SAÇ BİTİ NEDİR ? | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ BİTİ NEDİR?

saç biti

Bu yazımızda sizlerin saç biti nedir, tedavisi nasıldır, nasıl bulaşır gibi sorularınızı yanıtlayacak ve detaylı bilgiler vereceğiz.

Saç Biti Nedir ?

Saç bitleri, kafa derimizde yaşayan ve çoğalan ve bu bölgede ki kan damarlarından beslenen çok küçük gözle görülmesi zor böceklerdir. Susam tanesi büyüklüğünde olan ve 6 bacaklı olan bu küçük böceklerin renkleri griden siyaha değişim göstermektedir. Gerek boyutları gerekse renklerinden dolayı saç diplerinde bitleri görmek hiç de kolay olmamaktadır. Sıçramalarıyla da ünlü olan bu böceklerin ömrü yaklaşık bir aydır ve kafa derimizden ayrıldıkları andan itibaren 2 gün yaşayabilirler. Saç bitlerinin saça bırakmış oldukları toplu iğne başı büyüklüğünde saç tellerine yapışık halde bulunan beyaz beneklere sirke adı verilir. Sirkeler saç derisine çok yakın bırakılır. Saç uzadıkça sirkeler de saç derisinden uzaklaşmış olur. Saçlarda bulunan sirkeler yaklaşık bir hafta ile on gün arasında yumurtadan çıkarlar ve 7 gün içerisinde olgun bir bit halini alırlar. Saçta bulunan sirke ve bitler çok sıkı bir şekilde saça tutundukları için normal bir saç yıkamasıyla bundan kurtulmak mümkün değildir. Saç bitlerinin uçma özelliği yoktur. Tırmanarak asalak olarak yaşayacağı canlıya taşınırlar. Hayvanların üzerinde  yaşamlarını devam ettiremeyen bitler, bacaklarının ucunda bulunan kanca benzeri yardımcı kısımlarıyla saça tutunmayı başarırlar.

Saç Biti Nasıl Yayılır ?

Halk arasında da yaygın olarak bilinen saç bitleri kişiden kişiye bulaşan bir saç sorunudur. Genellikle saçında bit bulunan bir kişinin şapka, tarak, toka, baş örtüsü gibi saçla temas etmiş olan eşyalarının kullanılması sonucu bulaşır. Saç biti bulunan insanlarla yakın temasta olmak, özellikle okul çağında ve küçük çocuklarda oyun oynarken saç ve el temasları ile de bulaşır. Bit sirkeleri, baş ve saçın dışında vücudun üst bölümünde yer alan kaş, sakal veya koltuk altı gibi kıllı bölümlerine de yerleşebilirler. Bitlenme çok güçlü bir şekilde yayıldığında ve arttığında, bit sirkeleri başörtüsü, şapka, atkı, saç bandı ve tarak gibi giyim eşyalarının kumaş dokularının arasınada yerleşebilmektedir. Bitten korunmak için yalnızca size ait olan kişisel eşyalarınızı kullanmaya ve paylaşmamaya özen gösterin.

Saç Bitlenmesinin Belirtileri Nelerdir ?

Bitlenmenin en önemli belirtileri vücutta ve başta kaşıntıların başlanmış olmasıdır. Eğer kişi kendisinde bit olduğundan şüphe duyuyor ise saçlar çok dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Dikkat edilmesi gereken sadece bitler değildir, çünkü sirkeler de bitin olduğu bölgede muhakkak olacaktır. Saçı incelerken saçlara sıkı bir şekilde yapışan bit sirkelerinin yani bit yumurtalarının olup olmadığı da incelenmelidir. Bitlerin en sevdiği bölgeler, başın üst, yan ve kulak arkası bölümleridir. Bu bölgelerde yanma ve kaşıntılar da fazla hissedilir. Bit sirkeleri ve bitler gözle kolayca görülebilirler. Fakat bir büyüteç kullanmanız teşhisi kolaylaştıracaktır. Bunların dışında yastığınızda da belirtilere rastlamanız mümkün. Yastığınızın üzerinde ince siyah tozlar olarak yer alan bit dışkıları veya soluk gri renkte olan bit derisi artıkları görebilirsiniz.

Saç Biti Ve Sirkelerden Nasıl Kurtulursunuz ?

 • Bitlerden kurtulmak istiyorsanız bitleri öldüren bir madde kullanmak gerekecektir.
 • Bunun için gerekli maddeleri doktorunuz veya doğrudan eczane aracılığıyla temin edebilirsiniz.
 • Bitten arındırma müdahalesi küçük bir bebek, çocuk üzerinde veya hamilelik ve emzirme döneminde yapılacaksa mutlak suretle bir doktora danışılmalıdır. Kendiniz çözüm arayışına girmeyin aksi halde zarar verici durumlar ortaya çıkabilir.
 • Doktordan veya eczaneden temin etmiş olduğunuz  ilaçlı maddeyi kullanmadan önce ilacın içindeki prospektüsü dikkatli bir biçimde okuyunuz ve anlatılanları aynen uygulayınız. Ancak bu şekilde etkili bir sonuç almak mümkün olacaktır. İlacı doğru kullanmak bitlerin en kısa sürede temizlenmesini sağlayacaktır.
 • Saç ne kadar kısa olursa müdahale de o denli kolay ve sonuç da o kadar başarılı olacaktır Bu yüzden saç kısaltılması bu aşamada size yarar sağlayacaktır.
 • Baş yıkanırken son durulama suyunuza muhakkak sirke eklemenizi tavsiye ederiz. Karışımın 5 birim suya karşılık bir birim % 6’lık yemeklik sirkeden oluşmasına özen gösteriniz. Sirkenin, bit yumurtalarının (bit sirkesi) saça tutundukları maddeyi yumuşatma özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden sirke kullanımına dikkat ediniz.
 • Baş yıkandıktan sonra saçlar tırnak aralıkları çok dar olan özel bir tarak ile defalarca ve dikkatli bir şekilde taranarak sirkeler ayıklanmalıdır, sirke ve bitlerin küçük olmasından dolayı dar dişli sık taraklar kullanmaya özen gösteriniz.
 • Bu işlemleri yaptıktan sonra saçlarınızı bit sirkesi açısından özenle inceleyiniz. Bit karşıtı ilaçlar yanlış kullanıldığında, bit sirkelerinin ölmemesi mümkün olacağından bitler bir iki hafta sonra tekrar ortaya çıkabilirler.
 • Tüm parazitlerden tam olarak kurtulabilmek için maalesef saçlarınızı kesmeniz gerekebilir. Ensenden başlayarak saçlar öne doğru küçük demetler halinde bağlanmalı ve diplerinde bit sirkesi olan kesimler dibe yakın yerden olacak şekilde kesilmelidir, bu sayede tamamen kurtulma şansınız artmış olacaktır.

Arındırma İşlemi Sırasında Yapılan Uygulama Hataları

 • Yağlı durumdaki saça bit için almış olduğunuz ilaçlı maddeyi kullanmamanızı tavsiye ederiz aksi halde edinmiş olduğunuz bit ilaçlarının etkisi yetersiz olacaktır.
 • Yukarıda belirttiğimiz sebepten dolayı bit ilacınızı uygulamadan önce saçlarınızı yağlandıracak şampuan veya solüsyon kullanarak saçlarınızı yıkamayınız. İlaçların etkisini daha iyi göstermesi için temiz saça uygulamaya özen gösterelim.
 • Saçlarınızı iyice kurulamaya dikkat ediniz. Islak saç ,hapsettiği nem ve sudan dolayı ilaçlı maddeyi incelterek etkisinin azalmasına neden olabilir. O yüzden saçınızın tamamen kuru olduğundan emin olduğunuz takdirde ilaçlarınızı kullanmanız yararınıza olur.
 • Kalıcı ve güvenli bir uygulama olması açısından tüm yapılan arındırma işlemini düzenli yapmanız gerekiyor. İlk arındırma işlemini yaptıktan sonra yaklaşık 8 günü geride bıraktığınıza emin olun ve tekrar işleme başlayınız. Çünkü hayatta kalmış olabilecek bit sirkeleri bu zaman zarfında olgun bit halini alıp yeniden çoğalma aşamasına başlayabilir.
 • Bitleri yok etmeye yönelik bu uygulama, bitin gelme ihtimali olan tüm ev halkı gibi yakın çevresindekileri de kapsayacak şekilde yapılmalıdır, buna özen göstermenizi şiddetle tavsiye ederiz. Çünkü aynı evinde içinde bir kişide dahi olsa temas dolayısı ile bit yayılması çok kolay bir şekilde olur ve bir kişi derken tüm aile aynı sorundan muzdarip olabilir.
 • Çocuklarınızı bitlerden arındırma işleminin ardından, özellikle çocuklarımızın belirli bir zaman boyunca düzenli olarak kontrol altına tutmanızda sizler için fayda var. Böylelikle emin olana dek kontroller yapmanız yeniden bu sorunla karşılaşma riskinizi azaltacaktır.
 • Bit bulaşmış veya bitlerden tam olarak arındırılmamış kişilerle yakın temaslarda bulunmanız  bitlerin tekrar bulaşmasına neden olacaktır. Uygulamadan önce veya sonra bu kişilerle temas etmemeye özen gösteriniz. Bitlerin tekrar bulaştığının tespit edilmesi halinde, bitten arındırma uygulaması tekrar yapılmak zorundadır.
 • İşin en önemli kısmı ise bitlerin kaynağının tespit edilmesidir. Siz değerli okuyucularımıza tavsiyemiz özellikle okul çağındaki çocuklarda öğretmenin veya velilerin bilgilendirilmesi konusunda üzerinizde düşeni yapmanız olacaktır.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

 • saç
 • saç dökülmesi
 • Saç Onarıcı Maske

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »