KARANFİLİN SAÇA 12 FAYDASI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

KARANFİLİN SAÇA 12 FAYDASI

Karanfil deyince gözümüzde hem güzel çiçekler hem de mis gibi kokan bir baharat canlanır. Çiçek olarak bildiğimiz Dianthus petraeus bitkisidir. Baharat olarak kullanılan karanfil ise Syzygium aromaticum ağacından elde edilir.

Her mevsim yeşil kalabilen karanfil ağacı çiçeği ile benzer bir kokuya sahip olduğundan bu isimle bilinir. Karanfil ağacının çiçek tomurcuklarından elde edilen karanfilin ana vatanı Endonezya olup, tüm dünya mutfaklarında baharat olarak kullanılmaktadır.

Antibakteriyel özelliği ile dikkat çeken karanfil saç bakımında oldukça kısa sürede sonuç veren kurtarıcı ve uygulaması kolay bir bakımdır. Canlandırıcı etkisini gördüğünüzde tamamen güveninizi kazanacak ve devamlı kullanmak isteyeceğiniz bakımlar arasındaki yerini alacaktır. Karanfil kürü ile hem mis gibi güzel kokan hem de sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Yazımızın devamında bitkisel tedavi yöntemleri için sıkça başvurulan karanfilin saça olan faydalarını bulabilirsiniz. İşte karanfilin saça olan 12 faydası;

1. Saça hacim katar.

Saç tellerinizin yapısı ince olabilir ve bu yüzden hacimsiz görünebilir. Ancak karanfil bakımı gibi bazı doğal uygulamalar ile saçlarınıza bir miktar hacim kazandırabilirsiniz. Saçların hacimli olması da saç teli sayısı ve saç telinin kalınlığı gibi genetiktir. Yeterli beslenmenin yanı sıra karanfil bakımı ile saçlarınıza dolgun bir görüntü kazandırabilirsiniz.

2. Saç dökülmesini durdurur.

Stres, beslenme yetersizlikleri, hormonal düzensizlikler, bazı saç bakım ürünleri, mevsim değişiklikleri ve şok diyetler gibi birçok sebepten kaynaklanan saç dökülmesi problemi, buna neden olan faktörlerin kısa sürede ortadan kaldırılması her zaman mümkün olmadığından çareyi bitkisel yöntemlerde arayabilirsiniz. Çok kısa sürede sonuç veren karanfil bakımı ile saç dökülmesini durdurmanız ve önlemeniz mümkün.

3. Yeni saç oluşumunu hızlandırır.

Çeşitli nedenlerle dökülen saçların yerine yenilerinin gelmesi ancak folikül denilen saç köklerinin sağlam kalması ile mümkün olabilir. Yağ, toz ve ölü hücre gibi etkenler biraraya gelerek sebum adı verilen bir yapı oluşturur. Foliküllerin hava alabilmesi ve yeniden saç oluşumunu sağlayabilmesi için karanfil bakımı gibi antibakteriyel özellikteki saç bakımlarının uygulanması gereklidir.

4. Saça parlaklık verir.

Saçlarınızı plastik fırçalar yerine doğal kıllardan yapılmış bir fırçayla taramak, soğuk suyla yıkamak ve parlatıcı saç ürünleri kullanmanın yanı sıra karanfil kürü uygulayarak da parlak saçlarınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

5. Canlandırır.

‘Canlı & Parlak Saçlar’ etiketiyle birçok ürünle karşılaşacağınız kozmetik mağazaları size saç yapınıza uygun, dilediğiniz bakımı vermekte yetersiz kalabilir. Böyle zamanlarda yapılacak en iyi şey çözümü doğada aramaktır. Bu noktada da karanfil bakımı sizi istediğiniz canlı ve parlak saçlara kavuşturmaya yardımcı olacaktır.

6. Saç tellerini pürüzsüzleştirir.

Düzenli olarak kuaföre giderek elde ettiğiniz pürüzsüz saçlarınızın bu halini korumak için siz de evde karanfil bakımı uygulayabilirsiniz. Mükemmel görünen saçlarda elektriklenen küçük saç tutamlarına yer olmadığını biliyoruz. Bu yüzden saçlarınızı gönül rahatlığıyla karanfil tomurcuklarının gücüne emanet edebilirsiniz.

7. Düzenli kullanım sonucu saç uzamasını hızlandırır.

Her bakım küründe olduğu gibi karanfil bakımı da ancak düzenli olarak uygulandığında başarılı sonuçlar verir. Yeni saç oluşumuyla birlikte doğal olarak saç uzamasını da hızlandırır. Bunun gerçekleşmesi için tabi ki beslenmemize ve düzenli bakım yapmaya özen göstermemiz gerekiyor.

8. Saç kırıklarını onarır.

Güneşin etkileri, boya gibi kimyasal maddeler veya şekillendiricilerden kaynaklanan saç kırıklarını onarmak için öncelikle yapılması gereken şey nemi saça hapsetmektir. Bu yüzden saçlarınızı yıkarken mutlaka nemlendirici kullanmalı, düzleştirici gibi yüksek ısıl işlemlerden kaçınmalısınız. Karanfil bakımı uygulayarak yıpranan ve kırılan saçlarınızın nemlenmesini ve onarılmasını sağlamanız mümkün.

9. Saç köklerini güçlendirir.

Hepimizin bildiği gibi saç kökü güçlü olmadıkça hangi işlem uygulanırsa uygulansın saçlar istenilen derecede sağlam ve sağlıklı olmayacaktır. Bu nedenle, saç köklerine gerekli özeni karanfil bakımı uygulayarak gösterebilirsiniz. Nefes alan saç kökleriniz kısa bir süre içerisinde güçlenecek ve düşlediğiniz sağlığa kavuşacaktır.

10. Saç köklerinde mantar oluşumunu engeller.

Sağlıklı saçlara sahipseniz yağlanma, kepeklenme, dökülme ve ıslaklık gibi problemleriniz olmaz. Bunlardan biri ya da birden fazlasını yaşıyorsanız bu durum ciddi bir mantar belirtisi olabilir. Özellikle saç derisindeki kaşıntı şikayeti direkt mantar belirtisi olarak bilinir. Mantarın saç derisinden köklerine ilerlemesi ve zarar vermesi kalıcı saç dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle mantara karşı antibakteriyel karanfil bakımını uygulayarak önlem alabilir, temiz ve sağlıklı saçlarınızla mantar için endişelenmeyi bir kenara bırakabilirsiniz.

11. Saç diplerinin oksijen ihtiyacını karşılar.

Saç diplerinin hava almasının, dökülen saçların yerine yenilerinin çıkması, saç uzaması ve sağlığı ile ilgili olarak ne kadar önemli olduğunun bir kez daha altını çizelim. Oksijen alamayan saç hücrelerinizi ölüme terk etmek yerine karanfil bakımı ile canlandırın.

12. Saçlara daha kolay şekil vermeyi sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karanfil bakımı sayesinde neme doyan ve pürüzsüzleşen saçlarınıza şekil vermek eskisinden çok daha kolay olacaktır.

Karanfil Kürü Reçetesi

Karanfilin bu mucize faydalarına değindikten sonra gelelim bakım kürünün tarifine. Zahmetsizce hazırlayacağınız bu tarifi saçlarınızı yıkamadan önce uygulayıp 1-2 saat beklettikten sonra yıkayabilir veya hemen duştan sonra uygulayıp sonrasında durulamadan güzel karanfil kokusunu saçlarınızda bırakabilirsiniz.

Tarife geçmeden önce belirtelim ki karanfil tomurcuklarının taze olması etki derecesini arttırdığından karanfil seçimine dikkat etmeniz gerekiyor. Aktardan aldığınız karanfilin taze ve kaliteli olup olmadığını tomurcukların büyüklüğüne, rengine ve suya bıraktığınızdaki duruşuna göre anlayabilirsiniz. Taze karanfil tomurcukları iri ve dolgundur. Tomurcuğunun rengi açık, sapının rengi ise koyu olmalıdır. Ayrıca karanfilleri suya attığınızda ağırlığından dolayı dibe çöküyor veya su yüzeyinde dik bir şekilde duruyorsa kaliteli bir seçim yapmışsınız demektir. Fakat karanfiller suyun içinde yan şekilde yüzüyorsa başka bir aktardan taze karanfil alıp hazırlamanızda fayda var.

1 su bardağı kaynar suyun içine 10-15 adet karanfil atıp ağzını kapatarak 7-8 dakika kısık ateşte kaynatın. Saç uzunluğunuza göre bu ölçüyü yarıya indirebilirsiniz. Ancak erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen, şakaklardan başlayan şiddetli bir saç dökülmeniz varsa 10 dakikaya kadar kaynatmanız yerinde olacaktır. Kaynama süresinin sonunda bu suyu karanfillerle birlikte bir cam kavanoza aktarın ve ağzını kapatarak ılımaya bırakın. Daha sonra karanfilleri süzüp, eğer varsa bir sprey şişenin içine aktararak kolaylıkla saç diplerinize uygulayabilirsiniz. Burada önemli nokta saç diplerine masaj yaparak uygulamanızdır. Böylece karanfil kürü saç diplerinizi uyararak etkisini daha iyi şekilde gösterir.

Bu kürü ilk uygulamaya başladığınızda kısa sürede sonuç elde etmek için birkaç gün üst üste yapmanızda fayda var. Daha sonra bir süre boyunca haftada bir gün, sonuç almaya devam ettikçe de on beş günde bir uygulayarak saç dökülmesine karşı önlem alabilirsiniz.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • E VİTAMİNİNİN SAÇA FAYDALARI
  • saç uzama giriş
  • Saç Ayrımının Yönü Neden Önemlidir?
  • saç dökülmesi giriş
  • Zayıf ve hacimsiz saçlar için

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »