Mevsimsel Saç Dökülmesine Karşı Çözümler | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Mevsimsel Saç Dökülmesine Karşı Çözümler

Mevsimsel Saç Dökülmesine Karşı Çözümler

Saç dökülmesi hepimizin yaşadığı bir durum. Saç dökülmesinin başta genetik, stres ve beslenme koşulları olmak üzere çok farklı sebepleri vardır. Ancak her saç dökülmesi sandığınız kadar tehlikeli olmayabilir. Mevsimsel saç dökülmesine geçmeden önce saçın doğal yapısı hakkında biraz bilgi verelim sizlere. Oksijen, hidrojen, karbon, azot ve sülfür elementleri bir araya gelerek keratin bileşiğini oluşturur. Keratin ise saçın doğal yapısıdır. Saçın büyüme süreci 3 aşamada gelişir. Bunlar gelişme, gerileme ve dinlenme dönemleridir. Gelişme dönemi 3 yıl sürer. Saç bu süre içinde canlılığını korur ve uzar. Gerileme dönemi 3 hafta sürer. Bu süreçte saç canlılığını kaybeder ve uzaması durur. Folikülden yeni gelen saç eskisini iterek döker. Bazen yeni saç teli eski tel dökülmeden büyümeye devam edebilir. Bazen de dökülen saç telinin yerine yenisinin gelmesi için zamana ihtiyaç vardır. Dinlenme dönemi ise 3 ay sürer. Bu dönemde dökülen telin yerine yeni saç gelir. Bir saç telinin toplam ömrü 3,5-4 senedir. Ancak beslenme ve saç bakımına özen gösteren kişilerde saç telinin ömrü 7 seneye kadar çıkabilmektedir. Saç büyümesinin bu şekilde döngüsel olarak devam etmesi bizler için büyük avantajdır. Aksi takdirde saçlarımızın tamamını kaybederdik.

Saçlar özellikle mevsim değişikliklerinde daha fazla dökülür. Aslında genellikle saçın gerileme ve dökülme evresi mevsim değişikliklerine denk gelmektedir. Bu sürede saç savunmasız ve zayıf düşer. Mevsimsel saç dökülmeleri pek şiddetli olmadığından çoğunlukla saçınıza dokunduğunuzda döküldüğüne şahit olursunuz. Bu süreçte meydana gelen saç dökülmesi sizi korkutmasın. Ancak önlem alınmazsa saçların zayıflayacağı ve parlaklığını yitireceği de bir gerçek.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir?

Saçın biyolojik yaşam döngüsü içinde günde 60-80 adet saç telinin dökülmesi normal kabul edilir. Ancak mevsim geçişlerinde veya iklim değişikliklerinde bu sayı 150 tel saça kadar çıkabilmektedir. Bu durum mevsimsel saç dökülmesi olarak adlandırılır. Kış depresyonu ve bahar yorgunluğu dediğimiz durumları yaşayan kişilerde mevsimsel saç dökülmesi daha yoğun şekilde görülür. Mevsimsel saç dökülmesi geçici bir durum olduğundan çoğunlukla tıbbi bir müdahaleye gerek duyulmaz. Ancak dökülme problemini en aza indirgemek için evde uygulayacağımız birkaç farklı bakım reçetesi bu sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Etkili bakım tariflerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Neden Olur?

Yapılan bilimsel çalışmalar mevsimsel saç dökülmelerinin nedenini tam olarak açıklayamasa da hormonsal değişikliklerde, özellikle melatonin salgılanmasındaki değişim buna neden olmaktadır. Güneşin zararlı UV ışınları hormon seviyelerindeki değişimle doğrudan ilişkilidir. Bununla birlikte mevsim geçişlerindeki nem oranı değişikliği de saç dökülmesini etkileyen bir unsurdur. Mevsimler değişirken saçınızın daha fazla yağlandığını fark etmişsinizdir. Bu yüzden saçınızı daha sık yıkamak dökülmeyi arttırabilir. Saçın yaz boyu deniz ve havuz suyuna maruz kalması da saç dökülmelerinin önemli nedenlerinden biridir. Bu yüzden özellikle mevsim geçişlerinden önce saça mutlaka özel bakımlar uygulanmalıdır.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Mevsimsel saç dökülmeleri kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 1 hafta ya da en fazla 2 hafta sürmektedir. 2 haftayı geçkin bir süre her gün 100 telden fazla saçın döküldüğünü fark etmeniz durumunda uzman bir dermatolog hekime başvurmanız gerekir. Aksi halde saçlarınızın büyük bir kısmını kaybedebilirsiniz. Çünkü bu durum mevsimsel saç dökülmesinden ziyade başka hastalıkların bir göstergesi olabilir. Bu yüzden saçın dökülme miktarını ve sürecini iyi gözlemleyip gerekli önlemleri almalısınız.

Mevsimsel Saç Dökülmesine Karşı Uygulayabileceğiniz Çözümler

Mevsimsel saç dökülmeleri herkeste olmayan bir problemdir. Ancak daha önce bu sorunla karşılaşan kişilerin mevsim geçişlerinden 2 hafta önce mutlaka önlem alması gerekiyor. Bu önlemler sadece doğal yağlarla yapılan bakımları içermiyor. Öncelikle beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bu süreçte antioksidan özellikteki, yüksek miktarda protein içeren besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Çünkü saçı çinko, bakır ve demir mineralleri ile güçlendirmek gerekir. Vitamin ve mineral alımını beslenme ile yeterince sağlayamadığınızı düşünüyorsanız doktorunuza danışarak vitamin takviyesi alabilirsiniz. Saç dökülmesini tetikleyen önemli faktörlerden biri olan stresten, özellikle mevsim geçişlerinde uzak durmakta fayda var. Mevsim geçişlerinden 2 hafta önce uygulayacağınız detoks vücudunuzu tüm mevsim boyunca hastalıklara karşı da güçlü kılacaktır. Sigara ve alkolden uzak, spor yapacağınız ve sağlıklı besleneceğiniz bir hayat düzeni mevsimsel saç dökülmelerini kontrol altına almanızda size yardımcı olacaktır. Mevsimsel saç dökülmelerine engel olmak için saçınızı haftada 3 defadan daha fazla yıkamamalı, yoğun şampuan kullanımı ve saç şekillendirmelerinde yüksek ısı derecelerinden uzak durmalısınız. Sadece mevsim geçişlerinde değil sürekli olarak saç dökülmesi probleminiz varsa özellikle bu dönemde saç mezoterapisi uygulamalarından destek alabilirsiniz. Şimdi sıra geldi evde hazırlayabileceğiniz özel bakım reçetelerine:

Yaş Maya Maskesi

Yaş maya içeriğindeki B5 vitamini sayesinde saçları besleyerek yeni saç oluşumunu destekler. Mevsim geçişlerinde saç dökülmelerini durdurmak ve dökülen saçların yerine hızla yenilerinin gelmesini sağlamak için uygulanan yaş maya maskesinin sonuçlarına bayılacaksınız! Bu harika maske için gerekli malzemeler:

 • ½ paket yaş maya
 • 1 yemek kaşığı badem yağı
 • 1 yemek kaşığı avokado yağı
 • 1 yemek kaşığı süt

Yaş mayayı ılık sütle karıştırarak homojen hale gelmesini sağlayın. Daha sonra badem ve avokado yağlarını da karışıma ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı temiz saçlarınıza kökten uca yedirerek tamamen uygulayın. Saçlarınızı streç filmle sararak 1 saat bekleyin. Sonrasında saçlarınızı ılık suyla bitkisel bir sabun veya doğal bir şampuan kullanarak yıkayın. Yaş maya maskesini mevsim değişikliklerinden önce 2-3 defa, haftada 1 kez uygulamak çok etkili olacaktır.

İlik Maskesi

Bu bakımın ismi bile size biraz tuhaf geliyor olabilir ancak saç dökülmesine karşı en etkili maske tariflerinden biri olduğunun altını çizmek istiyoruz. Yıpranmış saçları onaran ve saç dökülmesini durduran ilik maskesi için gerekli malzemeler:

 • 1 çay bardağı sığır iliği
 • ½ çay bardağı sıcak su
 • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı

Kasaptan temin edebileceğiniz sığır iliğini sıcak suyla 3-4 dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Daha sonra karışımı blender yardımıyla iyice ezin. Krem kıvamına gelen karışıma zeytinyağı ekleyin. Böylece karışımı yumuşatarak saçınıza kolayca uygulayabilirsiniz. İlik maskesini tüm saçınıza kökten uca sürün ve 1-2 saat bekleyin. Sonrasında nemlendiricili bir şampuanla ve ılık suyla yıkayın. İlik maskesini mevsim geçişlerinden 2-3 hafta önce uygulamaya başlayın. Saçlarınızın durumuna göre haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

 • saç dökülmesi
 • saç
 • saç dökülmesi
 • saç
 • saç dökülmesi

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »