KIRIK SAÇLAR İÇİN BAKIM YAĞLARI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

KIRIK SAÇLAR İÇİN BAKIM YAĞLARI

Zayıf ve hacimsiz saçlar için

Saçlarımız Neden Kırılır?

Kırık saç uçları saçlarımızı kestirmek zorunda kalmamızın en önemli nedenidir. Kimi zaman dökülme problemini azaltmak, kimi zamanda bakımsız görünen kırıklardan kurtulmak için saçlarımızı kestiriyoruz. Ancak doğru saç bakım uygulamalarıyla kırık saç tellerini onarmak mümkün. Tabi saç uçları çok yoğun kimyasallara maruz kalmadığı sürece. Bu kimyasallar özellikle renk açıcı boyalardır. Saç yapısında her saç telini kaplayan doğal koruyucu bir tabaka bulunmaktadır. Bu tabaka saç telinin orta kısımlarından itibaren incelmeye başlar ve saç uçlarında iyice zayıflar. Saçlarınız boyalıysa, dikkat ederseniz renk değişimleri de size saçlarınızın zayıf noktasını gösterir. Saç uçları daha fazla dayanamayıp kırıldıkça saçlar daha kolay dolaşmaya başlar.

Saç Kırıklarından Korunmak İçin Neler Yapabiliriz?

Saç kırıklarından korunmak için öncelikle saç tipinin ihtiyaçlarını belirleyip buna uygun bakımları uygulamalıyız. Bunun altın kuralı da saçları kökten uca nemli tutmaktır. Saçlarınız yağlı bir yapıya sahip olduğu için nemlendirmekten çekinmeyin. Çünkü saç köklerini yağdan arındırmaya çalışırken uçları kuru bırakmak kırılmayı arttıracaktır. Bu sebeple saçlarınız neme doymalı. Bununla birlikte saçlarınızı güneşten, deniz ve havuz suyunun zararlı etkilerinden korumanız önemli. Ayrıca düzleştirici ve maşa gibi ısıyla saça verilen zararı önlemek için ısı koruyucu ürünler kullanmanız büyük önem taşıyor. Saça uygulanan ısı, şekillendiriciler ve boya gibi kimyasal işlemlerin etkisi de birleşince saçlar zayıf düşüp kırılıyor. Ayrıca ıslak saçları fırçalamak da saçların kırılmasına neden olur. Bu yüzden hafif nemli saçlarınızı ahşap, özellikle şimşir bir tarak yardımıyla taramalısınız. Yorgun düşüp kırılmak üzere olan saçlarınıza uygulanacak yoğun bakım kürleri etkili yağlarla yapılan karışımlardır. Dilerseniz kırık saçlar için uygulanan bakım yağlarına ve etkilerine bir göz atalım.

1. Zeytinyağı Maskesi

2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yumurtanın sarısı ve yarım yemek kaşığı bal kullanarak hazırlayacağınız bu pratik maske ile kurumuş ve kırılmaya yüz tutmuş saç tellerini onarabilirsiniz. Tüm malzemeleri karıştırarak saçlarınızın köklerinden uçlarına kadar tamamen uygulayın ve streç filmle sarın. Bu şekilde yarım saat bekleyip saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Zeytinyağlı bakım maskesini haftada 1 kez uygulamalısınız.

2. Çay Ağacı Yağı Maskesi

1 yemek kaşığı çay ağacı yağı ile 1 tatlı kaşığı badem yağını karıştırın. Bu karışımı yıpranmış saç uçlarınıza uygulayın. Sonrasında saçlarınızı toplayarak 2 saat kadar bekleyin. Haftada 2 kez uygulayacağınız bu bakım sayesinde kırık saç uçlarınız kendini onaracaktır.

3. Ballı Maske

1 yemek kaşığı bal, 3 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 çay kaşığı toz tarçını karıştırın. Bu karışımı özellikle kırılmış saç uçlarınıza ve saç boyunun orta kısmına kadar sürün. Bu şekilde 15 dakika kadar bekleyin. Sonrasında saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Ballı maske sayesinde saçlarınızın kırıkları iyileşmekle kalmayıp aynı zamanda parlayacak ve daha canlı gözükecektir.

4. Argan Yağı Maskesi

1 tatlı kaşığı argan yağı, 1 tatlı kaşığı ısırgan tohumu yağı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı saç uçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızı bir havluyla kapatarak 1 saat kadar bekleyin. Sonrasında ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi kırık saçlarınız için haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

5. Hint Yağı Maskesi

1 yemek kaşığı hint yağı, 1 yemek kaşığı hardal yağı ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı kırılmış saç uçlarınıza ve saç boylarına uygulayın. Bu şekilde 2 saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Bu bakımı haftada 1 kez uygulayarak kırık saç uçlarınızdan kurtulabilirsiniz.

6. Joboba Yağı Maskesi

Cilt tarafından kolayca emilen joboba yağı saçtaki yağ miktarını dengeleyerek saçları güçlendirir ve kırılmasını önler. Joboba yağı maskesi için; 10 damla joboba yağı, 4 damla biberiye yağı, 5 damla hint yağı ve 3 damla hindistancevizi yağını karıştırın. Bu karışımı parmak uçlarınızla saç köklerine yedirip sonrasında tüm saçınıza uygulayın. Streç filmle sarın ve 1-2 saat bekleyin. Bu karışımı kırık saçlar için haftada 1 kez uygulamanız yeterlidir.

7. Biberiye Yağı Maskesi

Saç kırıklarının engellenmesiyle birlikte saç uzamasını da destekleyen biberiye yağı, saç derisindeki kuruluğu, kaşıntıyı alır. Bu maskeyi hazırlamak için; 10 damla biberiye yağı, 4 damla adaçayı yağı, 2 damla joboba yağı ve 4 damla çay ağacı yağını karıştırın. Bu karışımla saç derinize masaj yaparak 10 dakika bekleyin. Haftada 1 kez uygulamanız yeterlidir.

8. Lavanta Yağı Maskesi

Saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak kırıkların onarılmasını sağlayan lavanta yağı saçların uzamasını da hızlandırır. Bu bakım maskesi için; 10 damla lavanta yağı, 4 damla üzüm çekirdeği yağı, 5 damla badem yağı ve 4 damla papatya yağını karıştırın. Bu karışımı saçınızda 1 saat kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Lavanta yağı maskesini haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

9. Dulavratotu Yağı Maskesi

Saçları nemlendirerek kırılmaları önleyen dulavratotu yağı maskesi aynı zamanda saç köklerini güçlendirir. Bu maske için; 10 damla dulavratotu yağı, 4 damla fesleğen yağı, 2 damla nane yağı ve 5 damla zeytinyağını karıştırarak saçlarınıza sürün. 10 dakika boyunca masaj yapın ve saçlarınızı sararak 1 saat bekleyin. Dulavratotu yağını haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Tüm bu bakımların yanı sıra saç kırılmalarını önlemek için sözünü ettiğimiz tedbirlere dikkat etmeniz gerekiyor. Son olarak bakım yağlarıyla onarılamayacak kadar kırılmış hatta yanmış saç uçlarınız varsa bu kısımları kestirmekten çekinmemenizi öneririz. Böylece saçlarınız daha sağlıklı görünür ve kolayca dolaşmaz. Kırık uçlardan kurtulduktan sonra önlem olarak önerdiğimiz bakımları uygulamanız da saçınıza güç katacaktır.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç dökülmesi
  • saç
  • canlı saçlar
  • saç dökülmesi

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »