SAÇ BAKIMI NASIL YAPILMALI ? | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR ?

Saç bakımı nasıl yapılmalıdır sorusu her bakımlı kadının aklına gelmektedir. Bu soruyu yanıtlayacağımız bu yazımızda siz değerli bayanların dikkat etmesi gereken çok önemli noktalar var. Bu noktalara detaylı bir şekilde değineceğiz. Bahsettiğimiz detaylar ile doğru bir saç bakımı yapacak ve saçlarını dilediğiniz güç ve sağlığı kolayca geri kazandırabileceksiniz. Saç bakımı yaparken dikkat etmeniz en önemli nokta ise saçlarınızı tanımak. Yani saçınızın tipini, nasıl bir bakım uygulamak istediğinizi ve en önemlisi saçınız eksik gördüğünüz etkenin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde yani saçınızı iyi tanıyıp sorunun ne olduğunu iyi anladığınız takdirde saçınıza doğru bakımı yapabilirsiniz.

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı ?

Saç bakımı dediğimizde ilk akla gelen elbette ki saç bakım ürünleri ve çeşitli saç bakım yağları oluyor. Peki bu yağlar,bakım ürünleri ve maskeler nasıl kullanılmalı bu konuya yazımızın bu kısmında yer vereceğiz çünkü yanlış saç bakımı saçımızı eskisinden de kötü bir hale sokar ki bunu istemeyiz. Saç bakımı nasıl yapılmalı konusunda ilk olarak saç tipinizi öğrenmeniz gerekiyor. Saçınız kuru bir saç mı yoksa yağlı mı gibi bir incelemeniz gerekiyor. Çünkü yağlı bir saça daha çok yağ takviyesi, kuru bir saç ise nemini daha çok emdirecek bir bakım uygulamak istemeyiz. Genellikle haftada bir yada iki kez yapılması gereken bu bakım ve yapılmaması gereken uygulamalar neler yazımızın kalan kısmında bulabilirsiniz. Şimdi saç tiplerine göre saç bakımı nasıl yapılır beraber inceleyelim.

Kuru Saçlar İçin Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı ?

Kuru saçlar için yapacağınız saç bakımında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise saçlarınızı mevcut nemini muhafaza etmek ve saçınızı daha fazla kurutacak bir kürden kaçınmanız olacaktır. Özellikle banyo sonrası saçınızı havlu ile sarıp kurumasını beklemek bu konuda sizlere yardımcı olur. Fön makinelerinin sıcak kısmı yerine soğuk rüzgarı ile hafif nemli bırakmak da aynı işlevi görecektir. Ayrıca kuru saçlarda saç bakımı söz konusu olduğunda aklımıza ilk olarak zeytinyağı kullanımı gelmektedir. Sağlık açısından bize birçok yararı olan zeytinyağı saç bakımı konusunda da özellikle kuru saçlar için derin bir nemlendirme sağlıyor. Bakım kürlerinizde mutlaka zeytinyağına yer açmayı unutmayın !

Yağlı Saçlar İçin Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı ?

Yağlı saçlara sahip bayanların saç bakımı konusunda yaşadığı en büyük sorun ise saçlarını daha çok yağlandırmak ya da bir anda kuruluk sorunuyla karşılaşmalarıdır diyebiliriz. Yağlı saçların saç bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta saçlarını her gün yıkamanın zararlı olmadığını ve saçları daha çok yağlandırmayacağını bilmeleridir. Ayrıca saçlarının yağ dengesini normale döndürecek organik şampuan kullanmaları da bu konuda gereken yardımı sağlayacaktır. Ayrıca saç yıkama saatlerinizi en erken saatlere çekmeye de dikkat edin bu saatlerde yapacağınız saç bakımı saçlarınızda bulunan yağ bezeleri gece yoğun çalıştığından en etkili sonucu bu erken saatlerde alacaksınız.

İnce Telli Saçlar İçin Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı ?

İnce telli saçlar için bakım nasıl yapılmalı diyecek olursanız ilk olarak ince telli saçlara sahip olan bayanların uyguladığı bazı yöntemlere değinelim. Bu saç tipine sahip olan bayanlar genellikle saçlarının daha hacimli ve gür görünmesi için krepe ve maşa gibi işlemler ile saçlarını yıpratmaktalar. Saç bakımı süresinde bu işlemleri olabildiğince aza indirgemek saçlarını güçlü kılmanıza yardımcı olacaktır. İnce telli saça sahip olanların dikkat etmesi gereken diğer bir nokta ise bakım süresinden önce saça boya uygulanmaması çünkü saç boyasının içinde yer alan kimyasal maddeler ince telli saçlara ciddi anlamada zarar vermektedir. Ayrıca özellikle hint ve susam yağı içeren bakım kürleri uygulamanız saçlarınız için faydalı olacaktır.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Saçlarımız neden dökülür
  • Erken Yaşta Saç Beyazlamasına Çözümler

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »