SAÇ DÖKÜLMESİ BAŞLANGICI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ DÖKÜLMESİ BAŞLANGICI

saç dökülmesi

Bu yazımızda sizlere saç dökülmesi sorununun nasıl başladığını ve bu sorunun sizde olup olmadığını anlayacağız bilgiler ve ip uçları vereceğiz. Saç dökülmesi başlangıcı sizleri korkutabilir. Moralinizi bozacak bu durumun başlangıç olduğunu ve henüz bu safhadayken gerekli önlemler ile bu sorunun durdurabileceğini unutmayın. Şimdi yazımızın kalan kısmında saç dökülmesi başlangıcı nasıl olur, belirtileri nelerdir ve neler yapmanız gerektiğini anlatalım.

Saç Dökülmesi Başlangıcı Nasıl Olur?

Saçlarımız kendi yaşam döngülerinde yani normal ve herhangi bir sorunları olmadığı halde bile her gün bir miktar dökülürler. Eğer bu miktar fazlalaşmaya başladıysa korkmak gerekir. Bu konuda aydınlanmanız için saçlarınızın günlük seyrini takip etmeniz gerekiyor. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre günlük 50-60 tel saç dökülmesi normal olarak görülüyor. Fakat bu sayının git gide artması ki zaten gözle görülür bir artışı muhakkak sizde fark edersiniz. Bunun dışında herkes de olmasa da bazı dökülme başlarında saç diplerinde ağrılar ve saçlara dokunduğunuzda diplerinde acımalar olabilir. Bu gibi belirtileri rahatlıkla fark ediyorsanız sizde saç dökülmesi başlangıcı safhasında yer almışsınız demektir. Aynı zamanda saç dökülmesi başlangıcı yaşadığını düşünen hastalarda kaşıntı ve deride kızarıklık gibi unsurlar da öne çıkabiliyor. Genel olarak bahsetmek gerekirse, saç telinde fazla kayıp olduğunu düşünen okuyucularımızın ilk olarak saç derisini gözlemleyip ağrı, kızarıklık, kaşıntı, kepeklenme gibi sorunları keşfetmesi ile saç dökülmesi başlamış demek doğru olur.

Saç Dökülmesi Başlangıcında Ne Yapmak Gerekir ?

Saç dökülmesi başlangıcı sorunu yaşayanlar elbette moral olarak olumsuz bir duruma düşecektir. Fakat unutmamanız gereken bir konu var ki o da henüz bu rahatsızlığın başında olduğunuz ve çözüm süreci arayıp bu durumu ortadan kaldırabileceğinizdir. Bu kabullenme aşamasını aştıktan sonra ilk olarak yapmanız gereken saçlarınızın neden döküldüğünü bulmak ve bu sorunu ortadan kaldırmak olmalıdır. Saçlarımızın birçok nedenden dolayı dökülme sorununa maruz kalacağını unutmayın. Son zamanlarda değiştirdiğiniz ve yeni kullanmaya başladığınız şampuan ya da saç bakım ürünü gibi etkenler saçlarınızda saç dökülmesi sorununu başlatmış olabilir. Bu durumda eski kullanılan ürüne dönmek ya da saçlarını bu yeni ürüne yavaş yavaş alıştırmak sizler için en iyi çözüm olacaktır.

Son zamanlarda beslenme düzeninizde gözle görülür bir değişiklik yapmış iseniz bu durumunda saçlarınızın doğal yaşam döngüsünü etkileyeceğini unutmayın. Yani son zamanlarda yediğiniz farklı bir besin ya da yeterli miktarda protein, mineral ve vitamin almama durumunda saçlarınızda yeterli şekilde beslenmeyecek ve bu yüzden dökülme gibi bir reaksiyona başlayacaktır.

Tüm bu etkenlerin yanında belki de fark etmenizin kolay olmayacağı bir etken daha mevcut o da sizin psikolojik durumunuz. İnsanlar hayatlarının bazı dönemlerinde zor günler ve zamanlar yaşayabilirler. Bu gibi zamanlarda vücut farklı tepkiler gösterebilir. Kimi insan üzüldüğünde vücudunda yaralar çıkar, kimi kaş ve kirpik dökülmesi yaşar kimi insan da saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalır. Bunlar vücudumuzun depresyon ve mutsuzluk döneminde ortaya çıkardığı tepkilerdir. Bu zamanlarda saç dökülmesi başlangıcı dönemine girilmesi kaçınılmaz olabilir. Bu gibi zamanlarda iseniz saçlarınızda başlayan dökülmenin durması da sizlerin ruhsal durumuna bağlı olarak gelişecek ya da yok olacaktır.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç uzama giriş
  • Erken Yaşta Saç Beyazlamasına Çözümler
  • saç dökülmesi
  • erken yaşta saç dökülmesi giriş

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »