SAÇ CİNSLERİ | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ CİNSLERİ

Saç Onarıcı Maske

Saçlar yapılarına göre çeşitli olarak sınıflandırılabilir. Normal saç, kuru saç, ince telli saç, kepekli saç ve yağlı saç olmak üzere beş ayrı sınıfta gruplandırılabilir. Aşağıdaki saç cinsleri özelliklerini okuyarak kendi saç tipinizi bulabilirsiniz. Saç cinsinizi bilmeniz sizin için önemlidir. Çünkü uygulayacağınız saç bakımında saç cinsine uygun kürler yapmalısınız.

Saç Cinsleri

Normal Saç:

Normal saç tipine sahip olan kişiler saçlarını yoğun ve kalın hissedebilir. Normal saç tipindeki kişiler saçlarını yeni yıkadığında veya kremlediklerinde saçlarındaki parlaklığı hemen fark edebilir. Fakat normal saç tiplerine sahip olan kişiler de saç uçlarında kuruluk görülebilir. Bu saç tipine ait kişilerin saç uçlarına özel bakım yapmaları gerekmektedir.

Kuru Saç:

Saçların daha az yağlanması ile oluşan saç cinsidir. Saçlar yağ üretmediğinde saçlarda kuruluk oluşur. Fön, boya, perma, maşa gibi işlemler de saçlarda kuruluğa yol açar. Hatta normal saçları bile kuru saç haline dönüştürebilir. Çünkü yapılan bu işlemlerde saç telleri zarar görür, yıpranır, kırılır ve nemini kaybeder. Nemini kaybeden saçlar kuru saç haline döner. Güneşte uzun süre kaldığınızda veya havuza girdiğinizde de saçlarınız kurur. Kişilerde yaş ilerledikçe de saçlar kurumaya başlar. Çünkü kişi yaşlandığında vücut daha az yağ üretmeye başlar bu da saçlarda kuruluğa sebep olur.

İnce Telli Saç:

İnce telli saçlar hacimsiz görünür. Saçlarınızı elinize aldığınızda yoğun hissetmezsiniz. Kolay şekil almazlar. Herhangi bir şekle girdilerinde de hemen dağılırlar ve kolay bozulurlar. İnce telli saçlar çabuk düğüm olur, sık sık taranması gerekir. İnce telli saçlara sahip olan kişilerin saçlarında herhangi bir saç şekillendirici alet kullanmamasını öneririz. Çünkü ince telli saçlar kolay kırılır ve kolay yıpranır.

Kepekli Saç:

Kepek, aşırı keratin oluşumu ile ortaya çıkar. Deri soyulması olarak da bilinir. Saçlardaki kepekler birbirine yapışmış pullar halinde görülür. Saçları sıcak su ile yıkamakla ve sık sık şampuan değiştirmekle ortaya çıkabilir. Hatta saç şekillendiricilerine maruz kalan saçlarda da görülür. Kepekli saçların çözümünü doktorunuza danışarak yapabilirsiniz.

Yağlı Saç:

Aşırı yağlanma oluşur. Bu da kadınların korkulu rüyasıdır. Çünkü çevresel sebepler, hava kirliliği, şaç şekillendirme aletleri, güneşte fazla kalımlarda, egzersizlerde ve hormonların yükseldiği dönemlerde saçlarda yağlanmalar oluşur. Kuru saçların korkulu rüyası saçlarının yağlanmamasıdır. Yağlı saçların da saçlarının aşırı yağlanması korkulu rüyasıdır. Saçların yağ oranı tam dengede olmalıdır. Aslında saçlardaki yağlar saç beslenmesi için büyük önem taşımamaktadır. Ama yine de saç yağlanmaları hiç hoş gözükmemektedir.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç maskeleri
  • Saç Bakımında Altın Değerinde 7 Öneri
  • saç dökülmesi

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »