SAÇ BAKIMINDA ARGAN YAĞI KULLANIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ BAKIMINDA ARGAN YAĞI KULLANIMI

Argan ağacından toplanan meyvelerin çekirdeklerinden elde edilen argan yağı yüzyıllardır saç bakımı için kullanılan son derece doğal bir yağdır. Saç bakımında argan yağı kullanımı oldukça yaygındır. Günümüzde daha düşük fiyatlarla satış yapılabilmesi için argan yağının içine başka yağlar da karıştırılabilmektedir. Ancak sağlıklı saçlara sahip olabilmek ve kaliteli bakım için argan yağının % 100 doğal argan yağı olmasına özen gösterilmelidir.

Argan yağı saça doğal bir parlaklık verir, kırık oluşumunu engeller ve saçları ipek gibi yumuşatır. Saça kazandırdığı esneklik sayesinde koparak dökülmeleri de büyük ölçüde azaltır.

Argan Yağının Saça Faydaları

Argan yağı saçlar için oldukça yararlı ve onarıcı bir yağ olduğu için ”sıvı altın” olarak adlandırılır. Argan yağı mat ve soluk görünen saçları canlandırır ve doğal bir parlaklık verir. Argan yağı jojoba yağına benzerliğiyle de bilinir. Ancak argan yağı daha kısa sürelerde sonuç verdiği için jojoba yağından daha çok tercih edilir.

Argan yağı saçın nem dengesini ayarlar ve saça nem vererek kırılmasını engeller. Ayrıca saçın kolay şekil almasını sağlar ve saçın karışımını engeller. Ayrıca nemin bol olduğu havalarda saçların kabarmasını da engeller.

E vitamini saçlar için oldukça önemli bir vitamindir. Argan yağı E vitamini açısından oldukça zengindir. E vitamininin antioksidan özelliği bulunmaktadır. Güneş, boya ve dış faktörlerden etkilenen saçların onarımı için argan yağı oldukça faydalıdır.

Argan yağı saç kökünün gözeneklerine nüfuz ederek saçın dayanıklılığını artırır. Saçı uzun olan kişilerde kurulama, fön çekme ve tarama işlemleri sırasında meydana gelen kırılmaları ve bu yolla oluşan dökülmeleri azaltır.

Saçlarda ve saç derisinde çok fazla yağ birikintisi bırakmaz ve nemi saç derisi ve saç tellerine hapsederek kırılarak dökülmeleri azaltır. Kırılgan ve kuru saçları yumuşatma özelliğine sahiptir. Kuru, hassas ve kırılgan saçlar için doğal ve mükemmel bir çözümdür.

Argan yağı içerdiği Omega 3 ve Omega 9 gibi yağ asitleriyle saç köklerini derinlemesine besler. Güneşin ve dış faktörlerin zararlı etkilerine karşı saçları daha dayanıklı hale getirir.

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Argan yağını duştan hemen önce ya da sonra da kullanabilirsiniz. Duştan önce kullanmak isterseniz eğer, avuç içinize bir miktar argan yağı dökün ve uçlardan köklere kadar bütün saçınıza yedirin. Argan yağını saçınıza uygularken saç diplerinize masaj yaparak sürmeyi unutmayın. Daha sonra yağı saçlarınıza iyice yaymak için geniş dişli bir tarak ile saçlarınızı tarayabilirsiniz. Tarama işleminden sonra saçlarınızı bir havlu ya da streç film yardımıyla sarın ve yaklaşık 1 saat kadar bekleyin. Bu sırada saçınıza saracağınız havluyu biraz ısıtırsanız yağın saçlarınıza saçlarınıza daha çabuk ve daha kolay nüfuz etmesini sağlamış olursunuz.

Argan yağını duştan sonra da kullanmanız mümkün. Nasıl mı? Duştan çıktıktan sonra havlu yardımı ile saçlarınızdaki fazla suyu aldıktan sonra saçlarınızı taramak için kullandığınız geniş dişli tarağın üzerine birkaç damla argan yağı damlatıp saçlarınızı tarayabilirsiniz. Böylelikle saçlarınıza hem sadelik ve doğal bir parlaklık vermiş olursunuz hem de saçlarınızı nemlendirerek daha dayanıklı saçlara sahip olursunuz.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Saç Ekimi Sonrası Sizi Bekleyen 8 Durum
  • saçlarınızı hızla uzatmanın 9 yolu,saç uzatmak için 9 formül, hızlı saç uzatmak için 9 öneri, saçlarını hızla uzatmak isteyenlere 9 tavsiye
  • saç
  • saç

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »