Saç Bakımında Altın Değerinde 7 Öneri | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Saç Bakımında Altın Değerinde 7 Öneri

Saç Bakımında Altın Değerinde 7 Öneri

Saç bakımı bazılarımızın hassasiyet gösterdiği bazılarımızınsa pek etkili olmayacağını düşündüğü için özen göstermediği bir konudur. Oysa düzenli uygulanan saç bakımları oldukça faydalıdır. Boya ve açıcı gibi kimyasal işlemlerin yanı sıra şekil vermek amacıyla ısıl işlemlere de maruz bıraktığımız saçlarımızın sağlığına kavuşabilmesi için onlara özen göstermemiz şart. Birçok yazımızda değindiğimiz saç bakımı ile ilgili önemli püf noktalarını sizler için bir araya getirdik. Saç bakımı uygulamalarıyla ilgili zaman harcamak istemiyorsanız bile bu zahmetsiz önerilerle saçlarınızın dökülmesini ve cansız düşmesini engelleyebilirsiniz. İşte altın değerindeki 7 öneri;

1. Saçları Yıkarken..

Öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken konu saçlarımızı çok sıcak suyla yıkamamaktır. Sıcak su saç derisini kurutur ve tahriş eder. Özellikle kışın ekstra özen göstermemiz gereken sıcak su kepeklenmeye neden olur. Saçlarınız ister yağlı bir yapıya sahip olsun, ister kuru mutlaka ılık suyla yıkamalısınız. Bir de yıkama sıklığına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü saçları sık yıkamak sebum üretimi dengesini bozarak yağlanmayı arttıracaktır. Bu yüzden ideal olan saçlarınızı haftada 2-3 kez ılık suyla yıkamaktır.

2. Saç İçin Kullanılacak Ürünleri Seçerken..

Saç için kullanılacak ürünleri seçerken saç tipinize uygun bir şampuan tercih etmek oldukça önemlidir. Saçlarınız yağlıysa şampuanınıza birkaç damla limon ekleyebilirsiniz. Saçlarınız çok kuruysa hindistancevizi yağı sizin için biçilmiş kaftan. Saçlarınıza uyguladığınız ürünleri seçerken çok uzun süre kullanmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü saçlarınızın bu ürünlerin alışması sonucunda ürün saça karşı olan etkinliğini yitirir. Bu yüzden şampuanınızı bile 6 ayda bir değiştirmelisiniz. Aksi takdirde saçınızın pH dengesi bozulur, saç kökleriniz tıkanır ve bunun sonucunda saçlarınız dökülebilir. Ayrıca şekillendirici ürünleri saçlarınızda çok uzun süre bekletmek, kalıntıların saç köklerini tıkamasına neden olur. Bu yüzden saçlarınızda jöle, köpük ya da sprey bırakarak uyumayın.

3. Saçları Şekillendirirken..

Saçları şekillendirmeye taramakla başlıyoruz. Bunun için öncellikle ahşap bir tarak ya da fırça edinmelisiniz. Plastik fırçalar saçta elektriklenmeye neden olacağı gibi saçları çok ıslakken taramak kırılmaya sebep olacaktır. Bu yüzden saçlar tam kurumadan, hafif nemliyken ahşap bir tarak kullanarak taramak en doğru uygulamadır. Saçları doğal şekliyle kurumaya bırakmak saçın ısıyla yıpranmasını engelleyecektir. Ancak soğuk havalarda saç kurutma makinası kullanmak zorunluluk haline geldiğinden saçları kurutmaya başlamadan önce ısı koruyucu ürünler kullanmalısınız. Saç kurutma makinasını saçlarınızdan 15 cm uzakta tutmalı, kuruturken sıcak havanın sürekli aynı noktaya temas etmesinden kaçınmalısınız. Bu anlamda saç kurutma makinasını soğuk ayarında kullanmak en doğrusu olacaktır. Saçları düzleştirmeye ya da maşalamaya başlamadan önce tamamen kuruduğundan emin olun. Eğer saçınızdan çıtırtı sesleri geldiğini duyarsanız uygulamaya ara verin ve saçlarınızı tamamen kuruttuktan sonra şekillendirmeye devam edin. Bu konuda ısı koruyucu serumlar sizin en önemli yardımcınızdır. Saçları ısının zararından korumak yıpranmasını ve kırılmasını engeller.

4. Saçları Boyarken..

Portekiz’de gerçekleştirilen bir çalışma, saç boyalarının saça % 60 gibi ciddi bir oranda zarar verdiğini ortaya koymuştur. Saçlarınızı boyarken kendi saç renginizden çok farklı tonlar seçmemenizi tavsiye ederiz. Böylece saçlarınızı çok sık boyamak zorunda kalmazsınız. Genellikle saçlarımızı ayda 1 kez boyuyoruz. Ancak her seferinde tüm saçı boyamak yerine sadece dip kısımların boyanması saç uçlarının daha fazla kurumasını engeller. İdeal saç boyama sıklığı da saçın uzama miktarına göre 2 ayda bir olmalıdır. Doğal içerikli saç boyaları, rengi bir anda istediğiniz kadar değiştirmese de saçınıza amonyaklı boyalardan daha az zarar vereceği kesin. Saç rengi değiştirme işlemleri aniden değil zamana yayılarak yapılmalıdır. Bunların yanı sıra eğer çok canlı renkler kullanıyorsanız, bu rengi canlı tutmak için su bazlı saç boyalarını tercih etmenizi öneririz. Çünkü bu boyalar amonyak içermediğinden saçınıza zarar vermeden rengi yeniler.

5. Saçları Kestirirken..

Sağlıklı ve uzun saçlara kavuşmak çoğumuzun hayali. Bu yüzden saçlarımızı kırıklarını aldırmak için dahi olsa kestirmekten kaçınıyoruz. Oysa kırıklardan kurtulmak saçların dolaşmasını ve koparak dökülmesini engeller. Sürekli boyaya maruz kalan saç uçları kurur ve kolayca kırılır. Kırıkları onarmak için yapılan saç bakımları yetersiz kaldığında kırıkların kesilmesi doğru bir uygulamadır. Bu yüzden saçınızın ihtiyacına göre 6-8 haftada bir kırıklarını aldırmalısınız. Bununla birlikte, Alman teknolojisi olan sıcak makas uygulaması ile kırıkları kestirmek oldukça faydalıdır. Çünkü bu sayede saç kesilirken saç tellerinin ucundaki boşluk kapanır ve saç tekrar toparlanır. Sıcak makasla kesilen saçlar uzun süre kırılmaz.

6. Saç Bakımı Uygularken..

Saç bakımı uygularken dikkat etmemiz gereken en önemli husus, bakımları çok sık uygulamamaktır. Örneğin; saç uzatmak için uygulanan bakımlar konusunda sabırsız davranarak sıkça bakım uygulamak saçlarınızı yorar ve zarar verir. Bu yüzden saç bakımlarını haftada 1 kez 5 hafta boyunca uygulamalısınız. Sonrasında saçlarınızı en az 2 hafta dinlendirerek bakım sıklığını 2 haftada 1 şeklinde azaltmalısınız. Unutmayın, hangi bakımı uygularsanız uygulayın saçlarınız alıştığında eskisi kadar etkili olmayacaktır. Saç bakımı uygularken sıklığına dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte uyguladığınız bakım yağlarını gereğinden fazla süre saçınızda bekletmek foliküllerin tıkanmasına neden olacaktır. Her saç bakımının kendine özel bir bekleme süresi vardır. Bu süreye dikkat etmelisiniz.

7. Saçları Korurken..

Tüm bu önerilerin en etkili sonucu sağlaması için saçları sıcağa, soğuğa ve toz gibi kalıntılara karşı korumak oldukça önemlidir. Saçlarınızı güneşin zararlı UV ışınlarından ve soğuğun kurutucu etkisinden mutlaka korumalısınız. Bunun için tasarlanmış özel UV filtreli saç bakım ürünlerinden kullanabilir, renkli şık eşarplarla güneşten, çok sıkı yapıda olmayan şapka ve berelerle kışın soğuğundan korunabilirsiniz. Böylece saçlarınız kırılmaktan kurtulacaktır.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • UZAMAYAN SAÇLARA TAVSİYELER
  • Yüz Hattınıza Göre Saç Stilinizi Belirleyin!
  • canlı saçlar

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »