SAÇ BAKIMINDA TATLI BADEM YAĞI KULLANIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ BAKIMINDA TATLI BADEM YAĞI KULLANIMI

Geçmiş zamandan günümüze dek insanlar tarafından kullanılan badem yağının yararları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Tatlı badem yağı vücut ve cilt sağlığının dışında aç bakım ve sağlığında da çok etkilidir. Mineral katkısı yüksek olan tatlı badem yağı, saçların E vitamini gereksinimini karşılayan çok faydalı bir yağdır. Saç güçlendirici, kırık oluşumunu engelleyici ve oluşan bu kırıkları onarıcı, besleyici, koruyucu ve nemlendirici olarak saç bakımında kullanılmaktadır. Bizlerde size bu yazımızda tatlı badem yağı saça ne gibi faydalar sağlar, saça nasıl uygulanır gibi konulara ışık tutacağız. Saç bakımında tatlı badem yağı kullanımı ve yapmanız gereken bazı yararlı maskeler için yazımızın devamını okuyunuz.

Tatlı Badem Yağının Bize Faydaları Nelerdir ?

 • Muhafaza ettiği yoğun E vitamini sayesinde cildin ve saçların E vitamini ihtiyacını karşılar.
 • Sürüldüğü bölgedeki hücreleri canlandırır.
 • Kuru ve çatlak ciltlerde onarıcı, olumlu etkiye sahiptir.
 • Cildi pürüzsüz hale getirmede yardımcı olur. (tüylenmeye neden olabilir, bu yüzden yüzde kullanımı tavsiye edilmiyor.)
 • Hamilelik sırasında ve sonrasında  karında ve bacaklarda oluşacak çatlakları önler ve giderilmesine yardımcı olur.
 • Saç dökülmesini büyük ölçüde önleyici etkiye sahiptir.
 • Saçı besler ve parlak bir hal almasını sağlar.
 • Kabızlık sorunu yaşayanlara birebir çözüm sağlar. ( 1 çay kaşığı içilmesi yeterlidir.)
 • Kaş ve kirpikleri güçlendirmek, gürlük sağlamak  için kullanılır.
 • Kaşıntı, pişik, tahriş, yanık durumlarında gönül rahatlığı ile kullanıma tercih edilir.
 • Kış aylarında çatlayan deri için mükemmel yumuşama sağlar.
 • Saçlarına doğal bir yumuşaklık sağlar.

Görüldüğü gibi tatlı badem yağı sadece saçımıza değil, cildimize ve sağlık sorunlarımıza da yardımcı oluyor. Peki bu mükemmel yağ saçlarımıza ne gibi faydalar sağlıyor gelin beraber bakalım .

Tatlı Badem Yağının Saça Faydaları Nelerdir ?

 1. Saçlarınızın nem ihtiyacını karşılar, gün içinde kaybetmiş oldukları suyu ve nemi geri kazandırır.
 2. Saç dökülmelerinin önüne geçer.
 3. Saç uçlarında sıklıkla ortaya çıkar, kırık ve yıpranmış saçlara karşı bakım oluşturur.
 4. Saçı tabaka halinde sarar, hava koşullarının olumsuz etkilerine karşı saçı korur.
 5. Saç tellerini kökten uca kadar nemlendirdiği için saçın doğal yapısının korunmasında etkin bir rol üstlenir.
 6. Daha ahenkli ve hacimli saçlara kavuşmak için tatlı badem yağı tercih edilmelidir.
 7. Saç köklerinde ortaya çıkan kızarıklık, tahriş, kuruluk, alerjik durumlar ve kaşıntı için kürler halinde tatlı badem yağı kullanımı yardımcı olur.
 8. Uzun süre işlem görmüş ve bu yüzden onarımı güç yıpranmış saçlar için düzenli bir şekilde kürler halinde kullanımı saça eski sağlığını geri kazandırır.
 9. Saç kökleri ve saç telleri tarafından kolayca emilimi sağlandığından bakıma muhtaç saçlara kısa sürede yardımcı oluyor.

Tatlı Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır ?

Banyo sırasında, elinize bir miktar tatlı badem yağı sürüp nemli saç uçlarınıza yaymanız, saçınızda birçok saç kreminden ve jöleden daha etkili bir sonuç verecektir. Bu işlemin ardından kurumuş ve yıpranmış saç uçlarınız oldukça canlı görünecektir. Ayrıca, eve geldiğiniz bir akşam badem yağını tek başına saç diplerinize sürebilir, yaklaşık bir-iki saat beklettikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz. Bu işlem bile saçınız için kolay ve faydalı bir bakım olacaktır. Ancak badem yağı sürdükten sonra önce saçınızı yıkayınız. Badem yağı vücuda dağıldığında temizlemeniz güç olacaktır. Ayrıca gözlerinize kaçırmamak kaydı ile kirpiklerinize ve kaşlarınıza yatmadan önce sürün, kaşlarınız ve kirpikleriniz daha gür olacaktır. Çünkü badem yağı sadece saç için değil kaş ve kirpikleriniz için de mucizevi bir bakım ürünüdür.

Tatlı badem yağı saç bakımı yaparken susam yağı, fındık yağı, ceviz yağı ve çam terebendini badem yağı ile karıştırarak saçınıza sürüyorsunuz. Saçınıza bone takıp eğer elinizde yoksa bir streç fim ile kaplayıp yarım saat bekliyorsunuz ve saçınızı yıkıyorsunuz. Tabi bu uygulamayı haftada bir kez yapmanız daha verimli sonuç almanız açısından önemlidir.

Badem yağı sürdüğünüz zaman hemen yıkanmayınız. İlk olarak saçınızdan arındırmanız ardından duş almanızı tavsiye ederiz. Çünkü yukarıdan aşağıya doğru akan su saçta bulunan badem yağını vücuda akıtacağı için ve badem yağını vücuttan çıkarması zorlaşacaktır. Bu sebepten dolayı önce saçınızı yıkamanız tavsiye edilir.

Saçın normalden daha yavaş uzamasına ve saç derisinin aşırı kurumasına neden olan egzama, cilt mantarı gibi cilt rahatsızlıkların olumsuz etkilerine karşı badem yağını kullanmanız size yardımcı olacaktır. Kuruyan saç derisinde sebum üretimi azaldığı için saç telleri de kurur ve kırılmaları, yıpranmaları da artar tatlı badem yağı ile saç derisine düzenli olarak yapılacak masaj ile bunun önüne geçebilirsiniz. Bunları haricinde ise, tatlı badem yağı ısıyla çalışan saç şekillendirici cihazlar ve boyanın yarattığı kuruluğa karşı da etkili bir doğal çözüm olarak kullanılabilir.

Badem yağı oldukça nitelikli bir saç bakım yağıdır. Gerek saç derisi gerekse saç bakımında kullanılabilir. Saç derisi bakımında kullanılırken fazla yağ kullanmamaya özen gösterilmelidir.

Tatlı Badem Yağı Saç Derisi Kullanımı

Tatlı badem yağını saç derisine kullanılırken, bir tatlı kaşığı ölçüsünde kullanılır. Bir tatlı kaşığı badem yağını saç derisine masaj yaparak ve iyice yedirerek uygulayınız ve saçınızda bekletme zamanına göre 30-40 cm uzaklıktan saç kurutma makinesiyle ısı uygulayabilirsiniz. Tavsiye olarak saç derisi bakımında hint yağıyla karıştırırsanız çok daha etkili sonuçlar alırsınız.

Tatlı Badem Yağı Saç Uçları Kullanımı

Boyalı, röfleli, sürekli olarak ısıl işlem görmüş ve yıpranmış saçlarınıza oldukça iyi bakım yapan badem yağını saç uçlarınıza uyguladığınızda minimum 2 saat bekletmelisiniz, badem yağını parmaklarınızla saç uçlarınıza nazikçe uygulayınız. Bu kullanım tekniğinde, yağı azar azar bölgesel olarak uygulamanız çok önemlidir, çok fazla sürmemeye özen gösteriniz. Fazla yağ sürmeniz yıkama aşamasında saçınızı yağdan arıtırken işinizi zorlaştırır. Saçınıza yağ kullanımı yaptığınızda, saçınızı yıkamaya başlamadan evvel saç kremini saç uçlarınıza sürerseniz arıtma işleminiz daha kolay ve hızlı olacaktır.

Tatlı Badem Yağı İle Saç Maskeleri

Saç Dökülmesini Engellemek İçin

Kullanmanız gerekenler :

– 1 adet yumurta sarısı
– 1 E vitamini ampulü
– 1 Bepanthen ampulü
– 2 tatlı kaşığı tatlı badem yağı

Saç diplerinize bu karışımı güzelce masaj eşliğinde yedirin. Daha sonra saçlarınızı önce bir streç film veya bone ile üstüne havluyla iyice sarın. 2 saatlik süreyi tamamlayın ve ardından şampuanınızla saçınızı arındırma işleminize başlayın.

Saçlarınızın Uzaması İçin

Kullanmanız gerekenler

– 200 gr çavdar ekmeğinin ufalanmış içi (kabukları kesin)
– Bir miktar kaynar su
– 1 adet yumurta sarısı
– 1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı
– 1 tatlı kaşığı bal
– 1 tatlı kaşığı hardal tozu

Uygulama Aşaması :

Uygulama: ekmek içini kaynar suya karıştırınız, ekmeyin iyice yumuşaması için uzunca bir süre bekletin. Daha sonra krema kıvamını elde edilene dek çatalla ezip iyice karıştırın. Sonra içerisine tatlı badem yağı, yumurta sarısı, bal ve hardalı ilave edip tekrar özdeşene dek karıştırın. Hazırladığınız maske karışımını saçlarınıza ve saç diplerinize parmak uçlarınızla hafif masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızı streçle (bone kullanılabilir) ve havlu ile sarıp, 1 saat sonra yıkayın.

Kuru Ve Yıpranmış Saçlar İçin

Kullanmanız gerekenler :

– 2 yemek kaşığı çiğ krema
– 1 tatlı kaşığı buğday ya da tatlı badem yağı
– 2 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu ya da 3 damla uçucu limon yağı

Yukarıda vermiş olduğumuz  tüm malzemeleri iyice karıştırıp maskeyi saçlarınıza ve saç diplerinize uygulayın. Saçlarınızı streçle (veya bone ) ve havlu ile sarıp, 20-30 dk. sonra yıkayınız.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

 • Saç Ekimi Sonrası Sizi Bekleyen 8 Durum
 • canlı saçlar
 • saç parlaklığı
 • Saç Ekimi Sonrası Sizi Bekleyen Kötü İhtimaller

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »