Kış İçin Saç Bakım Önerileri | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Kış İçin Saç Bakım Önerileri

Kış İçin Saç Bakım Önerileri

Güneş demeden kar demeden güzelliğinizi vurgulayan saçlarınız sizce de özel bir bakımı hak etmiyor mu? Yazın deniz ve havuz suyundan yorgun düşen ve yıpranan saçlarınızın sağlıkla parlamasını istiyorsanız özel bir kış bakımı uygulamanız kaçınılmaz! Kıştan önce saç uçlarındaki kırıkları onarmak ve saçları beslemek gerekiyor. Bu yüzden öncelikle onarılamayacak kadar yıpranmış, yanmış saç uçlarını kestirmelisiniz. Aksi halde saçlarınızın mevsim geçişindeki dökülme problemine çözüm getirmek zorlaşıyor. Dikkat ettiyseniz sonbaharda eğer saçlarınız yağlıysa yağlanma miktarının arttığına, kuruysa daha çok kuruduğuna tanık olursunuz. Rüzgarlı ve soğuk hava tıpkı güneş gibi saç derisini etkileyerek üretilen sebum miktarının dengesini sarsar, saç gelişimini sekteye uğratır. Mevsim geçişlerinde iyice hassaslaşan saçlarınıza güç katmak için önerilerimize kulak verin!

Saçları Soğuktan Koruma

Mevsim kışa dönerken imdadımıza şapka ve bereler yetişiyor. Bunlar stilinizi güçlendirirken saçlarınızı da koruyan şık çözümlerdir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu saçları korurken köklerin nefes almasına engel olmamaktır. Yani başınızı sıkan, gözeneksiz aksesuarlar saçlarınızı korumak yerine foliküllerin oksijen almasını engelleyerek saç dökülmesine neden olur. Bu yüzden biraz daha salaş şapkalar ve bereler tercih etmelisiniz. Kapüşonlu ceketler de bu anlamda işinizi görecektir. Saçlarınızı rüzgarın kurutucu etkisinden, kar soğuklarından mutlaka korumalısınız.

Şampuan Seçimi

Kışın saçlar yoğun neme ihtiyaç duyacağından kullandığınız şampuanı değiştirmeniz gerekebilir. Bununla birlikte aceleyle duş alırken saçlarınızda şampuan kalıntısı bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Bu durum kışın daha fazla saç dökülmesine neden olur. Ayrıca şampuandan sonra mutlaka saç uçlarına nemlendirici bir krem uygulamalısınız.

Sıcak Su Etkisi

Çok soğuk şehirlerde yaşayanlar bilirler, sıcak banyo gibi rahatlatıcı bir şey yoktur. Ancak sıcak duşlarla farkında olmadan saçlarımıza çok büyük zararlar veriyoruz. Sıcak su saç derisini kurutarak kepeklenmeye neden olur. Aynı zamanda sıcak su etkisinden sonra bir de fönle kurutup dışarı çıkarsanız vah saçlarınızın haline! Çok sıcaktan soğuğa ani ısı değişimleri saçlarınızı yıpratır ve kırılmasına neden olur. Bu nedenle saçlarınızı sıcak suyla yıkamaktan kaçınmalısınız. Ayrıca her gün saçlarınızı yıkamak soğuk havada hem saçlarınızın daha çok zarar görmesine hem de kolayca hastalanmanıza neden olur. Doğru saç yıkama tekniği; ılık suyla haftada 3 kez yıkamaktır.

Kışın Saç Şekillendirme

Yaz boyu jöle ve köpükle şekillendirdiğiniz nemli saçlarla kışın dolaşmak imkansız. Üşütmemek için alınacak ilk önlem saçları kurutmaktır. Ancak birçok yazımızda saçları doğal şekilde kurumaya bırakmanın öneminden bahsediyoruz. Saçlarınızı kuruturken fönün zararlı etkisinden korumanız büyük önem taşıyor. Doğru saç kurutma tekniği; fönü saçlarınızdan 15 cm uzaklıkta tutarak, sürekli aynı noktaya tutmadan yaptığınız kurutmadır. Düşük ısı ayarında veya soğuk ayarda kurutmak da yine etkili bir önlem olacaktır. Bununla birlikte ısı koruyucu ürünler kullanmanız saçlarınızın kırılmasını; düzleştirici, maşa gibi şekillendiricilerden dolayı yanmasını engeller. Bu yüzden kışın daha yoğun olarak kullandığımız ısıyla saç şekillendirme yöntemlerine karşı önlem almalıyız.

Elektriklenme Problemi

Kışın severek giydiğimiz yün kazaklar ve bereler saçlarımızın çılgınlar gibi elektriklenmesine neden oluyor. Ancak tamamen yün olmayan ürünler seçerek, plastik fırça ya da taraklar yerine ahşap taraklar kullanarak elektriklenme problemini çözmeniz mümkün. Özellikle ipek bileşimli bereler ve şallar saçlarınızın elektriklenmesini önleyecektir. Elektriklenen saçları sıkı topuz modellerle yatıştırmaya çalışmak doğru bir işlem değildir. Kış boyu saç derisinin nefes alma ihtiyacı arttığından saçlarınızı mümkün olduğunca açık bırakın. Şık dağınık topuzlarla da modern bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Nemlendirmeye Dikkat

Saç tipiniz yağlı diye nemlendirmeyi asla ihmal etmemelisiniz. Özellikle kış boyu saç, soğuğun etkisiyle kurumaya ve kırılmaya karşı daha hassas bir hale gelir. Kışın saç bakımı için nemlendirici kremler ve doğal yağlardan faydalanmayı ihmal etmeyin. Biliyorsunuz ki kırılan saçların uzaması beklenemez. O halde kışın saçlarınızın kırılmaması için ekstra özen göstermelisiniz.

Kış Bakım Ürünleri

Kozmetik marketlerde veya dermokozmetiklerde rahatlıkla bulabileceğiniz kış bakım ürünlerinden faydalanarak saçlarınızı güçlendirmek isteyebilirsiniz. Farklı markaların çok çeşitli ürünlerini temin etmeniz mümkün. Ancak siz de bu ürünlerin yoğun kimyasallar içerdiğini düşünüyor ve doğanın gücünden faydalanmanın daha doğal bir çare olacağını düşünüyorsanız sizi kış bakım maskesi tariflerimize doğru alalım.

1.Yıpranmış Saçlar İçin Kış Bakım Maskesi

2 yemek kaşığı bademyağı, 2 adet yumurtanın sarısı ve 10 damla limonu karıştırın. Bu karışımı saç diplerinden başlayıp uçlara kadar masaj yaparak yedirin. Masaj sayesinde kan dolaşımı hızlanacak ve maske etkisini en iyi şekilde gösterecektir. Saçlarınızı streç filmle sararak 2 saat bekleyin. Sonrasında saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Yıpranmış saçları onaran bu özel kış maskesini saçınızın durumuna göre haftada 1-2 kez uygulayabilir, malzemeleri saç uzunluğunuza göre arttırabilirsiniz.

2.Kuru Saçlar İçin Kış Bakım Maskesi

3 yemek kaşığı zeytinyağı ve 10 damla limonu karıştırın. Bu karışımı saçınızın tamamına uygulayın. Saçlarınızı sararak 30 dakika bekleyin ve sonrasında saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Bu bakımı kış başlangıcında ve duruma göre kış boyu haftada 2 kez uygulayarak kuru saçlarınızı tekrar hayata döndürebilirsiniz.

3.Yağlı Saçlar İçin Kış Bakım Maskesi

1 su bardağı su ile yarım su bardağı elma sirkesini karıştırın. Elma sirkesi seçerken PH derecesine dikkat etmelisiniz. PH 4,7 ile 5,5 arasında olan elma sirkesi bakım için uygundur. 30 dakika saçınızda bekleteceğiniz bu maske sayesinde hem saçlarınız yağdan arınacak hem de kışa hazır olacak! Bu maskeyi haftada 1 kez uygulamanız yeterlidir.

Saç bakımı her mevsim de ayrı önem taşır. Ancak kışın biraz daha fazla duyarlılık gerektirir. Cansız saçların güzelliğinize gölge düşürmemesi için kışın saç bakımına daha fazla özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • 2016'nın En Meşhur Saç Bakım Kürleri
  • saç maskeleri
  • saç yağlanması giriş
  • saç temizliği
  • erken yaşta saç dökülmesi giriş

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »