SAÇ BAKIMINDA BESLENMENİN ÖNEMİ | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ BAKIMINDA BESLENMENİN ÖNEMİ

Saç Bakımında Beslenmenin Önemi

Dengeli beslenme saç sağlığı açısından oldukça önemlidir. Saçlarımızın güçlü ve sağlıklı olabilmesi için yeteri kadar vitamin ve minerallerin alınması gerekmektedir. Bu açıdan saç bakımında beslenmenin önemi çok büyüktür. Saçların daha sağlıklı ve güçlü görünmesi için gerekli besinler aşağıda verilmiştir.

Somon Balığı

Omega-3 yağ asidi açısından zengin olan somon balığı B12 vitamini ve demir deposudur. Saç derisinin omega-3 yağ asidine ihtiyacı vardır. Omega-3 eksikliğinde saç derisi kuruyarak saçların cansız görünmesine sebep olur.

Baklagiller

Barbunya, mercimek gibi baklagiller saçın gelişmesine yardımcı olan proteinleri içermektedir. Ayrıca bu besinler demir, biotonin ve çinko deposudur. Biotin eksikliği saçın kırılgan olmasına sebep olmaktadır.

Koyu Yeşil Sebzeler

Ispanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler A ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Saç folikülü tarafından salgılanılan yağlı içeriği vücuda doğal saç bakımı sağlamaktadır. Ayrıca bu sebzeler vücudun demir ve kalsiyum ihtiyacını gidermektedir.

Fındık-Fıstık-Ceviz

Saç derisi için çok önemli olan selenyum fındıkta fazla miktarda bulunmaktadır. Cevizde ise saçımız için gerekli omega-3 yağ asitleri oldukça fazladır. Bu gibi yağlı tohumlar çinko içermektedir. Çinko ekikliği saç dökülmesine yol açtığı için bu gibi besinler mutlaka tüketilmelidir.

Tavuk ve Hindi

Protein eksikliği sonucunda saçlar hem kırılmaya başlar hem de renk kaybı oluşur. Bunun için tavuk ve hindi eti gibi protein içeren besinler tüketilmelidir.

Yumurta

Yumurta protein bakımından çok zengin bir besindir. Saçımız için gerekli olan proteini yumurtadan sağlayabiliriz. Yumurta ayrıca B12 vitamini ve biotin gibi besleyiciler de içermektedir.

Tahıllar

Tam tahıllı ekmek ya da tahılla güçlendirilmiş mısır gevrekleri saçlarımız için gerekli olan çinko, demir ve B vitaminlerini içermektedir.

İstiridye

Çinko saçların uzamasında etkili güçlü bir antioksidandır. İstiridye içeriği bakımından çinko ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Havuç

Havuç A vitamini açısından zengin bir besindir. A vitamini hem göz sağlığı hem de saç sağlığı bakımından çok önemli bir besindir. Saçınızın daha sağlıklı ve bakımlı olması için havuç tüketimi çok önemlidir.

Düşük Yağlı Süt Ürünleri

Düşük yağlı süt ve yoğurt saç için önemli bir mineral ve kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca bu ürünlerin içeriğinde protein de bulunmaktadır.

Yazar: Sukufe Kalay

Bu Yazara Ait Toplam 18 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • YAĞLI SAÇLAR İÇİN YAĞLANMA KARŞITI TÜYOLAR
  • Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »