Saç Detoksu | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Saç Detoksu

Saç Detoksu

Saç Detoksu Nedir?

‘Detoks’ kelimesinin toksinlerden arınma anlamına geldiğini biliyoruz. Zaman zaman özel diyetlerle vücudumuzdaki zararlı atık maddelerden kurtulmak için detoks yapıyoruz. Yani sağlıklı ve yeterli şekilde antioksidan besinler tüketiyoruz. Vücudumuz, cildimiz arınıp yenilenirken kendimizi daha iyi hissediyoruz. ‘Saç detoksu’ ise bildiğiniz detoksla benzer bir anlam taşıyor. Bu kez saçlarınızda biriken yağ, toz, kir, aşırı sebum ve saç şekillendiricilerinin kalıntılarından arınmak için detoks yapıyorsunuz. Özel doğal bakımlarla yıpranmış saçlarınızı destekliyor ve onarılmasını sağlıyorsunuz. Nasıl ki vücut sağlığı için yapılan detoksun kuralları varsa, saç detoksunun da kendine göre incelikleri var. Önemli noktalara dikkat ettiğiniz sürece saç detoksundan iyi sonuçlar elde etmeniz mümkün. Saç detoksu sürecini kendi içinde 3 aşamaya ayırıyoruz. Şimdi gelelim saç detoksunu adım adım daha yakından tanımaya.

1. Adım: Saçları Arındırma

Saç detoksunun belki de en önemli adımı saçları her türlü kalıntıdan iyi bir şekilde arındırmak ve folliküllerin nefes almasını sağlamaktır. Eğer saç derisi yeterince temizlenmemişse sonrasındaki bakım uygulamaları da pek etki etmeyeceği için anlamını yitirir. Dolayısıyla ilk olarak saç derisini ve saçın tamamını temizlemek ve arındırmak gerekiyor. Bunun en etkili şekilde nasıl yapabileceğinizi yazımızın devamındaki özel tariflerde bulabilirsiniz.

2. Adım: Saçları Tekrar Güçlendirme

Saçları iyice temizleyip arındırdıktan sonra zayıf düşerek kırılmaya ve dökülmeye yatkın hale gelmiş saç tellerinin toparlanmasında sıra. Bu aşamada saçları doğal bakım uygulamalarıyla güçlendirirken, bir taraftan da tekrar yıpranmasına neden olacak işlemlere ara vermeniz gerekiyor. Yani saç detoksu süresince boyama gibi kimyasal işlemlerden; kurutma, maşa ya da düzleştirme gibi ısıl işlemlerden tamamen uzak durmanız gerekiyor. Saç boyasının saçı % 60 gibi ciddi bir oranda yıpratarak zayıf düşürdüğünü biliyor muydunuz? Bu yüzden saçlarınızı boyuyorsanız kendi saç renginize yakın tonlar seçmenizi tavsiye ederiz. Böylece saçlarınızı daha nadir boyama gereksinimi hissedersiniz. Tüm bu hususlara dikkat ederek saçlarınızın eski gücüne kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

3. Adım: Saçların Onarılması

Saçların arındırılması ve tekrar güçlenmesi sağlandıktan sonra tam anlamıyla onarıcı bakımların yapılma vakti gelmiş demektir. Yanmış, kopmak üzere olan, çatallaşan kırık saç uçları bu aşamada tekrar hayata döndürülür. Yoğun ve etkili bakımların yapıldığı bu adımda da güçlendirme aşamasında olduğu gibi saçı yıpratacak her türlü işlemden uzak durmanız gerekiyor. Bakımları aksatmamalı ve düzenli şekilde en az haftada 1 kez uygulamalısınız. Saç detoksu bakımlarınızı evde kendiniz zahmetsizce hazırlayabileceğiniz gibi piyasada kullanıma sunulmuş saç detoksu ürünlerinden de faydalanabilirsiniz. Ancak yoğun etkiyi doğadan sağlayacağınız konusunda ısrarcıyız. Şimdi saç detoksunun inceliklerine ve özel tariflerine geçelim.

Karbonatlı Arındırıcı Detoks

Karbonat kullanarak kendi şampuanınızı yapabilir ya da kullanmakta olduğunuz şampuanınıza 1 yemek kaşığı karbonat ekleyebilirsiniz. Kendi şampuanınızı yapmak için; 3 bardak sıcak su ile yarım bardak karbonatı karıştırın. Bu karışıma 1 yemek kaşığı da elma sirkesi ekleyin. Bu karışımın daha güzel kokmasını isterseniz birkaç damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımla saçlarınızı yıkayarak saç derisindeki her türlü zararlı kalıntıdan kurtulabilirsiniz. Uygularken özellikle saç derisine masaj yapmaya özen gösterin ve sonrasında iyice durulamayı ihmal etmeyin. Bu bakımı detoks süreci boyunca saçınızın ihtiyacına göre haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkeli Arındırıcı Detoks

Elma sirkesi asidik bir yapıda olması sebebiyle saçlarınızı temizlerken parlaklık da katar. Bunun için 1 bardak suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Bu karışımı saçlarınızı şampuanladıktan sonra temiz saçınıza uygulayın. Bu şekilde 1 dakika kadar bekledikten sonra tekrar saçlarınızı durulayın. Elma sirkesinin kokusu en başta size ağır gelebilir. Ancak birkaç saat içinde bu koku saçlarınızdan uzaklaşacaktır. Yine de koku konusunda hassassanız 1-2 damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Elma sirkesinin 4,7-5,5 pH aralığında olmasına özen gösterin. Daha fazlası saç derisini tahriş edecektir. Bu bakımı detoks süreci boyunca saçınızın ihtiyacına göre haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı ile Arındırıcı Detoks

Antibakteriyel, antifungal, antiviral ve antiseptik yapısı sayesinde çay ağacı yağı doğanın gerçek bir mucizesidir. Saçları tam anlamıyla arındırırken kepek oluşumunu da önler. Kullanmakta olduğunuz şampuana birkaç damla karıştırmanız yeterli olacaktır. Bu şampuanla saçlarınızı yıkarken şampuanı masaj yaparak uygulayın ve birkaç dakika saçınızda bekletin. Sonrasında durulayın. Dilerseniz çay ağacı kullanarak maske de hazırlayabilirsiniz.

Salatalık ve Limonla Arındırıcı Detoks

Limon içeriğindeki arındırıcı sitrik asit sebebiyle neredeyse her bakım küründe yerini alıyor. Salatalık ise maskelerin vazgeçilmez rahatlatıcı ve ferahlatıcı etkisi. Bu iki önemli besin bir araya geldiğinde sizler için harika bir detoks şampuanı ortaya çıkıyor. Bu karışım sayesinde saç derisi arınıp yumuşuyor. Uzmanların özellikle tavsiye ettikleri salatalık-limon detoksunu uygulamak oldukça kolay. Bunun için 1’er adet salatalık ve limonun kabuklarını soyun ve mikserle ya da katı meyve sıkacağı ile parçalayın. Saçlarınızı detoks boyunca hazırladığınız bu şampuan ile yıkayın. Bu karışıma dilerseniz zeytinyağı veya biberiye yağı da ekleyebilirsiniz. Saç uzunluğunuza göre malzemelerin miktarını arttırmalısınız. Saçlarınız normalden yağlı ise karışımdaki limon miktarını arttırın. Bu arındırıcı detoks sayesinde saç kökleriniz nefes alacak.

Zeytinyağlı Güçlendirici Detoks

Saçlarınızı arındırdıktan sonra güçlendirmek için uygulayabileceğiniz en güzel detoks bakımı zeytinyağıdır. Özellikle hafifçe ısıtıldığında etkinliğini arttıran zeytinyağını, saç uzunluğunuza göre 3-4 yemek kaşığı ısıtarak kuru haldeki saçınıza uygulayın. Saçlarınızın kökünden ucuna kadar uyguladıktan sonra streç filmle kapatın ve en az 1 saat bekleyin. Sonrasında ılık suyla saçlarınızı yıkayın. Zeytinyağı saçlarınızı yumuşatacak ve besleyerek güçlenmesini sağlayacaktır. Bu bakımı detoks süreci boyunca saçınızın ihtiyacına göre haftada birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Yumurtalı Onarıcı Detoks

Güçlenen saçlarınızı tam anlamıyla onarmak için yumurtanın protein deposu yapılandırıcı etkisinden faydalanabilirsiniz. Bunun için 1 yumurtayı az miktarda şampuanla karıştırarak masajla saçınıza uygulayın. 5 dakika bekledikten sonra yıkayın. Daha yoğun bir etki elde etmek isterseniz, saçlarınız aşırı şekilde yıpranmışsa 1 yumurtayı 3 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak saçlarınıza uygulamanızı öneririz. Bu karışımı streç filmle saçınıza sararak 40 dakika kadar beklemelisiniz. Bu bakımı detoks süreci boyunca saçınızın ihtiyacına göre haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz.

Ph Dengeleyici Detoks

Saç derimizde bulunan sebumun doğal pH dengesi 4,5 ile 5,5 arasında değişmektedir. Bu aralıkta değişen saç asitliği deride bakteri, mantar gibi zararlı canlıların üremesini engeller. Kullandığımız birçok saç bakım ürünü saçın doğal pH dengesini bozmaktadır. Bazik içerikli ürünler saç derisindeki gözenekleri açarken, asidik olanlar saç köklerini tıkar. Saçın pH dengesi koruyarak parlak, nemli ve hızla uzayan saçlara kavuşabilirsiniz. Şampuanların çoğu alkalin özellikte olup pH derecesi 8 civarındadır. Bu da saçlarda kuruma, yıpranma ve hasara sebep olur. Hazırlayacağınız pH dengeleyici saç detoksu sayesinde bu sorunu kökünden çözebilirsiniz. Bunun için; ½ bardak hindistancevizi sütü ile 1 bardağın çeyreği kadar aloe vera jelini karıştırın. Dilerseniz birkaç damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Saçlarınız çok kuruysa E vitamini, badem yağı ya da jojoba yağı eklemek de büyük fayda sağlar. Bu karışımı buz kalıbına dökerek buzluğa koyun ve birkaç saat bekleyin. Daha sonra her saçınızı yıkayacağınızda bu buz kalıplarından bir küp alarak eritin ve bunu şampuan olarak kullanın. pH seviyesini dengelerken bir yandan da saçları onaran bu bakım sayesinde kimyasal şampuanlara elveda diyeceksiniz.

Siz de saçlarınızın çok yıprandığını ve dinlenmek için molaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız paylaştığımız özel reçetelerle saç detoksunu mutlaka deneyin. Detoks sonrası saçlarınızın nasıl böyle yenilendiğine inanamayacaksınız.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • sac kıran
  • kalıcı dalgalı saçlar
  • saç
  • Saç Nasıl Yumuşar?
  • Uzmanlardan saç bakımı tavsiyeleri giriş

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »