha parlak olacaktır. Kısacası hedefiniz dolgun ve hacimli saçlarsa, çözüm yine kakao yağı!

Kakao Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Öncelikle alacağınız kakao yağının kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. İşlenmemiş saf ürünler sizin yararınıza olacaktır. Sıvı şekilde satılan şişelerden çok katı haldeki kakao yağını tavsiye ediyoruz. Katı haldeki kakao yağından birkaç küçük parça alıp benmari usulü eritip saçlarınıza sürmeli ve 45 dakika kadar beklemelisiniz. Benmari usulünü kısaca hatırlatalım. Emaye ya da çelik bir kabın içine yarısına kadar sıcak su koyup, bu kabın içine de kakao yağını koyduğunuz ısıya dayanıklı başka bir kap koyun. Böylece ocağın üstünde kısık ateşte yağı yavaşça eritin. Uyguladığınız yağın saçınıza eşit olarak dağıldığından emin olun. Tabi ki masaj yapmayı da ihmal etmeyin. Sonrasında streç filmle sarmalısınız. Kakao yağına zeytinyağı veya badem yağı da ekleyebilirsiniz. Kakao yağı bakımını haftada 1 kez uygulamanız yeterli olacaktır. Temiz saçlarınıza uygulayacağınız bu bakım sayesinde sağlıklı, parlak ve dolgun saçlara sahip olabilirsiniz.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Saç Beyazlaması Nedir?
  • Kış İçin Saç Bakım Önerileri
  • papatyalar
  • saç nezlesi

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »