KEPEKLİ SAÇLAR İÇİN SAÇ BAKIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

KEPEKLİ SAÇLAR İÇİN SAÇ BAKIMI

Saç söz konusu olduğunda kadın erkek fark etmeden her insanın sorun yaşadığı en önemli konu kepektir. Kepek nedir diye soracak olursanız ölü ve yıpranmış olan hücreler saç derisi tarafından atılır bu doğal bir süreçtir. Fakat bazı durumlarda bu ölü deri hücrelerinin atımı zamanla iyice artmaya başlar ve derimizde pul pul döküntüler olarak göz ile görünür bir hal alır. Bu durum saç derisi kepeklenmesi diyoruz. Kepek kadın erkek farketmeksizin herkesin sorunu olabiliyor. Bazen kadın ve erkeğin metabolizma hızına göre bu sorun kendiliğinden kısa bir süre içinde geçebildiği gibi uzun süre bu sorun ile karşı karşıya kalmak da ne yazık ki mümkün. Kepek sorunu genellikle saç derisi kuru olan insanlarda meydana gelen bir deri rahatsızlığıdır. Kuru saçta meydana gelen bu sorununda çoğu insan saçlarını az yıkayarak bu sorunun önüne geçeceğini zannetmektedir. Saçları normal seyrinde yıkamak fakat saç derimizin nemli kalmasını sağlayacak ürünler kullanmak kepek döngüsünün bir nevi önüne geçebilir. Sizlere kepek hakkında kısaca bilgi verdik. Şimdi yazımızın geri kalan kısmında ise kepekli saçlar için saç bakımı nasıl olmalıdır ve kepekli saçlar için evde kendinizin hazırlayabileceği bakım maskeleri neledir bu konulara detaylı bir şekilde değineceğiz.

Derimizde Neden Kepeklenme Olur ?

Saç derisinin asıl kepeklenme nedeni yetersiz ve dengesiz beslenme diyebiliriz. Halk arasında yaygın bir söylem olan saçı çok yıkamak saç derisinin kepeklenme nedeni değildir. Yazımızın bu kısmında siz değerli okuyucularımız için saç derisinin kepeklenme nedenlerini aşağıda paylaştık.

 1. Kötü hijyen diye adlandırdığımız saçın iyi yıkanmaması ve şampuanın saçtan tam olarak atılmaması durumudur.
 2. Stres gibi kötü ruh durumu da saçların kepek sorununa neden olabilir. Unutmayın ki saçlarınızın da bir ruhu var!
 3. Yağ bezlerinin aşırı çalışması ve hormon dengesizlikleri özellikle de hamilelik durumu sonrasında kepek sorunu oluşabilir.
 4. Dış etkenlerde saçlarınızda kepeklenme yapabilir. Şampuan değişikliği, saç şekillendirici ürünler ve saç ürünleri kullanımı da kepek yapar.
 5. Bazı gıda alerjileri ve mevsimsel değişiklikler de kepeklenmeye neden olur .

Kepekli Saçlar İçin Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Kepeğin bir deri rahatsızlığı olduğunu fakat bazı işlemler ile bunun önüne geçilebileceğinden bahsettik. Şimdi sizlere bunların neler olduğundan bahsedeceğiz. Aşağıda sizlerle maddeler ile paylaşmış olduğumuz bu yollar ile saç derinizde meydana gelen kepeklenme sorunun önüne kolayca geçebilirsiniz. Fakat bunlara rağmen ciddi anlamda sorun devam ediyorsa lütfen bir cilt doktoruna başvurunuz.

 • Saç derinizin yeteri kadar güneş ışığından yararlandığından emin olun. Size zarar vermeyecek şekilde güneşten mümkün olduğunca yararlanın.
 • Badem ve zeytinyağı kullanarak saç derisinin kepeklenmesi de durdurabilir. Biraz badem ezmesini ve alabildiğince zeytinyağını bir kapta yedirin iyice homojen olduktan sonra bu karışımı kafa derinize yedirin. Bir süre bekletin ve hafif bir şampuanla saçlarınızı yıkayın.
 • Bir miktar çemen tohumunu gece suda bekletin. Sabah bu tohumları iyice yoğurarak bir hamur haline getirin. Yumuşak bir hamur olmasına ve saç derinizi iyice kaplayacak şekilde olmasına dikkat edin. Bu maskeyi 45 dakika kadar saçınızda bekletip saçınızı bol su ile durulayın.
 • Limonun saça parlaklık ve vitamin sağlamasının dışında kepeği önleme gibi bir yeteneği de vardır. Saçlarınızı biraz limon suyu ile durulamaya ve derinize bunu yedirmeye özen gösterin.
 • Saçlarınızı şampuan ile yıkadıktan sonra elma sirkesi ile saçlarınızı yeniden durulayın. Sirke deride bulunan ölü hücrelerin atımını hızlandıracak ve deriyi tazeleyecektir.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

 • Saç Beyazlaması Nedir?
 • 2016'nın En Meşhur Saç Bakım Kürleri
 • saç

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »