SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ANLAŞILIR ? | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ANLAŞILIR?

saç dökülmesi

Saç dökülmesi elbetteki hiçbirimizin istemediği bir durumdur. Ancak günümüzde pek çok kişinin yaşadığı sorunlardan birisidir. Saç dökülmesi bir problem değildir. Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişinin kel kalacağı gibi bir paranoya yapması doğaldır. Fakat saç dökülmesi yaşayan insanların bu korkuyu yaşaması yersizdir. Saç dökülmesinin tıp dilindeki adı alopesidir. İnsanlarda günlük 100 ile 120 tel saç dökülmesi normal olarak kabul edilir. Saç dökülmesi sorunu sanıldığı gibi saç tellerinin dökülmesi sonucu değil dökülen saçların yeniden uzayıp uzamadığı ile ilgilidir. Erkekler için saç dökülmeleri genetik kaynaklı olduğu gibi kadınlarda hormonel faktörlere bağlı olarak görülür. Saç dökülmesinde etkili olan faktörlerden diğerleri ise ; stres, hastalıklar, beslenme gibi sıralanabilir.

Biz size bu yazımızda saç dökülmesi nasıl anlaşılır onu anlatacağız.

Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

Saç dökülmesini belirlemeniz konusunda size birkaç küçük tavsiyemiz olacak. Öncelikle günlük olarak dökülen saç miktarlarında bir liste oluşturmalısınız. Bu liste hazırlama işi sizi biraz zorlayabilir. Ancak saç dökülmesi sorununu yaşayıp yaşamadığınızı anlamanız için gereklidir. Tuttuğunuz bu listeye göre günlük 100 ile 120 tel saçtan fazla bir rakam çıkıyor hatta bu rakam diğer günler artarak devam ediyorsa muhtemelen saç dökülmesi sorunu yaşıyorsunuz demektir. Saç dökülmesi problemini anlayabilmenizin diğer bir yolu ise Ludwig ölçeğidir. Ludwig ölçeği kadınlarda saç dökülmesini belirlemekte yardımcı olacak bir ölçektir. Bu ölçekte saç dökülmesi 1 ile 3 arasındaki derecelerle gösterilmiştir. Aşağıdaki resimde size Ludwig ölçeğini vereceğiz. Loş ışık olmayan doğal ışıklı bir ortamda kafanızın fotoğrafını çekerek bu ölçekteki resme göre karşılaştırma yapabilirsiniz. I-1 şeklinde saç dökülmesi %0 baz alınarak giderek artmaktadır.

saç dökülmesi ölçeği

Erkeklerde saç dökülmesini tespit edebilmek içinse Hamilton-Norwood ölçeğinin resmini sizlere göstereceğiz.

Unutmayın bu testler saç dökülmesi sorununuzun olup olmadığını anlayabilmeniz içindir. Eğer saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız bir sağlık kuruluşuna gitmenizi öneririz.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç
  • Dünyaca Ünlü Saç Bakım Markaları
  • UZAMAYAN SAÇLARA TAVSİYELER
  • saç maskeleri
  • KAKAO YAĞININ SAÇA 7 FAYDASI

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »