SAÇ DÖKÜLMESİNDE SARIMSAK KULLANIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ DÖKÜLMESİNDE SARIMSAK KULLANIMI

Saç dökülmesi her yaş grubundan insanın başına gelebilen ve aşırı döküldüğünde psikolojik sorunlara bile yol açabilen bir sorundur. Çünkü saçlarımız önemli bir aksesuarımızdır. Elinizi saçınıza attığınız zaman eliniz saçlarınızla doluyorsa ve bu dökülme 100 telden fazla ise ciddi bir saç dökülme probleminiz var demektir. Market ya da aktarlardan saç dökülmesine çözüm olarak aldığınız şampuanlar bitki karışımları ya da sarımsak barındırmaktadır. Bu şampuanlar saç tellerini güçlendirir ve yeni saçların çıkmasına zemin hazırlar. Saçları güçlendiren çeşitli bitkiler vardır. Bunlardan bazıları;

  • Sarımsak yağı : Saç derisini besler.
  • Melisa : Saç köklerini onarır ve güçlendirir.
  • Isırgan otu : Isırgan otundan elde edilen suyla saç diplerine masaj yapıldığında saç dökülmesi yavaşlar ve saçlar parlaklık kazanır.
  • Civam perçemi : Saç köklerini onarmada yardımcıdır.
  • Ökse otu : Saçları güçlendirir.
  • Rezene : Saç derisinin yağ dengesini ayarlar.

Saç dökülmesinde sarımsağın kullanımına gelecek olursak; doğal sarımsağın özü kan dolaşımını hızlandırarak saça hayat verir. Sarımsak ayrıca kepek oluşumunu önlemede de etkilidir. Sarımsak saç derisini onararak daha sağlıklı saç derisi oluşumuna katkı sağlar. Sarımsak suyunu bitki özlü yağların içine katarak saç köklerine masaj yapabilirsiniz. Böylece saç köklerinizi güçlendirmeye yardımcı olursunuz. Aşırı derecede saç dökülmesiyle karşı karşıyasanız bir doktora görünmeniz yararınıza olacaktır.

Sarımsak saçları güçlendirir, parlaklık kazandırır ve saç uçlarının kırılmasını yavaşlatır. Sarımsağın yalnız saç değil, kolesterolü düşürme, damar tıkanıklığına karşı koruma, toksinleri vücuttan atma gibi pek çok faydası bulunuyor.

Sarımsağa kokusunu veren ”Allicin” maddesinin saç dökülmesine etkileriyle ilgili bilimsel araştırma sonuçları da bulunmaktadır. 2007 yılında ”Indian Journal of Dermathology” adlı dergide sonuçları yayınlanan araştırmada içerisinde sarımsak bulunduran saç ürünlerinin ya da sarımsağın sadece kendisiyle hazırlanan doğal maskelerin saç dökülmesini yavaşlattığı kaydedilmiştir. Sarımsak ezilip saç derisine sürülmüş ve 1 saat bekletilip yıkanmıştır. Daha sonra saçsız bölgeye zeytinyağı sürülüp masaj yapılmıştır. Bu yağ da gece boyunca bekletilmiştir.

Sarımsağa kokusunu veren allicin adlı maddenin dışında, sarımsakta bulunan sülfür de saç tellerinin temel taşı olan keratini beslemektedir.

E vitamininin eksikliği de saç dökülmesine neden olabilmektedir. Sarımsağın içinde bulunan selenyum sayesinde vücusa besinlerle alınan E vitamini kolay emilebilmektedir.

Sarımsak Saça Nasıl Uygulanabilir?

Sarımsak içerikli şampuan ya da saç bakım ürünlerini herhangi bir eczaneden ya da marketten bulmak mümkündür. Ancak eğer sarımsak içerikli şampuan bulamadıysanız sarımsağı ezerek suyunu çıkardıktan sonra bu suyu normalde kullanmakta olduğunuz şampuanın içine de katabilirsiniz.

Diğer bir yöntem olarak bir kaç diş sarımsağı ezip saçlarınızın dökülmüş olduğu bölgeye sürün ve 1 saat bekletin. Daha sonra aynı bölgeye zeytinyağı sürerek masaj yapın. Kafanıza bir bone takıp ya da havlu sarıp gece boyunca bekletin. Sabah uyandığınızda saçınızı normalde kullandığınız şampuanla yıkayabilirsiniz.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Mevsimsel Saç Dökülmesine Karşı Çözümler
  • Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi
  • saç dökülmesi

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »