SAÇ BAKIMINDA BAL KULLANIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ BAKIMINDA BAL KULLANIMI

Saç bakımında bal kullanımının bir çok faydası bulunmaktadır. Öncelikle bal çok iyi bir nemlendiricidir. Tek başına saç uzatmada belki çok etkili olmayabilir. Ancak nemlendirici özelliği sayesinde saçın çok daha sağlıklı uzamasına katkıda bulunabilir. Saçlarınızın nemlenmesi ve kolay şekil alabilmesi için haftada bir kez balla hazırlanan saç maskeleri kullanabilir ya da saç bakım ürünlerinizi içerisinde bal bulunduran ürünler arasından seçebilirsiniz. Balın en çok bilinen diğer faydaları arasında saç köklerini güçlendirmesi ve tahriş olan saç derisini iyileştirmesi bulunmaktadır. Bal ile saç maskesi hazırlamak oldukça basit!

Bal İle Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler : İki yemek kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı bal ve bir adet yumurta sarısı.

Hazırlanışı : Bir adet yumurtanın sarısını bir kaba koyun ve çırpın. Yumurta sarısını çırparken bir yandan da içerisine zeytinyağı ve balı ekleyin. Karışımı saç köklerinizden uçlara doğru sürün. 4-5 dakika saç derinize masaj yapabilirsiniz. Karışımı saçlarınıza iyice yedirdikten sonra saçlarınızı toplayın ve bir bone yardımıyla sarın. Maskeyi kafanızda yaklaşık 30 dakika beklettikten sonra saçlarınızı şampuan ve ılık su yardımı ile yıkayın.

Yukarıda anlatılan ballı saç maskesini boya ve dış faktörler sebebiyle aşırı yıpranmış saçlar için haftada iki kez, uçları kırılmış ve parlaklığını kaybetmiş kuru saçlar için haftada bir kez uygulamanız yeterli olacaktır. Eğer saçlarınız aşırı derecede yıpranmışsa maskeyi saçınıza uygulamadan önce bir ya da iki tatlı kaşığı balı saç diplerinize sürüp masaj yapabilirsiniz. Saçınızdaki balı 20 dakika bekletmeniz yeterlidir. Ardından zeytinyağı ve yumurta sarısından oluşan karışımınızı saçınıza uygulayabilirsiniz.

Bal ile yapılan saç maskeleri yalnızca bunlarla sınırlı değil! Saç derisindeki ölü cilt hücrelerini temizleyen bal maskesi de şu şekildedir:  Bir yemek kaşığı bal ile bir tatlı kaşığı tarçını iyice karıştırın. Karışımı saç diplerinize masaj yaparak iyice sürün. 15 dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Saç derisini derinlemesine temizleyen bu maske saç köklerinin nefes almasına ve saç tellerinin güçlenmesine katkı sağlar.

Saç Parlatan Bal Maskesi : Bir çay kaşığı balı 4 bardak sıcak suda eritin. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra ballı suyu saç diplerinize dokundurmadan yalnızca saç uçlarınıza doğru sürün. Ballı suyu saçınıza döktükten sonra tekrar durulama yapmayın ve saçlarınızı kurumaya bırakın. Saçlarınızın parlaklığı göz kamaştıracak!

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Yüz Hattınıza Göre Saç Stilinizi Belirleyin!
  • Saç Bakımında Yapılan 10 Yanlış
  • canlı saçlar
  • Saç Beyazlaması Nedir?
  • saç dökülmesi

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »