SAÇ DÖKÜLMESİ İÇİN HANGİ VİTAMİN KULLANILIR? | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ DÖKÜLMESİ İÇİN HANGİ VİTAMİN KULLANILIR?

saç

Saçlarımız çeşitli sebeplerden dolayı dökülmektedir. Saç dökülmesine etki eden en büyük faktör vitamin eksikliğidir. Vücut yeteri kadar vitamin alınamaması sonucu saçlarda dökülmeler meydana gelir. Vücudumuzda hangi vitamin eksikse bu ihtiyacımızı karşılayarak saç dökülmesi problemini azaltabiliriz. Bu yazımızda saç dökülmesi için hangi vitamin kullanılır bu konuyu anlatacağız.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Vitamin Kullanılır ?

A Vitamini : Saç dökülmesini önlemede A vitamini önemli bir yere sahiptir. A vitamini normal bir saç gelişim sürecini devam ettirir. Vücuttaki A vitamini eksikliği sonucunda saç folikül hücreleri, saç dökülmesine neden olan serbest radikallerin zararlarına hassas olur. Yeşil yapraklı sebzeler, süt, yoğurt gibi ürünler A vitamini içermektedir. Bu gibi besinler mutlaka tüketilmelidir.

B Vitamini : B vitaminin vücut açısından önemi çok büyüktür. B3, B6 veya B12 gibi vitaminler saç gelişimi bakımından temel vitaminlerdir. B vitamini saç dökülmesini önleyen biotin ve folik asit içermektedir. B vitamini, yumurta, balık gibi protein bakımından zengin gıdalarda bol miktarda bulunmaktadır.

C Vitamini : Saç dökülmesini önlemeye yardımcı antioksidandır. vücutta oksidan oluşum süresinde üretilen serbest radikaller ve moleküller saç kırılmasına ve saç dökülmesine sebep olmaktadır. Antioksidan açısından zengin besinlerle bu sorun engellenebilir. Portakal, greyfurt, maydanoz, yeşil biber gibi gibi besinler C vitamini açısından zengin besinlerdir.

E Vitamini : Saç gelişimini sağlayan vitaminlerden diğeri de E vitaminidir. E vitamini saç bölgesindeki kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Bu da saçın gelişmesini sağlar ve dökülmesini engeller.

Yukarıda saç dökülmesi için hangi vitamin kullanılır bunları anlattık. Dengeli beslenmek saç dökülmesini azaltır ve saçın gelişmesine yardımcı olur. Eğer saçlarınız hala dökülmeye devam ediyorsa bir hekime başvurarak sorunuzu çözebilirsiniz.

Yazar: Sukufe Kalay

Bu Yazara Ait Toplam 18 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç dökülmesi
  • Saç Boyasının Saça Faydaları

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »