SAÇ BAKIMINDA MAYA KULLANIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ BAKIMINDA MAYA KULLANIMI

Saç Bakımında Maya Kullanımının Yararları Nelerdir?

Uzmanlara göre saç bakımında maya kullanımı saç dökülmesine iyi geliyor. Uzmanlardan alınan bilgilere göre normal bir insansa saçların neredeyse % 90’ı sürekli uzama halindedir. Bu büyüme durumu 2-6 yıl kadar sürebilmektedir. Saçların geriye kalan %10’luk kısmı ise 2-3 ay kadar dinlenme evresindedir. Bu dinlenme evresi dediğimiz dönem sonunda saçlar dökülür, dökülen bölgelerden yeni saçlar çıkmaya başlar. Bu evreler sürekli bir döngü halinde devam eder. Saç dökülmelerinin çoğu bu döngü sırasında yaşanır. Uzmanlara göre günde 50-100 tele kadar saç dökülmesi normaldir. Ancak saç dökülmesinin birçok sebebi olabilir.

 • Perma, boya, saç düzleştirme gibi uygulamalar saçlara zarar verebilir. Bu yöntemlerin sıkça uygulanması durumunda saç telleri kırılır ve dökülmeye başlar. Ayrıca saçları çok sıkı toplamak, atkuyruğu, sıkı örgüler yapmak da saçlara çekme kuvveti uyguladığından sık sık yapılması tavsiye edilmez. Bu çekme kuvveti ile saç kayıpları yaşanabilir. Saçları çok sık yıkamak, fırçalamak ve taramak da saçlara zarar verebiliyor. Uzmanlar saçların fırça yerine geniş dişli taraklarla taranması gerektiğini söylüyor.
 • Protein yönünden eksik diyetler yapmak veya dengesiz beslenmek de protein eksikliğine sebep olabilir. Vücut olan proteini depolamak adına saçları yukarıda bahsetmiş olduğumuz dinlenme evresine sokar. Dinlenme evresinden de yaklaşık 2-3 ay sonra da yoğun bir saç dökülmesi görülebilir. Bu durumu ortadan kaldırabilmek için ise yeterli miktarda protein almak gerekiyor.
 • Bazı kanser tedavileri hücre bölünmesini durdurdukları için saçların %90 oranında kaybına sebep olabilir. Bu durum ise tedaviler sona erdiğinde düzelmektedir.
 • Demir eksikliği de saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Uzmanlar bayanlarda adet kanamaları sebebiyle demir eksikliğinin daha fazla görüldüğünü bildiriyorlar.
 • Ciddi cerrahi operasyon geçiren hastalarda da ilk 1-3 ay içerisinde aşırı derecede saç dökülmesi görülebilir. Ancak bu durum genelde bir kaç ay içerisinde düzelebilmektedir. Ancak uzmanlar ağır kronik hastalığı olan kişilerin ömür boyu saç dökülmesinin ömür boyu yaşanacağını bildiriyor.
 • Bazı çocuklarda hatta bazen yetişkinlerde saç veya kirpiklerini koparıncaya kadar çekme sorunu görülebilir. Bu konuda psikolojik destek alınmasında fayda vardır.
 • Saç dökülmelerinin en yaygın sebebi ise genetik olmasıdır. Bu genetik özelliğe sahip olan kadınlarda saçlarda azalma görüldüğü ancak kellik oluşmadığı belirtiliyor. Kalıcı bir düzelme sağlanabilmesi için saç ekimi yapılması gerekiyor. Hasta için uygun olan saç ekim yönteminin kesinlikle doktor tarafından belirlenmesi gerekiyor.

Şimdi gelelim mayanın faydalarına! Mayanın içerisinde bulunan vitamin ve mineraller hem cildin hem de saçın gereksinimlerini karşılayabilecek kadar zengindir. Maya ile saçlarınıza masaj yaparak saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

Saç Bakımında Maya Kullanımı

Maya çeşitli sebeplerde dökülen saçların dökülmesini durdurur ve daha sağlıklı uzamasına katkı sağlar. B5 vitamini içeren maya keratin oluşumunu uyarır.

Peki Maya Maskesi nasıl yapılır?

Malzemeler: 1 bardak ılık su ya da süt, 4 çorba kaşığı toz maya.

Yapılışı : Toz mayayı su ya da süt yardımı ile eritin. Saç diplerinize iyice masaj yaparak uygulayın. Mayanın etkili olabilmesi için kurumaması gerekir. Bu yüzden strech film yardımı ile ya da bone ile sarmak gerekir. Soğumaması için başınızı havlu ile sarın. Yaklaşık 1-2 saat beklettikten sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

 • saç bakımı
 • saç dökülmesi
 • Saç Nasıl Canlanır?
 • saç
 • saç

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »