SAÇ BAKIMINDA BADEM YAĞI KULLANIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ BAKIMINDA BADEM YAĞI KULLANIMI

Hem cilt hem de saç bakımında badem yağı kullanımının faydaları çoktur. Badem yağı saçları beslemek ve nemlendirmek, çok daha parlak görünmesini sağlamak ve daha güçlü saçlara sahip olmak için kullanabileceğiniz bir doğal yağ türüdür. Badem yağı saçlar için çok faydalı olan E vitamini ve magnezyum açısından oldukça zengindir. Badem yağı fön, boya ve saça yapılan diğer işlemlerin zararlarının en aza indirilmesi için de kullanılabilir. Çünkü badem yağı saçı onarır ve yoğun bir şekilde besler.

Saç Bakımında Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Çeyrek çay kaşığı vanilya özü ile bir çay kaşığı badem yağını karıştırın ve saçınıza sürün. Vanilya özü saçınızda oldukça hoş bir koku bırakacaktır. Tercihen vanilya yerine lavanta yağı da kullanabilirsiniz. Saçlarınız çok uzunsa ya da kalın telliyse verilen ölçülerin 2 katını kullanabilirsiniz.

Badem yağını başka bir yöntemle de saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Duş aldıktan sonra saçlarınızdaki fazla suyu havlu ile alın. Saçınızdaki fazla suyu aldıktan sonra saçlarınızı geniş dişli bir tarakla tarayın. Avucunuzun içine bir miktar badem yağı dökün ve saçlarınıza daha rahat sürebilmek için yağı elinize iyice yedirin ve ardından elinizdeki yağı saçlarınıza masaj yaparak sürün. Özellikle saç derinize masaj yaparak uygulayın. Eğer saçlarınızın uçları çok kırık ve yıpranmışsa yağı az miktarda saç uçlarınıza da sürebilirsiniz. Badem yağı ile yaklaşık yarım saat bekleyin. Bekleme süresi dolduğunda saçlarınızı ılık su ve şampuanla yıkayabilirsiniz. En etkili nemlendirme yöntemlerinden biri olan badem yağını haftada 1-2 kere uygulayabilirsiniz.

Badem yağını saçınıza sürüp duruladıktan sonra saçlarınızın yeteri kadar temizlenmediğini düşünüyorsanız, saçlarınızı durulayacağınız suyun içine 1 tane limon sıkabilirsiniz. Limon saçınızdan yağın çok daha kolay çıkmasını sağlayacaktır. Ayrıca badem yağını saçınızdan kolay çıkarmak için limon yerine durulama suyunuzda  sirke de kullanabilirsiniz.

Badem Yağı Saç Uzamasını Hızlandırır mı?

Badem yağı ve saç bakımı için kullanılan diğer yağlar saç uzamasını direkt olarak hızlandırmaz. Ancak nemlendirici ve besleyici özelliği bulunan bu yağların düzenli kullanımı saç derisini ve saç tellerini besler ve saçların daha sağlıklı ve güçlü uzamasını sağlar. Saçın hızlı uzamasından ziyade sağlıklı uzaması önemlidir. Çünkü sağlıklı uzayan saçlar kuruma ve koparak dökülmelere karşı daha dayanıklı olur.

Kötü hava koşullarında yüksek koruma sağlayan, saçı ve cildi yumuşatan badem yağının acı ve tatlı badem olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Her iki badem türünün de saça faydası vardır. Ancak saç bakımında daha çok tercih edilen badem türü tatlı bademdir. Cildin nemlenmesi ve iltihaplı yaraların geçmesi için saç derisine masaj yaparak badem yağı kullanılabilir. Saç derisine badem yağı ile yapılan masaj sayesinde derideki ölü deriler temizlenir ve saç köklerinin hava alması kolaylaşır. Bu sayede saçlar çok daha sağlıklı ve kolay uzar.

Badem Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

  • Badem yağı ile saçın çok daha kolay uzaması sağlanabilir.
  • Saç derisinin aşırı derecede kurumasına neden olan egzama ve cilt mantarı gibi rahatsızlıklarda nemlendirici etkisi bulunan badem yağını kullanabilirsiniz.
  • Saç derisinin kurumasıyla birlikte saç derisinde sebum üretimi azaldığından saç telleri kurur ve kırılmalar çoğalır. Bu durumu azaltmak için düzenli olarak badem yağı kullanılabilir.
  • Badem yağı boya, fön ve diğer ısıyla çalışan saç şekillendiricilerin yıpratıcı etkilerini azaltmak ve saçları onarmak için kullanılabilir.
  • Saç bakımında badem yağı kullanımı oldukça doğal bir bakım yöntemidir. Ayrıca maliyeti de yüksek değildir.
  • Badem yağı ile saçlar daha sağlıklı ve çabuk uzar.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç
  • sac kıran
  • Saç Nasıl Yumuşar?

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »