Saç Boyasının Saça Faydaları | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Saç Boyasının Saça Faydaları

Saç Boyasının Saça Faydaları

Bazen yalnızca beyazları kapatmak için bazense değişik bir görünüm elde etmek için saç boyalarından faydalanıyoruz. Saç boyalarının saça çok fazla zarar verdiği ile ilgili genel bir yargı söz konusu. Ancak saçların yıpranıp dökülmesinin tek sorumlusu saç boyaları değil. Yani aslında saç boyaları sandığınız kadar tehlikeli değil. Çok eski zamanlardan beri kullanılan kına ile boyanan saçlar beslenip gürleşir. Ancak günümüzde yaygın olarak kullanılan kozmetik saç boyalarının zararlı olduğunu düşünmekte haklısınız. Bütün saç boyaları için ‘zararlı’ demek yanlış olur. Fakat renk açıcıların savunulacak bir tarafı yok maalesef. Biz de bu yüzden saç boyası çeşitlerini, çalışma prensiplerini ve saça olan faydalarını sizler için araştırdık. Siz de saçınızı boyuyor ya da boyamayı düşünüyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun.

Doğal Saç Boyaları

Saç boyalarının atası olarak kabul edilen kına ile birlikte çivit ve papatya renk değiştirmek, saça parlaklık katmak için sağlıklı bir seçenek. Özellikle kına çivit karışımı ile daha fazla renk seçeneği elde etmek mümkün. Ancak kına üzerine kozmetik saç boyası tutmadığından günümüzde pek tercih edilmiyor. Besleyici özelliği olup saçı en fazla gürleştiren yöntem kına. Daha farklı renkler elde etmek için ‘doğal saç boyası’ olarak kullanıma sunulan ürünleri deneyebilirsiniz. Ancak paket üzerinde yazan ‘organik saç boyası’ ya da ‘doğal saç boyası’ ibaresiyle yetinmemelisiniz. Burada önemli olan boyanın içeriği ve BDIH sertifikasına sahip olmasıdır. ‘Kontrol edilmiş doğal kozmetik’ yani, BDIH sertifikası olmayan ürünleri tercih etmemelisiniz. Çünkü bunlar da en az amonyaklı saç boyaları kadar kimyasal yoğunlukta olabilir. Kaliteli doğal saç boyaları her saçta farklı bir renk elde etmenizi sağlar. Bu yüzden kişiye göre değişiklik gösterir. Eğer doğal saç boyasının siz de nasıl duracağından emin değilseniz saçınızın küçük bir tutamında deneme yapabilirsiniz. Çünkü doğal boyaların saçtan çıkması uzun zaman alır. Tamamını boyadıktan sonra pişman olmamak için bu yöntem en mantıklısı. Fakat biliyoruz ki doğal saç boyalarının fiyatı ‘market boyası’ olarak tabir edilen boyalara göre biraz yüksek. Ancak uygulamanın sonunda sağlıklı saçlara ve istediğiniz renge ulaşmak varken bitkisel içerikli doğal boyaları denemeniz yoğun kimyasal boyalara kıyasla daha sağlıklı olacaktır. Doğal saç boyaları kesinlikle tek seferde çok fazla renk değişikliği yapmaz, sadece tonlar arasında geçiş ve parlaklık sağlar. Çünkü bu boyalar saç yapısına zarar vermez, aksine içeriğindeki doğal yağlarla folikülleri besler. Ayrıca doğal saç boyalarını gebelik sürecinde kullanmak isterseniz doktorunuza danıştıktan sonra kullanabilirsiniz. Saçlarınıza özen gösteriyor ve sağlıklı bir boyama metodu arıyorsanız bitkisel içerikli doğal saç boyaları sizin için en uygunu.

Direkt Saç Boyaları

‘Su bazlı saç boyası’ olarak da bilinen direkt saç boyaları genellikle açıcı uygulanmış saçların üzerine renk vermek için tercih edilen boyalardır. Canlı ve renkli tonlar elde etmek için en ideali diyebiliriz. Direkt saç boyalarını kullanmak için elbette saçınıza açıcı uygulamak zorunda değilsiniz. Ancak daha önce boyanmış ya da hiç boyanmamış saça uygulanan direkt boyalar sizin beklediğiniz sonuçları vermeyebilir. Örneğin; saçınızı uzun zamandır aynı renge boyuyorsanız, dip boya zamanı gelmediği halde renk akarak canlılığını yitiriyorsa direkt saç boyaları sizin için uygun olabilir. Çünkü bu boyalar, saç teline nüfuz etmeden yani saçın melanin yapısını değiştirmeden çalışır. Saç doğal yapısında pozitif yüklüdür. Direkt saç boyaları ise negatif yüklü taneciklerden oluşur. Boyayı saçınıza uyguladığınızda pozitif ve negatif yükler tıpkı bir mıknatıs gibi birbirine tutunur ve saçta kalır. Bu sebeple; ‘Direkt saç boyaları kozmetik boyalar içinde doğal boyalardan sonra en masumudur.’ demek yerinde olur. ‘Ne kadar kalıcı?’ derseniz, yıkama sıklığına bağlı olarak 15 günde bir yenilenmesi gerekebilir. Direkt boyaları gebelik sürecinde kullanmak isterseniz doktorunuza danışabilirsiniz. Siz de saç renginde istikrarlıysanız ve sahip olduğunuz rengi canlı tutmak istiyorsanız direkt saç boyalarını kullanabilirsiniz.

Kalıcı Boyalar

Oksidasyonlu boyalar saç telinin melanin yapısına etki ederek rengi tamamen değiştirdiğinden yoğun kimyasal içeriklidir. Birlikte uygulandığı oksidasyon sıvısının yüzde volümüne göre saçınıza renk verir. Bu boyların içeriğindeki amonyak saç teli üzerindeki tabaka yapısını açarak uyguladığınız rengin sabitlenmesini sağlar. Boyama sırasında renk değişimini gördüğünüz anda amonyak yavaş yavaş uçarak saçtan uzaklaşır. Kozmetik marketlerde yaygın olarak bulunan % 6 ve % 9 oksidaysonları karşılaştırarak örnek verecek olursak; aynı renk boyayı % 9’luk oksidasyon sıvısı ile karıştırarak uyguladığınızda daha açık bir renk tonu elde edersiniz. Uzmanlar bu boyaların maksimum ayda 1 kez uygulanması gerektiğini belirtiyor. Saçlarınız çabuk uzuyor ve diplerini boyama ihtiyacı hissediyorsanız bu boyaları her seferinde tüm saçınıza uygulamaktan vazgeçin. Çünkü içeriğindeki kimyasallar saç uçlarını zayıf düşürerek kırılmasına neden olur. Bunun yerine zaman zaman direkt boyalarla renkleri tazeleyip, kimyasal boya uygulama sıklığını öteleyebilir, sadece dip boyası yapabilirsiniz. Kalıcı boyaların gebelik sürecinde kesinlikle uygulanmaması gerekiyor. Beyaz saçları kapatmak için en uygunu kalıcı boyalar olsa da çoğu o-toluylendiamin, phenilendiamin (PDA), alphanaphthol, resorcin, gibi toksik kimyasallar içerir. Bu maddelere maruz kalmanın kanser riskini arttığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu sebeple uzmanlar kalıcı boyaları pek tavsiye etmiyor.

Ton Sür Ton Boyalar

Amonyak içermeyen bu boya grubunun çalışma prensibi kalıcı boyalara benzese de o denli etkili değildir. Oksijenli su ile etki gösteren ton sür ton boyalar için direkt saç boyaları ile kalıcı saç boyaları arasında bir boya grubu diyebiliriz. Tıpkı kalıcı boyalarda olduğu gibi saç teline nüfuz eder ancak saç telindeki tabakanın en derinine işlemez. Bu nedenle direkt boyalara kıyasla daha fazla renk değişikliği sağlarken, kalıcı boyalara göre daha az zararlıdır. Beyaz kapama işlemi için kullanmak isterseniz % 50 oranında kapama sonucu elde edersiniz. Bu doğal bir görünüm için başarılı bir orandır. Kalıcılığı ortalama 2 ay kadardır. Ton sür ton boyaların da gebelik sürecinde kullanılmaması gerekiyor.

Hangisini Tercih Etmeli?

Saç boyası tercihi kişiden kişiye, uygulama öncesine, yaşa ve saçın durumuna göre değişiklik gösterir. Bu yüzden direkt olarak ‘şu boyayı kullanın’ demek doğru olmaz. Özellikle ilk kez saçınızı boyayacaksanız ya da renkte köklü bir değişiklik düşünüyorsanız profesyonel bir yardım almanızda fayda var. Ancak daha önce evde saç boyamayı deneyimlediyseniz size uygun boyayı tercih ederek saçlarınızı kendiniz boyayabilirsiniz. Kuaförlerin kullandığı boyalar piyasada tüketime sunulmuş boyalardan pek farklı değildir. Tabi ‘olaplex’ gibi son zamanlarda trend haline gelen gri-beyaz saçları elde etmek için kullanılan kimyasallar dışında. Olaplex gibi kimyasal işlemler profesyonel kuaförler tarafından uygulanmalıdır.

Saç rengi değiştirmek konusunda sabırsız biri değilseniz ve sağlıklı renk geçişleri elde etmek isterseniz sizin için önerimiz BDIH sertifikasına sahip bitkisel içerikli doğal saç boyaları. Uzun zaman önce kalıcı saç boyasıyla elde ettiğiniz, oturmuş saç renginizi canlı tutmak istiyor ya da açıcı uygulanmış saçınıza yeni bir renk sabitlemek istiyorsanız direkt saç boyları tam size göre! Saçınızda renk geçişleri seviyor ve zararlı olmayan yarı kalıcı bir boya arıyorsanız önerimiz ton sür ton boyalar. Tabi ki burada önemli olan saç yapınıza, boyanın cildinizde neden olabilecek alerjik reaksiyonlarına ve daha önce uygulanan işlemlere dikkat ederek saç boyası tercih etmek. Bitkisel içerikli saç boyalarının ve bilhassa kınanın saç üzerindeki besleyici, güçlendirici etkisinin bir kez daha altını çizelim. Her saç boyası zararlı değildir!

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Mevsimsel Saç Dökülmesine Karşı Çözümler
  • saç zayıflaması
  • saç
  • Saç Nasıl Yumuşar?
  • saç

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »