SAÇ DÖKÜLMESİ BESLENME | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ DÖKÜLMESİNDE BESLENME

Saç sağlığı hakkında en önemli etkenlerden biri de beslenmedir. Saç dökülmesi beslenme yetersizliği konusunda her şey aslında size bağlı. Tıpkı beden sağlığımızda olduğu gibi saçlarımızın sağlığında da yapmanız gereken düzenli ve dengeli beslenme oluyor. Düzenli ve dengeli beslenmediğiniz de saçlarınız doğal yaşam döngüsünden uzaklaşıyor ve dökülme gibi saç sorunları ile sizlere yeterli ve düzenli beslenmediğinizin sinyallerini veriyor. Bizlerde sizlere bu yazımızda saç dökülmesinde beslenme konusunda detaylı bilgiler vereceğiz.

Saç Dökülmesinde Beslenme Nasıl Etkilidir?

Saçlarımızın beslenmesi için her zaman bakım ürünleri yeterli olmuyor. Ayrıca her ne kadar doğal olduğu söylense de saç bakım ürünleri yoğun miktarda kimyasal maddeler barındırıyor bu da saçlarınızı beslemek yerine daha çok yıpratıyor. Bu yüzden bu şekilde saçlarınızın beslenmesini beklemek hata olur. Siz ne yiyorsanız saçlarınızda bundan faydalanıyor. Bu yüzden eksik ve dengesiz beslenme sonucu saç dökülme gibi etkenlerle size sağlıklı olmadığının mesajını veriyor. Özellikle kuru yemiş ve lifli gıdaların tüketimi de saçlarınızı güçlendirecek ve saç diplerinin koparak dökülme sorununu ortadan kaldıracaktır. Şimdi sizlere saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kaldığınızda beslenme alışkanlığınızı hangi besinler yönünde değiştireceğinizi yani hangi besinleri kullanmanız gerektiğini açıklayacağız.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir ?

Saç dökülmesi sorunu ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak olan bazı besin gruplarını yazımızın bu kısımında sizlerle paylaşacağız. Bu verdiğimiz besinlerin açıklamalarını dikkatli bir şekilde okuyup günlük yemek alışkanlığınıza bu besinleri dahil etmenizi tavsiye ederiz.

Et Grubu Besinler

Beyaz ve kırmızı etin vücudumuzun ve saçlarımızın ihtiyaç duyduğu proteinin en önemli kısımını bulundurduğunu zaten belirtiyoruz. Burada dikkat çekmek istediğimiz nokta ise saç dökülmesi sorunun ortadan kaldırılabilmesi için özellikle yağ bakımından kırmızı ete göre fakir olan protein ve saçın ihtiyacını karşılama bakımından zengin olan tavuk ve hindi etine önem vermenizdir. Özellikle B12 ve biotin açısından zengin olan yumurta da saça her daim besin tavsiye saklıyor ve saçlarınızın dökülme sorununda olumlu etkiyi gösteriyor. Ayrıca deniz ürünlerinden midye, balık ve karides de saç dökülmesinde sizler için büyük yardımcı olacaktır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Vitamin ve mineralleri ne yazık ki vücudumuzda üretmemiz mümkün değil. Dışarıdan hazır almamız gereken ve saç dökülmesinde en önemli sebeplerden biri olan vitamin ve mineralleri dışarıdan yeşil yapraklı sebzelerden almamız kolay ve en mühim yöntem diyebiliriz. Özellikle demir açısından da zengin olan besinleri tüketmekte fayda var. Demir eksikliği sorunu kandaki oksijeni azaltmakta ve saç derisinde dolaşımın da azalmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden demir açısından zengin besinleri kullanmakta fayda var. Günlük beslenme alışkanlığına hatta kahvaltınızda dahi yeşil yapraklı demir yönünden zengin sebze ve meyveleri kullanmaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Kuru Yemişler

Saçlarınızın uzama ve dökülme gibi problemleri ortaya çıktığında ilk yapmanız gereken işlemlerden biri de E vitamini takviyesinde bulunmaktır. E vitamini özellikle kuru yemişlerde yer alan saçlarınızın beslenip güçlenmesinde önemli rol oynayan bir vitamindir. Ayrıca esansiyel yağ asitleri ve sülfürde saçlarınızı koruyan maddeler barındırdığı için kuru yemişlere hayatınızda biraz daha fazla yer açmanız gerekiyor.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç
  • saç dökülmesi
  • Saç Ayrımının Yönü Neden Önemlidir?
  • Saç Ekimi Sonrası Karşılaşabileceğiniz Sorunlar

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »