SAÇ BEYAZLAMASI NEDİR? | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ BEYAZLAMASI NEDİR?

Saç Beyazlaması Nedir?

Saç Beyazlaması Nasıl Olur?

Saç beyazlaması bir günde oluşmaz. Bu olay öncelikle dipten uca doğru aylar süren bir zaman aralığında gerçekleşir. Aylar sürebileceği gibi bazı saçlar daha kısa sürede beyazlar. Bunun sebeplerinden birisi de genetik olduğu üzerinedir. Ayrıca kan değerinin düşüklüğü, gizli şeker olması gibi bazı durumlarda da kişilerde erken saç beyazlaması görülür. Şimdi gelelim saç beyazlaması nedir ve sebepleri nelerdir sorusuna.

Saç Beyazlaması Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Saç beyazlaması, saça rengini veren melanin adındaki maddenin azalması sonucunda saçın renginin açılarak tırnak rengine kadar açılmasıdır. Saç beyazlamasının nedeni ise saç kökünde bulunan ve saçı oluşturan hücrelerin arasında melanin pigmenti salgılayan melanositlerin yıllar içerisinde ölmesi ve renk veremez duruma gelmesi sonucu oluşan durumdur. Tam olarak melanin pigmentini sağlayan pigmentlerin neden öldüğü ya da bazı insanlarda neden daha saç beyazlaması görüldüğü bilinmemektedir. Ayrıca saç beyazlamasını önlemek mümkün değildir. Piyasada saç beyazlamasını önlemek amacıyla çeşitli bitkisel kaynaklı ürünler satılsa da bunun için bilimsel bir yöntem yoktur. Saçı boyayarak bir nevi çözümleme getirebilir.

Stresten Dolayı Saçlar Beyazlar Mı?

Bu soru herkes tarafından merak edilen bir sorudur. Stres birçok hastalığın sebebi olarak bilinir. Böyle bilindiği gibi stres saç beyazlamasını hızlandırarak daha erken beyazlamaya neden olur. Üzüntü yaşadığımızda, vücudumuza kortizon hormonu salgılanır. Bu durum ise  normalin üstünde salgılanan kortizon hormonunun vücudumuzun başka bir yerinde kısıtlama yapmasına sebep olur. Böylece saçın dipten uca beyazlamasına neden olur.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç dökülmesi
  • saç zayıflaması
  • Saç Nasıl Canlanır?

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »