KURU SAÇLAR İÇİN BAKIM TAVSİYELERİ | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

KURU SAÇLAR İÇİN BAKIM TAVSİYELERİ

KURU SAÇLAR İÇİN BAKIM TAVSİYELERİ

Parlak, canlı ve tüm dikkatleri üzerine toplayan havalı saçlar biz kadınların dış görünümüyle ilgili en çok elde etmek istediği şeylerden biri. Arkadaşlarımızla bir araya gelince güzellik, moda, alışveriş illa ki konuştuğumuz konular arasında. Farkında olmasak da bu sohbetlerde saçlarımızla ilgili dert yanmadığımız gün sayısı yok denecek kadar az. Kimisi saçlarının canlılığını yitirdiğinden, kimisi yağlanmayla başa çıkamadığından bahseder. Birbirimize verdiğimiz bakım tarifleri sonuç gösterir mi bilinmez. Bu yüzden sizler için kuru saçlarınızı nasıl hayata döndürebileceğinizi ve kestirmekten kurtulmanız için izlemeniz gereken yolları araştırdık. Gelin profesyonellerin görüşlerine bir göz atalım. Belki de kuru saçlarınız için doğru bakım uygulamasını çoktan bulmuşsunuzdur. Ancak saçlarınıza bakım uygulamadan önce gerçek problemi belirlemeniz ve buna uygun bakımı seçmeniz önemli bir nokta. İşte her yönüyle kuru saç dosyası!

Saç Neden Kurur?

Sanıyoruz ki, kimse kepek sorununun ne demek olduğunu kuru saça sahip olanlardan daha iyi anlayamaz. Bununla beraber cansız ve mat görüntü ciddi anlamda canınızı sıkıyor olabilir. Genellikle kuaförünüz size kuru saçlarla başa çıkabilmeniz için bazı tavsiyelerde bulunur. Ancak ne yaparsanız yapın yine de kuru saçlardan kurtulamıyorsanız uzman bir dermatologdan yardım almanız gerekebilir. Çünkü çok kuru saçlar başka rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Örneğin; tiroid hastalarında kuru saç şikayeti ve kepeklenme problemi karşılaşılan durumlardandır. Aynı şekilde saç gibi tırnak da keratin yapıda olduğundan vücuda alınan vitaminlerden aynı oranda etkilenirler. Bu vitaminlerden en etkilisi ‘’biyotin’’dir. Dermatologlar kepeği yok etmek için ‘salisilik asit’ veya ‘kükürt’ içeren dermokozmetik ürünler önerir. Kükürt aynı zamanda saç derisindeki mantar ve mikrobik durumlara karşı da kullanılan bir preparattır. Ancak bu maddeleri içeren ürünlerin kullanımı da saçı kurutabileceğinden bazı doğal yağlarla desteklenmektedir. Buradaki esas nokta saçlarınızı ve bilhassa saç derinizi nemlendirmek.

Bakım Kürlerine Geçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Kuru saçlar için bakım kürlerine geçmeden önce bu soruna neden olan etmenleri ortadan kaldırmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece bakım kürlerinden dilediğiniz sonucu alabileceksiniz.

1. Saç Sağlığı ve Beslenme

Her konuda olduğu gibi sağlıklı saçlar için de beslenmeye dikkat etme hususuna değinmeden geçemiyoruz. Saçımızın ihtiyacı olan vitaminleri besinlerden yeterince alamadığımız sürece yaptığımız bakımlardan tam bir sonuç almamız güçleşir. Saç sağlığı için öncelikli olarak E, A ve C vitaminlerine ve bununla birlikte bakır, demir ve çinko minerallerini içeren yiyeceklere beslenme düzeninizde mutlaka yer vermelisiniz. Saç oluşumunu uyaran en önemli vitaminin ‘‘biyotin’’ olduğunun bir kez daha altını çizelim. Bu sebeple B6 ve B12 vitamini saç sağlığı açısından büyük önem arz ediyor. Saydığımız vitamin ve minerallerin vücudunuza alımı sadece kuru saçlar için değil tüm saç tipleri için önemli. Bununla birlikte özellikle kuru saçlar için tüketilmesi en ideal besin karahindibadır. Yemeğini sevmiyorsanız çay formunda tüketebilirsiniz.

Kuru kayısı, fındık ve ceviz kuru saçlar için uzmanların önerdiği besinler arasında yer almakta. Ayrıca şok diyetler uyguladığınız zaman bunun tüm vücudunuza olduğu gibi saçlarınız üzerinde de sarsıcı bir etki yaptığını bilmelisiniz. Sağlıklı diyetlerde sizi enerji yoksunu bırakacak, saç dökülmesine neden olacak besinlere ve aç kalmaya yer yoktur. Tüm bunlara özen gösterdiğiniz halde hala vücudunuzun beslenme ile yeterince vitamin alamadığını düşünüyorsanız, yaptıracağınız bir kan testi sonrası doktorunuzun önereceği vitamin desteğini tablet şeklinde alabilirsiniz. Kuru ve dolayısıyla mat, güçsüz saçlardan kurtulmak için öncelikle beslenmenize özen gösterin.

2. Saç Yıkama Sıklığı ve Su Sıcaklığı

Temizlik konusunda biraz fazla hassassanız siz de saçınızı her gün yıkamayı takıntı haline getirmiş olabilirsiniz. Sık yıkamak saç derinizin kurumasına neden olur. Bu durum zaten hassas olan saç derinizin daha kolay kepeklenmesine ve saç uçlarınızın kırılmasına yol açar. Bunun üzerine bir de çok sıcak suyla yıkıyorsanız acil önlem almanız gerek. Uzmanlar doğru saç yıkama sıklığının 2-3 günde bir olduğunu, ılık suyla saç derinizi çok hırpalamadan yıkamanız gerektiğini söylüyor. Bu yüzden saçınızı yıkarken nazik davranmalı ve kesinlikle çok sıcak su kullanmamalısınız. Ayrıca jöle, köpük ya da sprey gibi saç şekillendiricileri uygularken bunların pek fazla saç derinize gelmemesine özen gösterin. Çünkü bu kalıntılar folikülleri tıkayarak saçınızın nefes almasını engeller. Dolayısıyla saç dökülmesi kaçınılmaz bir hal alır.

Saç derinizin toz ve kalıntılardan arındığından emin olmak için elma sirkesi kullanabilirsiniz. 2 litre suya 1 bardak kadar ekleyeceğiniz elma sirkesiyle saçlarınızı haftada 1-2 sefer yıkarsanız temizlik açısından etkili bir önlem almış olursunuz. Elma sirkesinin kokusu sizi rahatsız ediyorsa bu karışıma birkaç damla lavanta yağı da ekleyebilirsiniz. Sirkenin kokusu saçtan birkaç saat içinde uzaklaştığından saça ekstra parlaklık katacak bu yöntemi denemenizde fayda var. Ayrıca kullandığınız fırça ve tarakları bu karışımda bekleterek iyi bir şekilde temizlenmelerini sağlayabilirsiniz. Kısacası, yıkama sıklığına ve su sıcaklığına özen gösterdiğiniz kadar kuru saç derisinin bu kalıntılarla pul pul dökülmemesi için de dikkatli olmalısınız. Şekillendiricileri saçınızda uzun süre bırakmamaya özen gösterin. Bunları saçınızdan arındırırken ılık suyla ve yumuşak hareketlerle yıkamalısınız.

3. Nemlendiricilerin Önemi

Kuru saçların en büyük sorunu mat ve cansız görünmesidir. Saçınızı yeterli düzeyde nemlendirirseniz kuru saç derisi canlanır ve donuk görüntü kaybolmaya başlar. Kuru saçlar için özel nemlendirici maske ve kremlerden alıp uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yazımızın devamında yer vereceğimiz tariflerle evde kendi maskenizi hazırlayabilirsiniz. Kuru saçlarından kurtulmayı başaranların çoğu kendi hazırladıkları doğal maskelerden fayda gördüklerini belirtiyor. Kuru saçların bakımı konusunda nemlendiricilerin etkisi düşündüğünüzden daha fazla. Kabaran, elektriklenen, kolayca kırılabilen cansız saçların çözümünün bolca nemlendirmek olduğuna dikkat çekmek istiyoruz. Nemlendirdiğinizde kuru cildinizi nasıl canlanıyorsa saçlarınız da aynı ilgiyi bekliyor.

4. Güneş Etkisi

Özellikle yazın deniz ve havuz suyunun zararlı etkileriyle birleşince kuru saçların kolayca kırılmasına neden olan güneş saç rengini açtığı için rahatsız olmuyor hatta belki de bunu seviyorsunuz. Ancak tıpkı cildinizi ve gözlerinizi koruduğunuz gibi saçlarınızı da güneşin zararlı UV ışınlarından korumalısınız. Bu amaçla üretilmiş güneş koruyucu etkisi olan bakım yağı, saç spreyi veya maskelerden kullanabilirsiniz. Bunları kozmetik marketlerden temin edebileceğiniz gibi siz de evde güneş koruyucu saç maskesi hazırlayabilirsiniz. Böylece kuru saçlarınız güneşten dolayı iyice kurumaktan, siz de sürekli kestirmekten kurtulacaksınız. Yaz aylarında şapka da kurtarıcı bir önlem olabilir.

5. Kurutma Yöntemi

Özellikle kış aylarında, yıkadıktan sonra kurutma makinasının en sıcak ayarına getirip saçlarınızı kuruturken bir yandan da ısınmaktan keyif aldığınızı biliyoruz. Ancak saç kurutma makinası sandığınız kadar masum değil. Kuru saç diplerine yakın tuttuğunuz fön, su ve nemlendiriciyle bir parça yumuşayan saçlarınızı hızlı fakat zarar vererek kurutuyor. Bunun sonucunda kepek sorunu ve kurup dökülen saç derisi kaçınılmaz oluyor. İşte bu sebeple uzmanlar uyarıyor. Saç kurutma makinesi kullanmak yerine saçlarınızı doğal kurumaya bırakın. Yıkadıktan sonra havluyla hafifçe nemini almanız yeterli olacaktır. Tabi eğer aceleniz varsa ve soğuk bir havada dışarı çıkacaksanız saç kurutma makinası kullanmak şart. Bu durumda da saç kurutma makinasını düşük ısı ayarında veya soğuk ayarda saç diplerine çok yaklaştırmadan kullanmalısınız. Bu konu kuru saçlar için ekstra özen gerektiriyor.

6. Şekillendirmeye Dikkat

Boya gibi kimyasallarla yeterince yorduğumuz kuru saçların çilesi bitmiyor. Sizin de bildiğiniz gibi düzleştirici ve maşalar saçı yıpratan kurutma makinesinin arkadaşları. Neredeyse her duştan sonra kullandığımız saçı ısıyla şekillendiren bu yöntemleri bir kenara bırakmanın zamanı geldi. Özellikle kuru saçların baş düşmanı, yüksek ısı veren şekillendiriciler saç uçlarınızı kırmak konusunda da rekor kırıyor. Bu yüzden kuru saçlarınıza bakım aşamasında bu ısıl işlemlere ara vermelisiniz. Bunun yerine dalgalı saçlar için bigudi kullanabilir ya da bir süre için doğal haline bıraktığınız saçlarınızın tadını çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte şekillendirme konusunda ilk adım saçı taramak olduğundan saçlarınız kuruyken kesinlikle taramamanız gerektiğini vurgulayalım. Kuru saçı fırçalamaya kalktığınızda kırılma seslerini bariz bir şekilde duyarsınız. Bu yüzden her gün, özellikle de kuruyken saçınızı taramayın.

Kuru Saçlar İçin Bakım Kürleri Nelerdir?

Kuru saçlar için dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsettikten sonra etkili doğal maske ve bakım kürü tariflerine geçiyoruz. Kağıdı-kalemi hazırlayın, bu öneriler hayat kurtarır!

1. Zeytinyağı Mucizesi

Zeytinyağının hemen hemen her bakım küründe yer aldığını görüyoruz. Sebebi tabi ki kısa sürede sonuç veren mucizevi etkisi. Özellikle düşük seviyede ısıya maruz kaldıktan sonra etkinliği artan zeytinyağı, kuru saçların bir numaralı ilacıdır. Zeytinyağını ısıtarak kullanacaksanız fazla sıcak olmamasına dikkat edin. Ayrıca ısıttığınız zeytinyağına 1 tatlı kaşığı kuru maya ekleyebilirsiniz. Isıtmadan da uygulayabileceğiniz zeytinyağını saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Tüm saç köklerine sürdükten sonra artarsa saç uçlarına doğru da uygulayabilirsiniz. 2-3 uygulama sonrasında yumuşatan etkisini göreceğiniz zeytinyağını saçınızda en az 1-2 saat bekletmeli ve streç filmle ya da boneyle sarmalısınız. Durulama aşamasında yağı kolayca çıkarmak için çok sıcak su kullanmak yerine durulama yapacağınız suya limon suyu ekleyebilirsiniz. Böylece zeytinyağı saçınızdan kolayca çıkacaktır. Bu maskeyi saçınızın kuruluğuna göre haftada 1 veya 2 kez uygulayabilirsiniz.

2. Bademyağının Gücü

Tıpkı zeytinyağı gibi bademyağı da saçınızı kökten uca besler ve saçınızı dökülmelere karşı güçlendirir. Bademyağını aynı şekilde yine fazla ısıtmadan ve yakmadan uygulamalısınız. Özellikle kırık uçları onarıcı etkisi olan bademyağını seçerken tatlı badem yağı olmasına özen gösterin. En az yarım saat ya da vaktiniz varsa 1-2 saat saçınızı sarıp bekletebilirsiniz. Yıkarken su sıcaklığına dikkat ederek bakımınızı tamamlayın. Zeytinyağı-bademyağı ikilisi saç köklerinin ve uçlarının nemlenmesi için çok etkili uygulamalardır. Haftada 1-2 kez yapabilirsiniz.

3. Güneşten Koruyucu Ballı Maske

Saç rengini açan güneş özellikle kuru kızıl saçların en büyük problemi. Güneş koruyucu serumlar ve kremler yeterli olmadığında ise imdadınıza yetişen doğal yağlar joboba ve argandır. Nemlenme ve canlanmayı sağlayan bu yağların yanı sıra etkili maske reçetemiz şu: 2’şer yemek kaşığı bal ve zeytinyağını 1 yumurta akıyla karıştırıp saçınızı sararak 2 saat bekletin. Bir başka ballı maske tarifi ise yarım fincan tam yağlı süt ve 1 yemek kaşığı bal karışımıdır. Bunun yerine yarım fincan zeytinyağı ile 1 fincan bal ve 1 tatlı kaşığı lavanta yağını karıştırabilirsiniz. İçinde bal ve yumurta olan her bakım kürü saçlarınızı yumuşatır, canlandırıp parlaklık verir. Bu maskeleri haftada 1 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

4.Nemlendirici Hindistancevizi Yağı Maskesi

Saçı nemlendirmek konusunda kuru saçlar için en etkili bakımlardan biri hindistancevizi yağıdır. Yeni yıkanmış nemli saçlarınıza elinizde ovuşturduğunuz 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağını tüm saç dibinize eşit olarak yayıp masaj yapın. Masaj süresini 10 dakikadan az tutmamanız yağın saç kökleri tarafından emilimini kolaylaştırır. Yağı köklerden sonra uçlara doğru yayın. Miktarı saç uzunluğunuza göre ayarlamanız gerek. Bu şekilde boneyle 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı tekrar yıkayabilirsiniz. Yumuşatıcı etkisine inanamayacağınız bu bakıma bir miktar zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Haftada 1 uyguladığınız takdirde 1 ay geçmeden kesin sonuçlarını alacaksınız. Saçlarınız çok yıpranmış durumdaysa bekleme süresini uzatabilir ya da bu bakımı haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

5. Muzlu Maske

Kuru saçları mat görüntüden kurtarmak için uygulayabileceğiniz bir başka nemlendirici maske ise 1 orta boy ezilip püre haline getirilmiş muz ve 1 yemek kaşığı zeytinyağıdır. Bu karışımı saçınıza masaj yaparak uygulayıp streç filmle sararak 30 dakika bekletin. Haftada 1 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

6. Besleyici Avokado Maskesi

Saç dostu E ve C vitamini deposu avokadoyla kuru saçlara özel harika bir maske hazırlayabilirsiniz. Bunun için yarım avokadoyu ezerek püre haline getirin. Sonra içine 2 damla nane yağı ekleyin ve bu karışımı temiz nemli saçlarınıza uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra saçınızı durulayabilirsiniz. Bu maske kuru saçları nemlendirdiği gibi aynı zamanda dökülmeyi yavaşlatacak ve saç uzamasını destekleyecektir.

7. Kuru Saçlar İçin Pratik Maske

2 yemek kaşığı ceviz yağı, 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı da papatya yağını karıştırın. Bu karışımı hazırlarken ilk aklınıza gelecek soru papatya yağının saç rengini açıp açmayacağıdır. Cevabımız hayır. Papatya yağı suyu gibi saç rengini açmaz. Ayrıca mat saçlara parlaklık katmak için birebir. Bu karışımı haftada 1 kez kuru saç diplerinize parmak uçlarınızla nazikçe masaj yaparak uygulayın. Masajdan hemen sonra ahşap bir tarak yardımıyla tarayarak hazırladığınız bakım yağını eşit olarak saçlarınıza yayın. Ahşap tarakların size sağlayacağı avantaj plastik taraklara göre statik elektriklenmeye neden olmamasıdır. Böylece yağı saç tellerinize eşit olarak dağıtabilirsiniz. Üstelik fırça ve tarak yüzünden meydana gelen kırılmaları da en az seviyeye indirgemiş olursunuz. Tarama işleminden sonra bone ya da streç filmle saçlarınızı sarın. 15 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek husus saçı suya değdirmeden önce şampuan döküp masaj yapmak. Ardından soğuk suyla durulayabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızı yeni boyadıysanız bu maskeyi kullanmaya ara verebilirsiniz. Çünkü güçlü etkiye sahip yağlar tüm saçınıza işleyeceğinden boyanın rengini değiştirebilir. Bu pratik maskeyi haftada 1 kez uygulamanızın yeterli olacaktır.

Kuru Saçlar İçin Siz Hangi Bakımı Uyguluyorsunuz?

Tüm bu maske tarifleriyle birlikte kuru saçlar için anlatacaklarımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Saç kurumasının nedenlerini ve alacağınız küçük önlemleri de hatırladıktan sonra düzenli bakım yapmanın mükemmel görünen saçlar için ne kadar önemli olduğunu da söylemeden geçemiyoruz. Burada sözü geçen doğal yağların dışında bir de avokado, susam ve hint yağı kullanımı aktarların bize ilettikleri. Peki, siz kuru saçlarınızı hayata döndürmek için hangi bakımları uyguluyorsunuz?

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Saç Nasıl Canlanır?
  • Saç-Maşası giriş
  • saç parlaklığı

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »