SAÇ DÖKÜLMESİ İÇİN HANGİ MASKELER UYGULANMALIDIR? | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ DÖKÜLMESİ İÇİN HANGİ MASKELER UYGULANMALIDIR?

Saç dökülmesi saç hastalıkları arasında yer almaktadır. Saç dökülmesi için birçok sebep vardır. Bunlar; kalıtım, kadınlık hormonları, fiziksel stres, duygusal stres, anemi, hamilelik, hormonlardaki dengesizlik, tiroid bezinin gerektiğinden az çalışıp daha az hormon üretmesi, fazla A vitamini, B vitamini eksikliği, protein eksikliği, ani kilo kaybı, saç şekillendirme aletleri ve kullanılan ilaçların ters etkisidir. Bağışıklık sistemi de saç dökülmesi nedenleri içerisindedir. Saçkıran hastalığı bağışıklık sistemi çok fazla aktif olduğunda oluşur. Saç dökülmesi için uygulanacak birçok maske vardır. Biz de size saç dökülmesi için hangi maskeler uygulanmalıdır başlıklı bu yazımızda saç dökülmesini önleyici maskelerden bahsedeceğiz.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Maskeler Uygulanmalıdır?

1. Zeytinyağı veya Hindistan Yağı Maskesi:

Zeytinyağı veya hindistan yağı kan dolaşımını hızlandırır ve saç köklerini besler. Saç köklerini beslemesi özelliği ile yeni saç oluşumunu tetikler. Zeytinyağını veya hindistan yağını saç diplerinize sürünüz. Masaj yaparak saçınızın tüm dip köklerine yediriniz. Bu maskeden sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayınız.

2. Zeytinyağı ve Sarımsak Maskesi:

Bir baş sarımsağı soyun. Sarımsağı ve beş yüz gram zeytinyağını otuz dakika boyunca kısık ateşte kaynatın. Bu maskeyi bir gece boyunca bekletmelisiniz. Ertesi gün maskeyi süzün ve suyunu saçınıza sürünüz. Maskenin etkisini daha çok görmek için saçınızda bir gece bekletmenizi öneririz. Haftada bir saç dökülmesini engellemek için bu maskeyi kullanabilirsiniz.

3. Isırgan Otu Kökü Maskesi:

Bu maskeden doğru etkiyi kazanabilmek için bir ay boyunca her gün uygulamalısınız. Bir avuç ısırgan otu kökünü bir iki litre suyun içerisinde sekiz dokuz saat boyunca bekletin. Sonra bu maskeye üç dört avuç ısırgan otu yaprağı ekleyin ve kaynatın. Maskenin üzerini kapatın ve on dakika boyunca dinlenmeye bırakın. Daha sonra maskeyi süzün ve saçlarınızı beş dakikaya boyunca bu maske ile yıkayın. Saçlarınıza masaj yaparak bu maskeyi saçlarınıza yediriniz. Bu maskenin kullanımında ilk haftada saç dökülmesi durur. Bir ayın sonuna doğru da sağlıklı yeni saçların oluşumu başlar. Saç dökülmesini tamamıyla önlemek istiyorsanız bir ayın sonunda bu maskeyi kullanmaya devam edin. Fakat bu sefer maskeyi haftada üç kez kullanın.

4. Lavanta Maskesi:

Kaynamakta olan dört su bardağı suyun içerisine lavantayı ilave edin ve kaynatmaya devam edin. Beş dakika kaynatın. Daha sonra ılımaya bırakın. Maske ılıdığında süzün. Saçlarınız temiz ise bu maske saçlarınızı yıkayınız ve masaj yapınız. Saçlarınız temiz değilse önce saçlarınızı temizleyiniz ve maskeyi aynı şekilde daha sonra uygulayınız. Haftada iki kez bu maskeyi uygulayın. Saç dökülmesi durduktan sonra etkisini kaybetmemesi açısından ara sıra maskeyi uygulamaya devam edin.

5. Bitkisel Yağ Maskesi:

Bu maske için gerekli bitkisel yağ malzemeleri şunlardır: sarımsak yağı, çam yağı, badem yağı, havuç yağı ve buğday yağıdır. Bu bitkisel yağlar saç dökülmesini önleyici özellikle sahiptir. Bu bitkisel yağları karıştırın. Yatmadan önce her akşam bu karışımın bir kısmını saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Bu maskeyi uygularken saç köklerini kırmamaya dikkat edin. Saçlarınız hava almayacak şekilde bone ile sarın ve bütün gece saçınızda bekletin. Sabah saçlarınızı ılık su ile yıkayın. Bu maskeden etkili sonuç alabilmek için üç hafta boyunca her gün uygulayın. Bu maskeyi uygularken saçlarınız yine dökülebilir. Ama üç hafta geçtikten sonra saçlarda dökülme bitecektir. Çünkü bu süreçte zaten dökülecek olan saç tellerinin önüne geçemezsiniz. Korkmayın! Bu maske sayesinde yeni saç telleri çıkacak ve saçlarınız eski sağlığına geri kavuşacaktır.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • doğal yağlar giriş
  • saç
  • sac kıran

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »