SAÇ BAKIMINDA SİRKE KULLANIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ BAKIMINDA SİRKE KULLANIMI

Saç bakımında sirke kullanımı ilk başta sirkenin kokusu nedeniyle itici gelebilir. Ancak sirke sağlıklı saçlar için oldukça yararlı! Sirkenin en büyük faydası saçı ve saç derisini derinlemesine temizlemesi ve köklerin daha fazla oksijen almasını sağlamasıdır. Ayrıca sirke saç köklerini de güçlendirmektedir. Bilindiği gibi sirke içerisinde asit barındırmaktadır. Saç bakımı için kullanılacak sirkede asit oranının % 4 ile % 9 oranında olması gereklidir. Sirke ile hazırlanan suyla saçlar yıkandığında saç derisinden gelen fazla yağlardan arınır. Ayrıca hava kirliliği gibi nedenlerden dolayı kirlenen saçlarınızı derinlemesine temizleyebilirsiniz. Sirke ile saçlarınız çok daha sağlıklı uzayacak ve uçları daha az kırılacaktır.

Sirkenin saç bakımında en yaygın kullanım şekli sirkeyle durulama suyu hazırlanmasıdır. Yarım bardak sirke ile 4 bardak ılık suyu karıştırıp saçlarınızı bu sirkeli su ile durulayabilirsiniz. Sirkeli su ayrıca kepek sorununun çözümüne de yardımcıdır. Sirkenin kokusundan çok fazla rahatsız oluyorsanız karışım için su ısıtırken suyun içine bir kaç damla lavanta ekleyebilirsiniz. Bu sayede sirkenin keskin kokusu bi derece bastırılmış olur.

Sirkeli durulama suyunu haftada iki kez uygulamak yerinde olacaktır. Daha sık kullanılması durumunda saç derisinden gelen yağ kesilebilir ve saç diplerini kurutabilir.

Sirkeli suyla saç durulandıktan sonra sirke kokusu sizi rahatsız ederse 1-2 saat bekledikten sonra saçlarınızı bol ılık suyla tekrar tekrar durulayın.

Ayrıca sirkeyi günlük bakımınız için kullandığınız fırça, tarak, saç bandı gibi eşyalarınızın temizliğinde de kullanabilirsiniz. Bu tür eşyalarınızı derinlemesine temizlemek için geniş bir kabın içine sirke ve ılık su doldurup malzemeleri de içine koyarak 15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Saçın yapısıyla uyumlu ph seviyesinde olan sirke saça doğal bir sağlık kazandırmak için sıkça kullanılmaktadır. Saç bakımında genellikle elma sirkesi tercih edilir. Çünkü elma sirkesi saçların parlamasını ve yumuşamasını sağlamaktadır. Ayrıca sirke saç tellerini güçlendirerek dökülmelerini engellemektedir. Saçı yumuşatarak saçın keçelenmesini önleyip tararken büyük kolaylık sağlamaktadır. Bunun için iki ölçü suya bir ölçü sirke katıp saçlarınızı bu sirkeli suyla durulamanız yeterli olacaktır.

Sirkenin Saç Derisi İçin ve Kepeğe Karşı Kullanımı

Sirkenin yalnızca saç telleri için değil saç derisi ve saç kökleri için de önemli faydaları vardır. Saç derinizde ya da saç köklerinizde kaşıntı varsa sirke kullanmanız sorunu ortadan kaldırmanız için size büyük fayda sağlayacaktır. Bunun için 2 bardak ılık su ile yarım bardak sirke karışımıyla saç diplerinize masaj yapmak yeterli olacaktır. Bu karışım ayrıca saç dökülmesi üzerinde de etkilidir.

Sirke içindeki doğal asitlerle saç derisinde ve saç diplerinde oluşan kepeklerin temizliğinde yardımcıdır. İki ölçü suya bir ölçü sirke ekleyerek saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Sirkeli su ile saç diplerinize masaj yaptıktan sonra 20 dakika bekleyin ve ardından saçlarınızı duru su ile yıkayın.

Saçların daha sağlıklı ve parlak görünmesi, daha yumuşak olması ve saç derinizdeki sorunların giderilmesi için özellikle elma sirkesi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Saç Dökülmesi İçin Sirke Kullanımı

Elma sirkesinin antibakteriyel özelliği sayesinde saç foliküllerini bakterilerden koruduğu ve böylelikle saç dökülmesini yavaşlattığı düşünülmektedir. Saç dökülmesini için elma sirkesini 2 farklı şekilde kullanabilirsiniz. Bunlardan biri; elma sirkesini 1 çay kaşığı acı biberle saç diplerine masaj yaparak uygulamak ve 1 saat sonra durulamaktır. Diğeri ise; bir çay kaşığı elma sirkesiyle 1 tane arı sütü kapsülü ile karıştırıp saç dökülmesinin olduğu bölgelere sürmek ve 1 gece bekletmektir.

Elma Sirkesinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Elma sirkesi içerdiği asitlerden dolayı hassas ciltlerde kızarıklık ve tahrişe neden olabilir. İçerisine su ilave edilmeden kullanımı deride yanma ve kaşıntı yapabilir. Bu yüzden sirkenin ılık su ile karıştırılıp öyle kullanılması tavsiye edilmektedir. Marketten alınan gıda koruyucu kimyasallar içeren sirkeler yerine organik elma sirkeleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • erken yaşta saç dökülmesi giriş
  • canlı saçlar
  • saç
  • saç
  • saç dökülmesi
  • Saç Onarıcı Maske

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »