SAÇ DÖKÜLMESİNDE ARGAN YAĞI KULLANIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ DÖKÜLMESİNDE ARGAN YAĞI KULLANIMI

Argan yağı argan ağacının meyve çekirdeklerinin ezilmesiyle elde edilir ve yüzyıllardır saç sağlığı için kullanılan doğal yağlar arasındadır. Piyasada argan yağının fiyatını düşürmek için başka yağlarla karıştırıldığı görülmüştür. Saç dökülmesinde argan yağı kullamında yağın %100 doğal olmasına özen gösterilmelidir. Argan yağı kırık ve yıpranmış saçların onarımında kullanılır ve saça doğal bir parlaklık kazandırır. Argan yağının bilinen en önemli özellikleri arasında saç dökülmesini durdurma etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca saça doğal bir esneklik kazandırarak koparak dökülmeleri en aza indirir.

Saç Dökülmesinde Argan Yağı Kullanımı

Saça oldukça faydalı olan argan yağı halk arasında sıvı altın olarak da adlandırılmaktadır. Argan yağı donuk ve mat görünen saçları eski sağlığına kavuşturur ve doğal bir parlaklık kazandırır. Argan yağı jojoba yağı ile benzer özelliklere sahiptir. Bu yüzden zamanla jojoba yağının yerini almıştır. Çünkü argan yağı jojoba yağından daha kısa süre içerisinde etkisini göstermektedir.

Argan yağı saçları doğal bir şekilde nemlendirir ve saçların karışmasını engeller. Argan yağı saç kökünün gözeneklerine nüfuz ederek saç elastikiyetini artırır. Özellikle uzun saçlı kişilerin sıkça yaptığı yıkadıktan sonra saç kurutma ve fön gibi işlemlerin sebep olduğu koparak dökülmeleri en aza indirir.

Argan yağı E vitamini açısından zengindir. E vitamini saç için en önemli vitaminler arasındadır. E vitamininin antioksidan özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde güneşten ve boyadan yıpranan saçların toparlanma süresini kısaltır.

Ayrıca argan yağı Omega 3 ve Omega 9 gibi doymamış yağ asitleri açısından son derece zengindir. Bu özelliği sayesinde saç köklerini ve gözeneklerini derinlemesine besler. Saçın yapısını güçlendirerek, saçı olumsuz etkileyen güneş ve boya gibi dış faktörlere karşı saçı daha dayanıklı hale getirir.

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Argan yağından tam bir sonuç elde edebilmek için uygun kullanıma özen gösterilmelidir. Argan yağını banyoya girmeden hemen önce veya duştan sonra uygulayabilirsiniz. Duştan önce kullanmak isterseniz elinize bir miktar argan yağı dökün ve saçlarınıza uçlardan köklere doğru yedirin. Yağı saçınıza sürdükten sonra parmak uçlarınız yardımıyla saç derinize masaj yapın. Yağın saçınızın her tarafına eşit miktarda yayılmasını sağlamak adına geniş dişli bir tarak ile saçlarınızı tarayabilirsiniz. Taradıktan sonra saçlarınızı başınızın üstünde toplayın ve bir havlu ile sarın. Bir saat kadar bu şekilde bekleyin. Eğer saçlarınızı sarmadan önce havluyu ısıtırsanız argan yağı saç ve saç derinize daha kolay nüfuz eder.

Banyodan hemen sonra kullanmak isterseniz saçınızdaki fazla suyu havlu ile aldıktan sonra saçlarınızı tarayacağınız geniş dişli bir tarağın üstüne bir kaç damla argan yağı damlatarak saçlarınıza doğal bir parlaklık ve tazelik verebilirsiniz.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç dökülmesi
  • saç
  • saç dökülmesi

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »