SAÇ DÖKÜLMESİNDE MAYA KULLANIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ DÖKÜLMESİNDE MAYA KULLANIMI

saç dökülmesi

Saç dökülmesinin birçok farklı sebepleri vardır. Bunlar genetik faktörler, dengesiz beslenme, stres ve uygunsuz saç bakımı gibi etmenlerdir. Saç dökülmesini azaltmak için doğal saç bakım yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Çeşitli doğal ürünlerle evde hazırlayabileceğiniz bu yöntemler saç dökülmesi sorununuzu en aza indirecektir. Bu yazımızda saç dökülmesinde maya kullanımından bahsedeceğiz.

Saç Dökülmesinde Maya Kullanımı

Maya hem saç bakımında hem de cilt bakımında önemli bir yere sahiptir. Bunun sebebi mayanın içinde saçımız ve cildimiz için gerekli olan vitaminlerin ve minerallerin bulunmasıdır. Saç bakımında kullanılmasının en önemli sebebi içerisinde keratin olmasıdır. Ayrıca içindeki B5 vitamini ile de saçlara doygun bir görünüm kazandırmaktadır. Bu nedenle saçlarınızın dökülmesini azaltmak için maya maskesini kullanabilirsiniz.

Maya İle Yapılan Saç Maskeleri

Aşağıda maya ile yapılan saç maskelerinin nasıl yapıldığı anlatılmıştır. Bu tarifleri uygulayarak saç dökülmesini azaltabilirsiniz.

  1. Maske için gerekli malzemeler 4 çorba kaşığı toz maya ve 1 bardak ılık süt ya da sudur. Toz mayayı ılık süt ya da su ile eritiniz. Daha sonra saç diplerinize masaj yaparak erimiş mayayı sürünüz. Maskenin saçta kurumaması için mayayı saçınıza sürdükten hemen sonra streç film yardımıyla saçınızı kaplayınız. Ardından soğumaması için üzerini havluyla sarınız. Bu şekilde 1-2 saat bekledikten sonra bol su ile saçınızı yıkayınız.
  2. Bu maske için gerekli malzemeler; yarım su bardağı kefir, 1cm x 2cm boyutunda yaş maya, 1 tatlı kaşığı bal. Gerekli malzemeleri karıştırdıktan sonra sıcak bir yerde köpük oluşana kadar bekletiniz. Daha sonra bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak sürünüz. Ardından streç ve havlu ile kaplayınız. bu şekilde 40 dakika bekledikten sonra saçınızı bol suyla yıkayınız.

Mayanın içerisinde %50 oranında B vitaminleri, protein, demir, fosfor, krom, magnezyum, çinko ve selenyum gibi bileşenler içermektedir. Bu nedenle maya, protein ve mineral maskesi olarak da kullanılabilir.

Yazar: Sukufe Kalay

Bu Yazara Ait Toplam 18 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç dökülmesi

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »