SAÇ BAKIMINDA ZEYTİNYAĞI KULLANIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ BAKIMINDA ZEYTİNYAĞI KULLANIMI

Saç bakımında zeytinyağının kullanımı önemli bir yer tutmaktadır. Zeytinyağının saç derisini ve saç tellerini besleyici etkisi ile kuru ve yıpranmış saçlar üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Saçlar fön, boya, yüksek ısıya maruz kaldığında zayıflayıp parlaklığını kaybeder ve istenmeyen bir şekil alabilir. Saçın aldığı istenmeyen bu şekle zeytinyağı birebirdir. Zeytinyağının düzenli kullanımı saçın kaybetmiş olduğu parlaklığı ve canlılığı geri getirir. Ayrıca zeytinyağı saça hacim verir ve saç derisini besler.

Zeytinyağı hem saç hem de saç derisi için oldukça faydalı bir yağdır. Saç ve saç derisini beslemek için zeytinyağıyla saç diplerine masaj yapılabilir. Zeytinyağı sürüldükten sonra geniş aralıklı bir tarakla yağın tüm saça yayılması sağlanmalıdır. Taradıktan sonra saç bone ile sarılarak 1-2 saat bekletilmelidir. Daha sonra saç şampuanla yıkanıp durulanmalıdır.

Yüzyıllardır saç ve cilt bakımı için kullanılan zeytinyağı saçlarınızı yumuşatarak kırılmalara karşı güçlendirir ve saç derinizi nemlendirerek kuruluğun sebep olduğu kepeklenmeyi önler. Zeytinyağıyla bakım yapmak için;

  • Yarım su bardağı zeytinyağını kısık ateşte ılıtın. Kaseye aldığınız ılık yağı saçlarınıza dipten uca sürün. Saç derinizdeki kuruluklar için saç derinize de yağı masaj yaparak iyice yedirin. Yağı sürdükten sonra saçlarınızı başınızın üstünde toplayıp plastik duş bonesi takın. En az 30 dakika bekleyin.Ardından şampuanla saçınızı yıkayıp durulayınız. Bu zeytinyağı uygulamasını haftada 2 kez yaptığınızda 4-5 hafta içerisinde çok daha yumuşak, uçları kırılmayan sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Ayrıca kafanızdaki kepek oluşumunu da engellemiş olursunuz.

Saç Bakımında Zeytinyağı-Yumurta Kullanımı

Zeytinyağı ile yumurtayı karıştırarak da saçlarınıza doğal bir bakım yapabilirsiniz. Antik Yunan’da da kadınların saçlarına bakım yapmak için zeytinyağı ve yumurta ikilisinden yararlandığı biliniyor. Zeytinyağı ve yumurta maskesi yıpranan saçların onarımı için önemli bir yer tutuyor.

Yumurta ve zeytinyağı karşımı için kullanacağınız yumurta ve zeytinyağı miktarı saçın uzunluğuna göre değişiyor. Saçlarınız orta uzunluktaysa 1 yumurta ve 4 yemek kaşığı zeytinyağı yeterli olacaktır. Karışıma isterseniz 2 çay kaşığı bal, 4 kaşık da sirke katabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu karşımı geniş aralıklı bir tarak yardımıyla saçlarınıza dipten uca yedirin. Saç derinize parmaklarınızla masaj yapmayı unutmayın. En az yarım saat bekleyin ve sonra şampuanla saçınızı iyice yıkayıp durulayın. Bu karışım sayesinde bir süre sonra saçlarınızdaki kopmaların azaldığını, saçlarınızın parladığını ve daha sağlıklı bir görünüm kazandığını göreceksiniz.

Yumurta çabuk bayatlayan bir ürün olduğu için maskeyi önceden hazırlayıp bekletmek iyi olmayacaktır. Bu yüzden maskeyi kullanmadan hemen önce hazırlayın. Ayrıca saçınızı durularken sıcak su ile değil de ılık ya da soğuk su ile durulayın. Çünkü sıcak su yumurtanın sertleşmesine neden olabilir ve saçtan çıkması uzun sürebilir.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç
  • saç parlaklığı
  • saç maskeleri
  • saç zayıflaması

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »