SAÇ BAKIMINDA LAVANTA YAĞI KULLANIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ BAKIMINDA LAVANTA YAĞI KULLANIMI

Doğal bitkisel yağlar saçları güçlendirir, daha sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olur. Saç dökülmesi problemi size ailenizden geçmiş olabilir. Alopesi gibi bağışıklık sistemi hastalıkları da saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Saç bakımında lavanta yağı kullanımı, alopesinin sebep olduğu saç dökülmesini yavaşlatır ve yeni saç oluşumunu destekler.

Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Aşırı stres ve uykusuzluk problemleri de saç dökülmesine sebep olabilir. Lavanta güzel kokusu ile stresi azaltmak ve uykuya geçişi kolaylaştırmak amacı ile yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ayrıca lavanta yağı saç derisinde oluşan mantar gibi deri hastalıklarıyla oluşan saç dökülmelerinin tedavisinde de oldukça faydalıdır.

Lavanta yağının diğer faydaları arasında saç derisinin yağını dengeleyerek saçların aşırı yağlanmasını engellemesi de yer almaktadır.

Lavanta Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Lavanta gibi kuvvetli yağlar hassas ciltlerde kızarıklığa ve tahrişe sebep olabilir. Bu tür kuvvetli yağların taşıyıcı yağlar ile inceltilmesi gerekir. Lavanta yağı zeytinyağı ile inceltilebilir. Lavanta yağı ile yapacağınız saç bakım kürüne 3 damla biberiye yağı, 2 damla lavanta yağı, 2 damla sedir ağacı yağı, 2 damla kekik yağı ve 4 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Bu karışımı saçlarınıza uygulamadan önce yağların hepsini iyice karıştırın. Yaptığınız karışımı saçınızın seyreldiği bölgeler ağırlıklı olmak üzere tüm saç derinize masaj yaparak uygulayın. Karışımın saçınız daha etkili bir şekilde nüfuz etmesi için saçlarınızı havlu ile sarın ve 30 dakika bekletin. Bekleme süresi dolduktan sonra şampuan ve ılık su yardımı ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Hassas bir cildiniz varsa cildinizin alerjik bir reaksiyon verip vermediğini anlamak için saç derinizde küçük bir bölgeye sürüp 10-15 dakika beklemenizde fayda vardır. Alerjik bir reaksiyonla karşılaşırsanız karışıma bir miktar daha zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Doğal yağlar genellikle etkisini 6-8 hafta içinde göstermektedir. Bu kürü her gün ya da haftada 3-4 gün yapabilirsiniz.

Bir diğer tavsiye de lavanta yağı ile etkili bir saç toniği hazırlamak olabilir. 3 damla lavanta yağı ile 3 damla kekik yağı, 3 damla biberiye yağı ve 3 yemek kaşığı jojob yağı ya da üzüm çekirdeği yağını karıştırın. Bu karışımı sağlıklı saçlara sahip olmak adına tonik olarak kullanabilirsiniz.

Lavanta yağını saç tipiniz ne olursa olsun saç derinizle ilgili hastalıkların tedavi edilmesinde yardımcı bir doğal ürün olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca sağlıklı saçlara sahip olmak için lavanta çayı da hazırlayabilirsiniz. Kaynamakta olan bir buçuk su bardağı suyun içine bir tatlı kaşığı lavantayı atın ve 4-5 dakika ağzı kapalı bir şekilde demleyin. Demlendikten sonra soğumasını beklemeden süzmeniz gerekiyor. Lavanta çayını 15 gün boyunca her aşkam yemeğinden yaklaşık 2 saat sonra bir su bardağı dolusu ılık olarak içmeniz önerilir.  Ancak lavanta çayını her gün taze olarak tüketmeniz gerekir. Lavanta yağını her gün yukarıda anllatığımız şekilde hazırlayıp taze olarak tüketiniz. Kolaylık olsun diye birkaç gün önce hazırlanıp buzdolabında saklanan ya da bir gün öncesinden artan lavanta çayını içmemeniz sağlığınız açısından önem taşımaktadır. Tadı biraz daha güzel olsun diye içerisine şeker atmamanız önerilir. Lavanta çayını 15 günlük kürü tamamladıktan sonra haftada üç ya da dört defa akşam yemeğinden 2 saat sonra bir çay bardağı dolusu içmeyesaçlarınız sağlığına kavuşana kadar devam edin.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi
  • Son Çarenin Saç Kestirmek Olmadığının Kanıtı Bakımlar
  • saç maskeleri
  • saç zayıflaması

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »