SAÇ BAKIMINDA PAPATYA SUYU KULLANIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ BAKIMINDA PAPATYA SUYU KULLANIMI

papatyalar

Genellikle rahatlatıcı bir bitki olarak bilinen ve iltihaplı ciltlerde tedavi için kullanılan papatya aynı zamanda saçların rengini açmada ve bakım ürünlerinde kozmetik olarak da kullanılabilmektedir. Saç bakımı için papatya suyunu piyasada bulabileceğiniz gibi kendiniz yapmanız da mümkündür. Yıllardan beri saçların rengini açmak için kullanılan papatya suyu, kuruyarak dökülen saçlar için de oldukça faydalıdır. Yani papatya suyu saçlar için adeta bir nemlendiricidir de denilebilir. Papatya suyu saçlara parlaklık vererek doğal ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Papatya suyunun saçların rengini açmada kullanıldığını daha önce belirtmiştik. Saçınızda papatya suyu kullanmayı düşünüyorsanız yaz aylarında papatya suyunu saçlarınıza sürdükten sonra güneşe çıkarsanız saçlarınızın renginin açılacağını unutmayın. Eğer saçlarınızın renginin sabit kalmasını istiyorsanız yani renginin açılmasını istemiyorsanız, papatya suyunu saçınıza uyguladıktan 1-2 saat sonra saçınızı duru su ile iyice durulayın ve güneşe çıkarken şapka takıp, koruyucu saç kremi sürün.

Papatya Suyu Nasıl Hazırlanır?

Eğer hazır papatya suyu bulamazsanız paniğe kapılmanıza gerek yok. Evinizde taze papatyalardan ya da papatyalı çay poşetlerinden kendiniz papatya suyunuzu hazırlayabilirsiniz. 8 adet papatyalı çay poşetini ya da 10-15 doğal papatya çiçeğini daha önceden kaynamış olan suyun içine atın ve ateşi kısın. 10-15 dakika bu şekilde demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra ocaktan alın ve oda sıcaklığında yaklaşık yarım saat soğumasını bekleyin. Ardından koymuş olduğunuz papatya çiçeklerini ya da papatyalı çay poşetlerini çıkarın. Hazırlanmış olduğunuz papatya suyuyla saçınızı yıkayın. Papatya suyunu 1 hafta buzdolabında bekletmenizin bir sakıncası yoktur.

Papatya Suyunun Saça Uygulanışı

Papatya suyunun saça 3 farklı şekilde uygulanması mümkündür. İlki saç sağlığında önemli rol oynayan ve doğal malzemelerle hazırlanan saç bakım kürü, ikincisi papatya suyunu normalde kullanıyor olduğunuz şampuanın içine eklemek, üçüncüsü ise papatya suyunu saçınıza durulama suyu olarak kullanmaktır.

Papatya Suyunu Saç Bakım Maskesi Olarak Kullanmak

Bir kase papatya suyunun içine 1 çay kaşığı lavanta yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Papatya suyu ve lavanta yağından elde ettiğiniz karışımın içine 4 yemek kaşığı doğal yoğurt ekleyin ve yine karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saçınıza kökten uca masaj yaparak uygulayın ve karışımı saçınızda yarım saat bekletin. Yarım saat sonra saçınızı ılık su ve şampuanla temizleyebilirsiniz.

Papatya Suyunu Şampuanın İçinde Kullanmak

Günlük kullandığınız şampuanın içine papatya suyu ekleyerek saçlarınızın rengini açabilirsiniz. Bunun için bir şişe şampuanın içine 4 ya da 5 yemek kaşığı papatya suyu eklemeniz yeterli. Bebek şampuanları da bu karışım için uygundur.

Papatya Suyunu Durulama Suyu Olarak Kullanmak

Saçlarınızı şampuanladıktan sonra papatya suyunu durulama suyu olarak da kullanabilirsiniz. Dört birim suya bir birim papatya suyu ekleyip saçlarınızı durulayın. Fakat çok güneşli yaz aylarında saçınızın renginin çok fazla ve çok çabuk açılmasını istemiyorsanız papatya suyunun miktarını azaltarak kullanmanızı öneririz.

Papatya Suyu İle Saç Bakımı

Papatya suyu ve çayı sinirleri yatıştırmak, stresi azaltmak ve rahat bir uyku için kullanılan doğal bitkiler arasında ilk sırada yer alır. Saça faydaları konusunda bilimsel bir araştırma yapılmamıştır ancak geleneksel olarak saç dökülmesine karşı kullanımı yaygındır. Papatya suyu en çok saç rengini açmak için kullanılmaktadır. Saç açmak için taze papatya çiçekleri kullanıldığı gibi papatya çayı da kullanılabilmektedir.

Eğer taze papatya çiçeklerini kullanmayı tercih ederseniz yarım litre kaynamış suya bir avuç papatya çiçeği atın ve 20 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ancak eğer poşet papatya çayı kullanırsanız 3 ya da 4 adet poşet çayı kaynamış suya atıp yalnızca 5 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Hazırlamış olduğunuz papatya suyu ısısını kaybedince saçınıza uygulayabilirsiniz.

Doğal bitkiler ve suyla karışım hazırlanırken sıkça yapılan hatalar vardır. Halk arasında genelde bitkileri de suya atıp su ile birlikte kaynatmak. Bu yanlış bir durumdur. Bitkileri suyla birlikte kaynatmak yerine kaynamış suya bitkileri atıp demlenmesini beklemek daha doğrudur.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Saç Boyasının Saça Faydaları
  • saç zayıflaması
  • canlı saçlar
  • Saç İçin Zeytinyağı Kullanımı

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »