SAÇ DÖKÜLMESİNDE STRES | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ DÖKÜLMESİNDE STRES

Stres Saç Dökülmesine Sebep Midir?

Elbette stres saç dökülmesi ve birçok hastalığın habercisi olabilir. Strese maruz kalındığında vücutta bazı değişiklikler meydana gelir. Mesela göz bebekleri büyür, kaslar gerilir, kalp atışı hızlanır ve terleme görülür. Bu tür değişiklikler kısa sürede meydana gelen değişikliklerdir. Bir de uzun vadede gerçekleşen değişiklikler vardır. İştahta artma ya da azalma, cinsel yaşamda sorunlar, uyku düzeni bozukluğu, mide ve baş ağrıları meydana gelebilir. Ayrıca stres göstergesi olan tırnak yeme alışkanlığı ortaya çıkabilir.

Stres tüm bu sorunların yanında saç dökülmesine de sebep olmaktadır. Stresin birçok hastalık gibi saç dökülmesine de sebep olduğu tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Psikolojik açıdan strese maruz kalmak çeşitli türlerde saç dökülmesine neden olur. Strese bağlı saç dökülmesinde tek tip saç dökülmesine rastlanmaz. Bu durum kişiden kişiye değişebilmektedir.

Stres Kaynaklı Saç Dökülmesinin Türleri

Stres kaynaklı saç dökülmesi türü telogen effluvium olarak gözlemlenir. Bir insanın yaşamı boyunca saçları üç evreden geçmektedir. Bu evreler; anagen, katagen ve telogendir. Strese bağlı saç dökülmelerinde maruz kalınan stres faktörü kişinin saçlarını telogen evresine sokar ve saçlarının erken dökülmesine neden olur. Stresin yoğunluğuna ve süresine göre saçlar 3-4 ay kadar bir süre ile kafadan kümeler halinde dökülür.

Strese bağlı bir diğer saç dökülmesi şekli ise ”Alopecia Areata” olarak adlandırılan saçkırandır. Saçkıranın başka sebepleri de olmasına rağmen en önemli sebeplerinden biri strestir. Saçkıran hastalığında saç folikülleri bağışıklık sistemi tarafından yabancı olarak algılandığı için vücut kabul etmez.

Halk arasında kıl koparma hastalığı olarak da bilinen trikotillomani de psikolojik bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkar. Stresin aşırı yoğun yaşandığı dönemlerde ortaya çıkabilir hatta zamanla artış gösterebilir.

Görüldüğü gibi stres birçok hastalıkta olduğu gibi saç dökülmesinin de en büyük sebeplerinden biridir. Bu yüzden strese sebep olan etkenleri belirleyip ortadan kaldırmalısınız. Eğer stres depresyon boyutundaysa bir psikoloji uzmanından yararlanmakta fayda vardır. Stres durumunu tedavi etmez ya da ortadan kaldırmazsanız saç dökülmesi kalıcı bir hal alabilir. Trikotillomani geri dönüşü zor olan bir kelliğe sebep olabilir ve saçkıran hastalığı sürekli baş gösterebilir.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç bakımı
  • saç dökülmesi
  • saç
  • Dünyaca Ünlü Saç Bakım Markaları

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »