SAÇ DÖKÜLMESİ GENETİK Mİ? | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ DÖKÜLMESİ GENETİK Mİ?

saç dökülmesi

Birçok kişinin aklında saç dökülmesinin genetik faktörlere dayanıp dayanmadığı hakkında soru işaretleri bulunmaktadır. Peki saç dökülmesi genetik midir? Saç dökülmesinin nedenleri arasında genetik faktörlerde önemli rol oynar. Ama tüm saç dökülmelerini genetik diyemeyiz. Bazı saç dökülmesinin nedenleri arasında hastalık, stres, hamilelik ve menopoz da vardır. Saç dökülmesinde genetik faktörler etkiliyse bunlar hem anneden hem babadan geçebilir. Ayrıca ailenizde kimsenin saç dökülme problemi yoksa bile bu saçınızın dökülmesinin genetik faktörlere bağlı olmadığını göstermez. Genetik saç dökülmesi büyükbabadan büyükanneden de size geçmiş olabilir. Yapılan araştırmalara göre genetik saç dökülmesi Amerika’ da 40 milyon erkek ve 20 milyon kadını etkilemektedir.

Genetik Saç Dökülmesinin Altında Yatan Sebepler

Vücudumuzda bulunan DHT hormonu genetik saç dökülmesine neden olur. DHT saç köklerine baskı yapar ve saç bu baskı nedeniyle dökülmeye başlar. Kişinin saç kökleri DHT’ ye karşı ne kadar dayanıksız ise genetik saç dökülmesi o kadar fazla olur.

DHT’ yi Ortadan Kaldırmak İçin Ne Yapılmalıdır?

DHT hormonu sadece saç dökülmesinde değil bir çok şeyde etkilidir. Bunlardan örnek verecek olursak erkeklerde sesin kalınlaşmasından, sakal bıyık çıkması, kasların gelişmesi gibi birçok konuda etkilidir.  Bu yüzden bu hormonu ortadan kaldırmak saçlar için faydalı olsa da vücut için faydalı olmayacaktır.

Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Genetik saç dökülmesinin Minoksidil gibi satılan ilaçlar haricinde şimdilik bir tedavisi bulunmamaktadır.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç
  • Saç Boyasının Saça Faydaları
  • SAÇ ŞEKİLLENDİRMEYE YARDIMCI DOĞAL ÇÖZÜMLER

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »