SAÇ DÖKÜLMESİNDE VİTAMİN EKSİKLİĞİ | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ DÖKÜLMESİNDE VİTAMİN EKSİKLİĞİ

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi günümüzde hem erkeklerin hem de kadınların en büyük problemlerinden biridir. Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. Bunlardan en önemlileri hormonal bozukluklar, genetik faktörler, stres ve dengesiz beslenmedir. Dengesiz beslenen kişilerde vitamin eksikliği sonucu saç dökülmesi gerçekleşmektedir. Bu yazımızda saç dökülmesinde vitamin eksikliği konusunu anlatacağız.

Saç Dökülmesinde Vitamin Eksikliği

Vitaminlerin sağlığımız üzerindeki faydaları çok fazladır. Vitaminler saçı besleyerek dökülmelerini önlemektedir. Vücuda yeteri kadar vitamin alınmazsa saçta dökülmeler meydana gelecektir. Saçlarımız için gerekli olan vitaminler şunlardır :

A Vitamini

A vitamini yeni hücrelerin oluşumunu ve gelişmesini sağlar. Vücuttaki A vitamini yetersiz kalırsa saçların onarımı yapılamaz ve saç dökülmeleri meydana gelir. Sarı, turuncu ve koyu yeşil sebzeler, süt, yumurta, ciğer gibi besinler A vitamini bakımından zengindir.

B Vitamini

Folik Asit, B6 ve B12 şeklinde üç çeşit B vitamini bulunmaktadır. Bunlar kan hücreleri için gerekli olan vitaminlerdir. Kan hücrelerinin vücuttaki görevi oksijen taşımaktır. Bu vitaminlerin az tüketilmesi durumunda saçlarımız için gerekli oksijen sağlanamaz ve saç dökülmesi meydana gelir. Ispanak, mercimek, portakal ve somon balığı gibi besinler folik asit içermektedir. B6 vitamini içeren besinler; yumurta, pirinç, tavuk göğsü, soya fasulyesi, fındık ve fıstık gibi besinlerdir. Et, balık ve yumurta gibi besinlerde B12 vitamini bulunmaktadır.

C Vitamini

C vitamininin en önemli faydalarından biri dokuları güçlendirme özelliğidir. C vitamini eksikliğinde saç dokusu güçlenemez ve dökülmeye başlar. Maydanoz, limon, patates, lahana, domates, çilek ve şeftali gibi besinlerde C vitamini bulunmaktadır.

D Vitamini

D vitamini saç foliküllerini uyararak saç dökülmesini engellemektedir. Yumurta sarısı, balık yağı, süt ve süt ürünleri D vitamini bakımından zengin besinlerdir.

E Vitamini

E vitamini saç foliküllerinde bulunan hücrelerin zarar görmesini engellemektedir. Saç folikül hücresinin zarar görmesi durumunda saçlar dökülür ve sağlığını kaybeder. Ayçiçek yağı, badem, fındık, fıstık, mısır yağı, ay çekirdeği gibi besinler E vitamini açısından zengindir.

Görüldüğü gibi vitaminlerin saç sağlığı üzerinde etkisi çok büyüktür. Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsak beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir.

Yazar: Sukufe Kalay

Bu Yazara Ait Toplam 18 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Ten Renginize Göre Saç Renginizi Belirleyin
  • saç zayıflaması
  • Saç Bakımında Altın Değerinde 7 Öneri
  • SAÇ ŞEKİLLENDİRMEYE YARDIMCI DOĞAL ÇÖZÜMLER
  • Mevsimsel Saç Dökülmesine Karşı Çözümler

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »