SAÇ BAKIMINDA MAYONEZ KULLANIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ BAKIMINDA MAYONEZ KULLANIMI

Saç bakımında mayonez kullanımı kuru ve yıpranmış saçları yeniden kendine getirecek son derece pratik bir uygulamadır. Mayonezin içinde bulunan yumurta ve sirke gibi bileşenler dış etkenler sebebiyle kurumuş ve yıpranmış saçların kısa bir süre içerisinde nemlenmesini, yumuşamasını ve güçlenmesini sağlar. Ayrıca mayonez kırık oluşumunu da engeller. Mayonez saça tek başına uygulanabilir ve yarım saat kadar beklenir. Bunun dışında saçınızın tipine ve kırılma derecesine göre mayonezi zeytinyağı ve yumurta gibi malzemelerle birlikte de kullanabilirsiniz.

Saç Bakımında Mayonez Kullanımı

Saçınızın durumuna göre mayonez haftada bir kez olabildiği gibi ayda bir kez de kullanılabilir. Saçlarınız boyadan çok yıpranmışsa ve çok kuruysa 3-4 hafta boyunca haftada bir kez mayonez kullanmanız tavsiye edilir. Mayonezle saç bakımı için gerekli malzemeler ise şöyledir :

  • Saçın uzunluğuna göre 3-4 kaşık mayonez
  • 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yumurta

Zeytinyağının yerine jojoba yağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı veya bebe yağı kullanabilirsiniz.

Mayonez ve yumurtayı dolaptan çıkardıysanız ilk olarak oda sıcaklığında ısınmalarını bekleyin. Yukarıda belirtilen miktarlarda mayonez ve yumurtayı bir kaba koyup karıştırın. Mayonez ve yumurtayı karıştırmaya devam ederken azar azar zeytinyağını da ilave edin. Saçlarınız aşırı derecede kuru ise zeytinyağının miktarını artırabilirsiniz. Karışımı hazırladıktan sonra saçlarınızı su ile ıslatın ve fazla suyu havlu yardımıyla alın. Karışımı parmak uçlarınız yardımıyla saç derinize masaj yaparak sürün. Saç derinize 10 dakika masaj yapmanız yeterli olacaktır. Saç derinize sürdükten sonra kalan karışımı da saçlarınıza kökten uca doğru yedirin. Karışımı tüm saçınıza sürdükten sonra saçlarınızı başınızın üzerinde toplayın ve bone yardımıyla sarın.

Mayonez maskesinin en az 1 saat, saça daha iyi nüfuz etmesi için 2 saat kadar başınızda kalması tavsiye edilir. Bekleme süresi dolduktan sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayabilirsiniz. Saçlarınızı o gün şampuanlama gibi bir zorunluluğunuz yoksa saçlarınızı ılık su ile yıkadıktan sonra şampuanlama işini ertesi güne bırakmanız daha iyi olacaktır. Maskeyi saçınıza uyguladığınız gün saçınızı şampuanlamazsanız maske etkisini daha kısa sürede gösterecektir.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • erkeklerde saç boyama
  • saç uzaması

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »