SAÇ BEYAZLAMASI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ BEYAZLAMASI

Saç beyazlaması saç kökünde saça rengini veren melanin adlı boyar maddenin azalması sonucu saçın beyaz renk almasıdır. Bu melanositler yıllar geçtikçe ölmeye başlar ve bu da saç dökülmesinin tek sebebi olarak bilinmektedir. Melanositlerin neden öldüğü veya bazı kişilerde neden erken ölmeye başladığı bilimsel olarak bilinmemektedir. Bazı saçlar erken beyazlamaya başlayabilir. Erken beyazlamanın genellikle genetik bir durum olduğu söylenebilir. Ancak erken beyazlamaya kan şekerinin düşük olması ya da gizli şeker de neden olabilir. Eğer şeker hastalığının yaygın olduğu bir aileye mensupsanız saçlarınız beyazlamadan periyodik olarak yükleme testi yaptırmanız yararınız olacaktır.

Peki üzüntüden saç beyazlar mı? Halk arasında saçın stresten, üzüntüden beyazlayacağına dair yaygın bir inanış vardır. Stresin bir çok hastalığı tetiklediği bilinmektedir. Bu yüzden stres faktörü saç beyazlamasının hızlanmasında etkili bir role sahip. Çünkü üzüldüğümüzde vücudumuzda bir hormon salgılanmaktadır. Bu hormonun adı kortizondur. Üzüldüğümüzde normalin üzerinde salgılanan bu kortizon hormonu başka yerde kısıtlamaya sebep olmaktadır. Saç beyazlığı da böylelikle dipten uca doğru kendini göstermeye başlamaktadır.

Saç Boyaları Saç Beyazlamasına Sebep Olur Mu?

Saç beyazlaması ırsi bir durumdur. Bu yüzden eğer erken saçta saçlarınızı boyatmanız gerekiyorsa ailenizde saçı erken beyazlayan kişilerin olup olmadığına dikkat etmenizde yarar var. Eğer ailenizde saçları erken beyazlayan kişiler bulunuyorsa saç boyama işleminizi otuzlu yaşlara kadar ertelerseniz iyi edersiniz. Saç boyası içinde çeşitli kimyasallar bulundurduğu için saçın erken beyazlamasına yol açabilmektedir. İyi ürünler kullanılmadığında hem saçınız yıpranıyor hem de saç beyazlaması hızlanabiliyor.

Saçlar Erken Yaşta Neden Beyazlar?

Saç beyazlaması melanin üretiminin yavaşlaması ya da tamamen durması sonucu oluşur. Melanin azalınca pigman oluşmaz. Pigman saça renk veren maddedir. Melanin azaldığında pigman yerine hava kesecikleri oluşur, bu durum da saçların beyazlamasına yol açar. Melanini azaltan neden B vitamininin azlığı ya da yetersiz olmasıdır. Stres, depresyon, sinirlilik gibi rahatsızlıklar, aşırı şekerli ürünler ve beyaz un mamülleri ve hayvansal besinler çok fazla tüketilmesi B vitamini yetersizliğine sebep olur. Hayvansal besinler aşırı yağlanmaya sebep olduğu için vitaminlerin emilimini zorlaştırır. Saçlar erken yaşta da beyazlayabilmektedir. Bunun başlıca nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Stres, sinirlilik ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar,
  • Beyaz un mamülleri, aşırı şekerli ürünler ve hayvansal besinlerin aşırı tüketimi,
  • B vitamini eksikliği,
  • Erken yaşta saç beyazlığı % 90 genetik yapıyla alakalıdır.

Beyazlayan Saçlar İçin Ne Yapılabilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi saç beyazlaması ırsi bir durumdur. Erken yaşta beyazlayan saçlar kişileri psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir ya da kişi bu durumu çok fazla kafasına takabilir. Bu yüzden beyazlayan saçlarınız için size bir öneride bulunmak istiyoruz. Beyazlayan saçlarınız için ceviz kürü öneriyoruz. Size bu ceviz kürünün nasıl hazırlandığını anlatalım:

  • Tencereye az miktarda su koyun ve taze cevizin kabuklarını bu suda haşlayın.
  • Bu suyun içine yarım kahve fincanı zeytin yağı ve bir tatlı kaşığı kuru maya atın.
  • Bu karışımı saçınıza sürün ve iki saat saçınızda bekletin.
  • 2 saatin ardından saçınızı yıkayın.

Ancak saç beyazlamasını azaltmanın birçok bitkisel yolu bulunmaktadır. Bu bitkisel yöntemlerden bazıları şunlardır:

Tavsiye 1: Bir tane orta boy soğan ve 5 diş sarımsak iyice ezilir. Bir kap içine 1 adet yumurta sarısı ve 1 kaşık zeytinyağı ilave edilerek krem kıvamına gelene kadar iyice karıştırılır. Elde edilen karışım saça iyice sürülür ve 1 saat beklenir. 1 saat sonra ılık su ile ovarak yıkanır. Bu uygulama hatada bir kez yapılsa yeterlidir.

Tavsiye 2: Yeşil taze cevizin dış kabukları tencere azıcık su koyarak haşlanır. İçine yarım kahve fincanı ısıtılmış zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı kuru maya koyulur. Bu karışım saça sürülür ve 2 saat bekletilir. Ardından saç ılık su ile temizlenir.

Tavsiye 3: Gül yaprakları havadar ferah bir yerde kurutulur ve yakılır. Elde edilen külün badem yağı eklenir ve lapa kıvamına getirilir. Bu lapayı haftada bir kez saça uygulamak yeterlidir. Lapa saça sürüldükten ve bekletildikten sonra ılık su ile yıkanıp temizlenir.

Tavsiye 4: Yeşil ceviz kabukları çay ve su ile kaynatılır ve içine badem yağı eklenir. Bu karışımla saçlar gün aşırı yıkanır. Bu karışımın da saç beyazlamasına iyi geldiği biliniyor.

Tavsiye 5: Kına yaprakları kurutulup un haline getirilir. Eğer un haline getirmek için elinizde yeterli gereç yoksa aktarlardan çektirebilirsiniz. Bu un 15 dk suda kaynatılır ve süzgeçle süzülür. Yatmadan önce sudan süzgeç yardımıyla ayrışan posa saça sürülür. Tüm gece öyle geçtikten sonra sabah uyanıldığında ılık su ile yıkanır.

Ayrıca çörek otu yağının da saç beyazlamasına iyi geldiği bilinmektedir. Çörek otu saça renk veren maddeyi uyararak saç beyazlamasını yavaşlatmaktadır. Çörek otu yağı saç derisine masaj yaparak uygulanmalıdır. Çörek otu yağını her duştan yarım saat önce kullanabilirsiniz. Bir çay kaşığı çörek otu yağı yeterli olmaktadır.

Saç Beyazlamasının Tedavisi Var Mıdır?

İngiltere’deki Bradford Üniversitesi’nden Prof.Dr. Karın Schallreuter ve ekibi oksidatif stres olarak bilinen saç beyazlamasını keşfettikten sonra tedaviyi de buldular. Bulgulara göre saçlarda biriken hidrojen peroksit doğal rengini değiştiriyor. Bulunan tedaviyle bu beyazlama ortadan kalkıyor. Ancak grileşmenin tamamen önüne geçilip geçilemeyeceği kesinleşmemiştir. Tedavi bir grup vitiligo hastası üzerinde denendi. Vitiligo vücutta melanin pigmenti eksikliği yüzünden deride beyaz lekelerin oluşmasıdır. Tedavi ile birlikte vitiligo hastalarının ciltlerindeki ve kirpiklerindeki beyaz lekelerin bir kısmı ortadan kaybolmuştur.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç bakımı

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »