SAÇ BAKIMINDA JOJOBA YAĞI KULLANIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ BAKIMINDA JOJOBA YAĞI KULLANIMI

Saç bakımında jojoba yağı kullanımı bakımlı saçlara sahip olabilmeniz için en etkili yollardan birisidir. Jojoba yağı kullanarak yıpranmış saçlarınızı onarmanız mümkündür. Diğer bütün saç bakım maskelerinde olduğu gibi jojoba yağının içerisine de hoş kokular barındıran başka yağlardan da ekleyebilirsiniz.

Zeytinyağının aksine jojoba yağı akıcı bir sıvı halinde değildir. Ağda kıvamında, düşük sıcaklıkta kolayca eriyebilen bir yağdır. Jojoba yağının bakım ürünü olarak çok fazla kullanılmasının sebebi insan vücudunun doğal olarak ürettiği yağa çok benzemesidir. Bu yüzden jojoba yağı saç bakımının dışında cilt maskelerinde de sıkça kullanılmaktadır.

Saç Bakımında Jojoba Yağı Kullanımı Nasıldır?

Saç bakımı için jojoba yağının iki farklı şekilde kullanımı mümkündür. Birinci yöntem; yarım çay bardağı jojoba yağının parmaklarla masaj yapılarak saç ve saç derisine masaj yapılarak uygulanmasıdır. Saç diplerine sürdükten sonra kalan yağı saç uçlarınıza da sürün. Kafanızı yağlı haliyle bone takın ya da havlu ile sarın. Bu şekilde 15-20 dakika bekleyin. Bekleme süresi dolduktan sonra nemlendirici özelliği olan bir şampuanla saçınızı yıkayın. İkinci yöntem ise günlük kullandığınız saç kreminin içerisine birkaç damla jojoba yağı katılmasıdır. Bu sayede saçlarınızı derinlemesine nemlendirmiş olursunuz.

Jojoba Yağı Nerede Saklanır?

Jojoba yağını aydınlık olmayan, serin ve kuru bir yerde saklayın. Böylelikle jojoba yağını uzun süre kullanmanız mümkün olabilir. Ayrıca jojoba yağının uzun süre korunması için plastik, hava geçirmeyen bir kapta saklanması tavsiye edilir. Jojoba yağını buzlukta ya da klima karşısında saklamayın. Çünkü jojoba yağının dondurulması besleyici özelliklerinin yitirilmesine sebep olmaktadır.

Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir?

Jojoba yağı saç derisini yumuşatır ve saç tellerini güçlendirerek kırılmalara karşı korur. Jojoba yağı cilt tarafından oldukça kolay emilebilen bir yağdır. Jojba yağı saç derisinde üretilen yağı dengeler ve saçların aşırı yağlanmasını ya da kurumasını önler. Jojoba yağı saç derisini besler ve kepeklenmeye engel olur. Egzama, sedef ve deri iltihabı gibi deri hastalıklarının tedavisinde de jojoba yağı tercih edilen bir yağdır.

Jojoba Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Jojoba yağı ile saç bakımı yapmak için on damla jojoba yağı, beş damla hint yağı, dört damla biberiye yağı, üç damla da hindistan cevizi yağını karıştırın ve saçlarınıza masaj yaparak uygulayın.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç
  • saç zayıflaması
  • papatyalar
  • saç dökülmesi
  • Saç Renginizin Psikolojiniz Üzerindeki Etkileri

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »