SAÇ BAKIMINDA HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI KULLANIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ BAKIMINDA HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI KULLANIMI

Sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak tüm kadınların ortak isteğidir. Saç dökülmesi de erkeklerin ortak bir sorunudur. Tüm bu istek ve sorunlara doğal yollarla çözüm bulmak mümkündür. Saç bakımında hindistan cevizi yağı kullanımı ile bu sorun ve isteklerinize bir nebze de olsa çare bulabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı oldukça doğal bir bakım ürünüdür.

Hindistan cevizi yağının içerisinde değişik asitler yer almaktadır. Bu asitlerden biri olan laurik asidin hem saç köklerini besleyerek güçlendirdiği hem de saç kırıklarını onardığı bilinmektedir.

Ayrıca hindistan cevizi yağının içerisinde bulunan bu asit saç derisine masaj yaparak uygulandığında cildi hem nemlendirir hem de yumuşatır. Özellikle saçlarınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra saç bakım kreminizin içerisine birkaç çay kaşığı hindistan cevizi yağı eklerseniz saç derisinin nem kaybını engellemiş olursunuz.

Aşırı kuruyan saç derisini saç uçlarını da zayıflatır. E ve K vitaminleri açısından zengin olan hindistan cevizi yağı ayrıca demir minerali açısından da zengindir. Bu özelliği sayesinde saç derisini yoğun olarak nemlendirir.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları

İçerisindeki protein sayesinde saç kökü ve derisini derinlemesine besler ve saç kırıklarının azalmasına ve saçın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Nem kaybının da sebep olduğu koparak dökülmeleri azaltır ve solgun görünümlü saçları canlandırır. Hindistan cevizi yağı saçta görülen kepek sorununun tedavisinde de kullanılabilir. Hindistan cevizi yağı saç derisini nemlendirir ve derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur.

  • Hindistan cevizi yağı saç kırıklarının onarımına yardımcıdır.
  • Saç köklerini güçlendirir.
  • Saç tellerini kalınlaştırır ve güçlendirir.
  • Hindistan cevizi yağı saç bakımında kullanılan yağlar içerisinde kuru, yıpranmış ve boyalı saçlar için en çok tercih edilen yağdır.

Saç derisinde bulunan yağ bezleri saç derisini nemli tutarak saç derisinde çatlamalara engel olur ve saç derisinde oluşabilecek tahribatı engeller. Hindistan cevizi yağı aşırı kurumuş saç derisinin yağ üretemediği durumlarda destek olarak kullanılabilir. Hindistan cevizi yağı antibakteriyel özelliği sayesinde saç derisinde bakteri oluşumunu engeller.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Uygulanışı

Katı haldeki hindistan cevizi yağını sıcağa dayanıklı bir kaba koyun ve benmari usulü eritin. Erittiğiniz hindistan cevizi yağının içerisine bir çay kaşığı pirinç kepeği yağı ekleyin. Ardından hepsinin içerisine bir yemek kaşığı saç bakım kremi ilave edin.

Ilık durumdaki yağları saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızı ve kafanızı saç bonesi, streç film ya da havlu yardımı ile sarın. Bir süre bekleyin ve saçlarınızı şampuan yardımı ile yıkayın.

Hindistan cevizi yağını başka yağlar ya da maddeler eklemeden de tek başına kullanabilirsiniz. Ancak hindistan cevizinin kokusunun biraz daha güzel olmasını isterseniz içerisine birkaç damla biberiye yağı ya da lavanta yağı katabilirsiniz. Yağı saçlarınızı şampuanladıktan sonra ya da şampuanlamadan önce de kullanabilirsiniz. Yağı saç derinize iyice masaj yaparak uygulamanız tavsiye edilir. Hindistan cevizi yağını saçlarınıza haftada bir kez uygulamanız yeterli olacaktır. Eğer çok yıpranmış saçlara sahipseniz haftada 2 kez de uygulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı kullanıldıktan sonra saçların iyice temizlenmesi gerekir. Çünkü iyi temizlenmediği durumda zamanla saçların çıktığı gözeneklerin tıkanmasına ve saç diplerinde tahribata yol açabilir. Bu yüzden hindistan cevizi yağını saçınıza sürdükten sonra temizliğine de özen göstermeniz gerekmektedir.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç
  • ÜNLÜ İSİMLERİN SAÇ SAĞLIĞINI KORUMA TÜYOLARI
  • Saç Boyasının Saça Faydaları

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »