Kalıcı Dalgalı Saçlar | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Kalıcı Dalgalı Saçlar

kalıcı dalgalı saçlar

Dalgalı saçların asi ve çekici görüntüsü kimin hoşuna gitmez ki? Özellikle yaz boyunca plajda su dalgası saçlarınızla boy göstermek hoşunuza gidecektir. Üstelik bu kalıcı dalgalar sizi saçınıza şekil verme zahmetinden kurtarır. Peki, yıkadıktan sonra kendi kendine muntazam dalgaları beliren bu saçlara sahip olmak için ne yapmalı? Çözüm: kalıcı su dalgası.

Eğer yoğun çalışma hayatınızdan dolayı saçlarınıza şekil verecek zaman dahi bulamıyor ya da saçlarınızla uğraşmayı sevmiyorsanız bu işlem sizin için kurtarıcı olabilir. Ancak öncelikle belirtmek istiyoruz ki, bu işlemin profesyonel biri tarafından, kaliteli kimyasal maddeler kullanılarak yapılması gerekiyor. Aksi halde seksi su dalgası beklerken merinos tüyü gibi kıvırcık saçlarla karşı kaşıya kalabilirsiniz. Peki, kalıcı su dalgası işlemi nasıl yapılıyor? Gelelim detaylara:

Kalıcı Dalga Nasıl Uygulanır?

Kalıcı su dalgası ‘bioform’ denilen bir kimyasal kullanılarak saçların permaya benzer şekilde iri bigudilere sarılmasıdır. Uygulanan kimyasal sayesinde saçın en dışındaki tabaka açılır ve bigudi ile dalgaların kalıcı olması sağlanır. Daha sonra saçlar yıkanarak kimyasal maddeden arındırılır. Saçlar sarılmaya tam olarak diplerden başlanmamalıdır. Saç dibinden 1-2 cm kadar bırakmak, kimyasalın saç köklerine temasını engeller. Su dalgası istediğiniz sıklıkta uygulanabilir. Bunun için sarılan bigudilerin kalınlığını ayarlamak yeterlidir. Dalgaların genişliği ne kadar fazla olursa saçlarınız o kadar doğal görünecektir.

Dalgalar Ne Kadar Kalıcıdır?

Uygulanan su dalgası işlemi en az 4-6 ay, en fazla 1 yıl kalıcıdır. Kalıcılık süresi saçın yapısına ve saça uygulanan işlemlere göre değişiklik gösterir. Eğer saçlarınızı güneşin zararlı UV ışınlarından korumaya özen gösterir, yoğun olarak boya gibi kimyasal işlemlere maruz bırakmazsanız, su dalgası saçlarınızın tadını doya doya çıkarırsınız. Kalıcı su dalgasını yaptırdığınız ilk aylar saçlarınız oldukça canlı görünecektir. Bununla birlikte, işlem uygulandıktan 3 ay gibi bir süre sonra saç köpüğü kullanarak dalgaları belirginleştirmek doğru bir hamle olabilir.

Kalıcılığı Uzatmak İçin Ne Yapmalı?

Kalıcı su dalgası işlemini yaptırdıktan sonra dalgaların saçta ilk günkü etkisini korumak için saçlarınıza özen göstermelisiniz. Bunun için parafensiz ya da bitkisel bir şampuan kullanabilirsiniz. Saçlarınızı deniz ve havuz suyundan mümkün olduğunca hızlı arındırmalı, güneş koruyucu serumlar kullanmalısınız. Eğer saçlarınıza özen gösterirseniz su dalgası saçlarınızı 8 ay-1 yıl kadar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kimler Yaptırabilir?

Kalıcı su dalgasının sizin için uygun olup olmadığına ancak profesyonel bir kuaförle birlikte karar verebilirsiniz. Saçlarınıza daha önce açıcı gibi herhangi bir işlem uygulanmadıysa şanslısınız. Yıpranmamış saçlarda su dalgası daha iyi görünecektir. Röfle ya da açıcı uygulanmış saçta kalıcı su dalgasının tutması biraz zor olabilir. Ancak saç yapınıza uygun olması durumunda kalıcı su dalgası yaptırmanızda bir sakınca yoktur.

Siz de saçlarınızda havalı dalgalar istiyorsanız kalıcı su dalgasını deneyebilirsiniz. Üstelik beğenmezseniz eskilerin ‘defrize’ dediği, şimdilerde ‘kalıcı fön’ olarak bilinen yöntemden faydalanabilirsiniz. Eğer kalıcı su dalgası çok hoşunuza giderse her yaz başında uygulatabilirsiniz. Böylece, tüm yaz mevsimi saçlarınıza herhangi bir işlem uygulamadan doğal görünen ve elektriklenmeyen dalgalı saçlarınızın tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik su dalgası yaptırdığınız saçlarınızı o gün düz kullanmak isterseniz fönletebilir ya da düzleştirebilirsiniz. Saçlarınızı yıkadıktan sonra dalgalar tekrar belirginleşecektir.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç zayıflaması
  • saç dökülmesi

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »