SAÇ DÖKÜLMESİNDE LAVANTA KULLANIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ DÖKÜLMESİNDE LAVANTA KULLANIMI

Lavanta hem cilt hem de saçlar üzerinde oldukça etkilidir. Yalnızca güzellik kaynağı değil aynı zamanda oldukça etkili bir şifa kaynağıdır. Saç dökülmesinde lavanta kullanımı da saçlar üzerinde çok olumlu etkiler yaratabilir. Bu yüzden size oldukça kolay ancak etkili bir lavanta formülü vereceğiz. Lavanta formülü ile hem içten hem de dıştan uygulama yapmak mümkündür.

Lavanta Formülü İle İçten Uygulama

Bir buçuk su bardağı suyu bir tencereye koyup kaynatın. Kaynayan suya kaynamaya devam ederken bir tatlı kaşığı lavanta ilave edin. Ağzını kapatarak 4-5 dakika demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra sıcakken yani ılımasını beklemeden lavantaları süzün. Her akşam yemeğinden 2 saat sonra bir su bardağı ılık olarak için. Bu işlemi 15 gün boyunca her akşam yemeğinden 2 saat sonra tekrarlayın.

Ayrıca unutulmaması gereken bir nokta şu ki; lavanta çayını taze olarak tüketmeniz yani her gün yeniden hazırlamanız gerekiyor. Bir gün önceki çaydan kalanı kullanmamak gerekiyor. Ayrıca 3-5 günlük miktarlarda hazırlayıp buzdolabında da bekletmemeliyiz. Çayın tadını güzelleştirmek adına içerisine şeker de atmamak gerekiyor. 15 günlük kürü tamamladıktan sonra haftada 3-4 defa akşam yemeklerinden 2 saat sonra bir çay bardağı miktarında bu çay kürünü içmeye devam ederseniz saçlarınızın dökülmesi durduğunda ve daha sağlıklı saçlara sahip olduğunuzu hissettiğinizde kür tamamlanmış olur.

Lavanta Formülü İle Dıştan Uygulama

Bir tencereye 500 ml. su koyup kaynatın. Kaynamakta olan suyun içerisine bir tatlı kaşığı lavanta ilave edin. Yaklaşık olarak beş dakika yüksek sıcaklıkta demleyin. Çay demlendikten sonra bu kez lavantaları sıcakken değil de ılımasını bekleyip ılıkken süzün. Hazırlamış olduğunuz lavanta suyunu saçlarınıza yedirerek iyice sürün ve lavanta suyuyla saçlarınızı yıkayın. Sürmüş olduğunuz lavanta suyunu yaklaşık yarım saat saçınızda bekletin. Yarım saat geçtikten sonra saçlarınızı yalnızca duru su ile durulayın. Ancak saçlarınız kirliyse lavanta suyunu saçınıza uygulamadan önce saçlarınızı yıkayıp temizlemeniz gerekiyor. Ardından lavanta suyunu son durulama suyu olarak uygulayıp yaklaşık yarım saat sonra duru su ile durulayın. Lavanta çayını saç dökülmeniz durana kadar haftada bir ya da iki kez uygulamanız gerekiyor. Ancak dökülme durduktan sonra da önlem amaçlı arada bir uygulamanız da yararlı olacaktır.

Lavanta kullanımı hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesinin durmasına yardımcı olur, saçların daha hızlı uzamasını sağlar ve yıpranmış saçları besler.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Uzmanlardan saç bakımı tavsiyeleri giriş
  • Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »